لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

سپاه پاسداران انقلاب علیه اعتراضات جدید هشدار می دهد


در ایران، تعداد بیشتری از معترضین مخالف به محاکمه کشیده می شوند، در همین حال سپاه پاسداران هشدار می دهد که با اعتراضات جدید بشدت برخورد خواهد شد.

رسانه های ایران روز شنبه گزارش دادند محاکمه ۱۶ نفر، از جمله دو زن، آغاز شده است. آنها به شورش و نشر اکاذیب علیه دولت در جریان اعتراضات در ماه های آذر و دی متهم هستند.

جلسات دادگاه در حالی تشکیل می شود که جمهوری اسلامی خود را برای سی و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی آماده می کند.

قرار است به این مناسبت برنامه هایی برگزار شود. سرتیپ پاسدار حسین همدانی روز شنبه گفت سپاه نارضایتی و مخالفت را تحمل نخواهد کرد، و هشدار داد با معترضین بعنوان عوامل خارجی رفتار خواهد شد.

علیرغم چنین تهدیدهایی، میر حسین موسوی و مهدی کروبی طرفدارانشان را تشویق کرده اند در آیین های سالگرد انقلاب شرکت کنند.

دو رهبر اپوزیسیون در پیام هایی در وب سایت های خود از دار زدن دو مخالف دولت در روز پنجشنبه انتقاد می کنند و می گویند به نظر می رسد مقصود از اعدام ها فقط این بود که جنبش اپوزیسیون دلسرد شود.

موسوی و کروبی همچنین اظهارات احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، را محکوم کردند.
او روز جمعه مقامات قضایی را به دلیل اجرای احکام اعدام تحسین کرد و از آنها خواست به اعدام ناراضیان ادامه دهند تا، به گفته او، «خداوند راضی شود»، و اعتراضات مخالفان به پایان برسد.

اتهام پنج نفر از آنها «محاربه» اعلام شده است، جرمی که مجازات آن مرگ است.

قضات جمهوری اسلامی تا کنون بیش از ۸۰ نفر را به زندان هایی از چندین ماه تا ۱۵ سال محکوم کرده اند. دادستان تهران می گوید ۹ متهم با مجازات مرگ روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG