لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

اولین جلسه دادگاه کهریزک پشت درهای بسته برگزار شد


محسن روح الامینی، از قربانیان بازداشتگاه کهریزک که زیر شکنجه جان سپرد
محسن روح الامینی، از قربانیان بازداشتگاه کهریزک که زیر شکنجه جان سپرد

سرانجام خانواده های قربانیان بازداشتگاه کهریزک، روز سه شنبه در دادگاه، متهمان به قتل فرزندان خود را دیدند. روابط عمومی سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در اطلاعیه ای بدون اشاره به هویت متهمان، تعداد آنان را ۱۳ نفر ذکر کرده است.

دادگاه پرونده بازداشتگاه کهریزک، پشت درهای بسته برگزار می شود. این تنها پرونده ای است که جمهوری اسلامی رسما در قبال جان باختگان حوادث پس از انتخابات مسئولیت آن را پذیرفته است و مسئولیت مرگ سه تن از بازداشت شدگان تیر ماه ۸۸ را ناگزیر پذیرفت.

محلی که برای تنبیه اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر هم غیر استاندارد تشخیص داده شد و در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی تعطیل شد. بازداشتگاه کهریزک در نگاه بیرونی شبیه به انبار است و در داخل اتاقک هایی آهنی و قفس مانند دارد.

دلیل ساخت بازداشتگاه کهریزک و آمر راه اندازی مجدد پرسش هایی بی پاسخ است.
متهمان کهریزک پس از گذشت ۸ ماه هنوز تنها متهم نامیده می شوند و در گزارش مجلس شورای اسلامی نیز به هویت آنان اشاره ای نشد و تنها از سعید مرتضوی دادستان سابق تهران نام برده شد.

روز سه شنبه تنها سه خانواده که فرزندانشان در کهریزک کشته شده اند در یکی از شعبه های سازمان قضایی نیروهای مسلح حاضر شدند تا شاهد محاکمه ۱۳ نفری باشند که به عنوان متهم این پرونده به دادگاه معرفی شده اند.

دادگاه به ریاست قاضی محمد مصدق برگزار شد که هم نام نخست وزیر نامدار ایران در زمان ملی شدن صنعت نفت است. این نام همواره در اسفند ماه بر سر زبان هاست؛ به دلیل روز تولدش در ۱۴ اسفند و روز ملی شدن نفت در ۲۹ اسفند.

قاضی محمد مصدق در اولین جلسه دادگاه تأکید کرده است که افشای مطالب دادگاه جرم تلقی خواهد شد و با کسانی که مطالب دادگاه را افشا کنند طبق قانون برخورد می شود.

روز سه شنبه در حالی خانواده های محسن روح الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی فر در دادگاه حاضر شدند که خانواده های رامین آقازاده قهرمانی، قربانی چهارم و دکتر رامین پوراندرجانی، پزشک وظیفه کهریزک نمی دانند برای دادخواهی باید به کدام نهاد مراجعه کنند.

XS
SM
MD
LG