لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

داسراى تهران از قطعی شدن احكام ۳۵ متهم حوادث پس از انتخابات خبر داد


صحنه ای از دادگاه محمدعلی ابطحی (چپ) و محمدعطریانفر (راست)، از چهره های شاخص اصلاح طلب
صحنه ای از دادگاه محمدعلی ابطحی (چپ) و محمدعطریانفر (راست)، از چهره های شاخص اصلاح طلب

در آستانه راهپیمایی روز پنجشنبه ۲۲ بهمن، دادسراى عمومى و انقلاب تهران خبر داد که احكام ۳۵ نفر از عوامل «اغتشاشات» قطعی شده است. دادسرای عمومی و انقلاب تهران همچنین گفت براى ۹ معترض ديگر روز عاشورا حكم اعدام و حبس تعزيرى صادر شده است.

بر اساس اين اطلاعيه، افراد ياد شده به «اجتماع و تبانى عليه امنيت، تبليغ عليه نظام، حمله به مامورين انتظامى و تخريب و آتش سوزى» متهم شده بودند.

در اطلاعیه دادسراى عمومى و انقلاب تهران به هويت متهمان اشاره اى نشده است و تنها به نام بهزاد نبوى اشاره شده است و اعلام می شود که حكم پنج سال زندان وى قطعى شده است.

بهزاد نبوی، عضو شوراى مركزى سازمان مجاهدين انقلاب اسلامى و وزير دولت مير حسين موسوى، ۲۶ خرداد ماه و در جريان موج گسترده بازداشت فعالان سياسى و مدنى، دستگير شد و در هشت ماه گذشته در زندان اوین به سر برده است.

دادسراى انقلاب تهران همچنین گفت: «محكومان ياد شده حسب احكام صادره، به حبس تعزيرى و جزاى نقدى محكوم شده اند و احكام صادره در مورد اكثر آنها نيز در حال اجراست».

در تاریخ ۸ مهر، آرش رحمانى پور و محد رضا على زمانى، كه هر دو پيش از برگزارى انتخابات بازداشت شده بودند، به اتهام شركت در «اغتشاشات» و همکاری با گروه های «سازمان مجاهدین خلق» و «انجمن پادشاهی» اعدام شدند.

این اقدام از سوی بسیاری از ناظران تلاشی برای ارعاب معترضان خوانده شد.

دادسراى تهران در این اطلاعيه به صدور حكم محكوميت براى ۹ نفر ديگر از متهمان شركت در اعتراض هاى روز عاشورا اشاره كرده و گفته است: «در احكام صادره، يك نفر از محكومين به اعدام، و هشت نفر ديگر به تحمل حبس تعزيرى محكوم شده اند».

دادگاه اين متهمان چهاردهم بهمن به صورت علنى برگزار شد و اتهاماتی چون «محاربه، اجتماع و تبانى عليه امنيت و تبليغ عليه نظام» وارد شد.

XS
SM
MD
LG