لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

نخستین روز دادگاه مردمی آبان ۹۸؛ پدر فرزاد انصاری‌فر و مادر پویا بختیاری شهادت دادند


نخستین روز دادگاه مردمی آبان ۹۸، لندن، ۱۹ آبان ۱۴۰۰
نخستین روز دادگاه مردمی آبان ۹۸، لندن، ۱۹ آبان ۱۴۰۰

نخستین روز از دادگاه مردمی آبان ۹۸ از صبح روز چهارشنبه ۱۹ آبان در لندن با حضور تیم دادستانی، شاهدان، و گروهی از مدافعان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران در حال برگزاری است.

امین انصاری‌فر، پدر فرزاد انصاری‌فر از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در بهبهان به عنوان شاهد در این دادگاه حاضر شد و گفت، نه‌تنها قاتل فرزندش معرفی نشده، بلکه مقامات برای برادر و دخترش نیز به دلیل دادخواهی قتل فرزاد، پرونده تشکیل داده‌اند.

او در جلسه دادگاه توضیح داد که محل اصابت گلوله به فرزاد انصاری‌فر از پشت سر به گردن بوده، به طوری که تیر از کنار بینی فرزاد خارج شده است و گلوله از بالای مسافرخانه نور در بهبهان، که محل حضور نیروهای امنیتی بوده، شلیک شده است.

همچنین ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری، یکی دیگر از جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸ در مهرشهر استان البرز، به عنوان یکی دیگر از شاهدان این دادگاه گفت: «اولین خانواده‌ای بودیم که اقدام حکومت ننگین جمهوری اسلامی در کشتار معترضان را به گوش جهانیان رساندیم و ابایی از عواقب آن نداشتیم. در نتیجه تاکنون مدام تهدید و بازداشت شده‌ایم و پدر پویا هم‌اکنون زندانی است.»

خانم شیرپیشه در دادگاه مردمی آبان ۹۸ تأکید کرد: «ما ایرانیان تحت اشغال هستیم؛ کشور ما اشغال شده است. من احساس یک گروگان را دارم.»

او همچنین گفت: «دشمن از رگ گردن به ما نزدیک‌تر است و قصد جان ما را دارد، چه با شلیک گلوله و طناب دار، چه با نخریدن واکسن کرونا.»

حمید صبی، یکی از دادستان‌های دادگاه مردمی آبان ۹۸ در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا از راستی‌آزمایی شهادت‌ها گفت:

مهتاب وحیدی راد، خبرنگار حوزه حقوق بشر رادیو فردا که در ویژه‌برنامه پخش مستقیم دادگاه مردمی آبان ۹۸ به همراه حمیده آرمیده در استودیوی بخش فارسی صدای آمریکا حضور دارد، این تریبونال را «نخستین گام برای روشن شدن حقیقت و دستیابی به عدالت» توصیف کرد.

همچنین مریم فومنی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر که با گروه دادستانی این دادگاه همکاری داشته، در جایگاه شهود با ارائه گزارشی گفت که شهادت ۱۶۵ شاهد توسط دادستان‌های پرونده راستی‌آزمایی شده و به قضات دادگاه مردمی آبان ۹۸ ارائه شده است.

در جلسه روز نخست تریبونال مردمی آبان ۹۸، مسیح علینژاد، مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا نیز به عنوان یکی از شاهدان حضور داشت و اظهارات خانواده‌های قربانیان آبان ۹۸ را به محضر دادگاه ارائه کرد.

برخی از شاهدان برای حفظ امنیت با صورت پوشیده به صورت آنلاین در جلسه این دادگاه حاضر می‌شوند. یکی از آنها گفت با برخی فرماندهان نظامی صحبت کرده و ادعا کرد که به نیروهای نظامی از تهران و قم دستور «خون‌بس» داده شده بود، یعنی از گلوله جنگی به جای «آتش‌بس» با گلوله‌های پلاستیکی استفاده شد.

بخش فارسی صدای آمریکا جلسه با این دادگاه را به صورت زنده گزارش می‌کند.

XS
SM
MD
LG