لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ ایران ۱۷:۳۸

سرخط خبرها

مندلکر: حاکمان ایران منابعی که باید خرج مردم شود را به مصارف دیگر می‌رسانند

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، می‌گوید که حاکمان ایران اولویت را به مردم این کشور نمی‌دهند و هدف از کارزار فشار حداکثری کوتاه کردن دست جمهوری اسلامی از منابع مالی مورد استفاده آن رژیم برای حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی است.

خانم مندلکر روز چهارشنبه سوم مهر ماه و در جلسه سالانه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در نیویورک گفت: «به صورت بنیادین مهم این است که بگوییم رژیم ایران با مردم خود دارد چه کار می‌کند. اول این که با ادامه هزینه کردن مبالغ هنگفت در برنامه هسته‌ای و نیروی قدس و غیره، دارند منابعی که خرج مردم می‌شود را به مصارف دیگر می‌رسانند.»

وی گفت: «این رژیمی است که مهاجران آسیب‌پذیر را استخدام کرده و به جاهایی مثل سوریه می‌فرستد. ولی مردم خود ایران که به صورت مسالمت‌آمیز تظاهرات می‌کنند را می‌گیرد و به زندان اوین می‌اندازد. و ما در حال آشکار کردن رفتارهای ناپسند سازمان یافته ایران بوده‌ایم.»

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی افزود: «هدف ما این است که مردم ایران مرفه و سعادتمند شوند و دولت ایران هم دست از حمایت از تروریسم بردارد و اولویت را چیزی قرار دهد که نیاز اصلی است.»

نسخه کامل سخنرانی خانم مندلکر را با ترجمه فارسی از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

کارزارهای انتخاباتی در آمریکا در زمان ویروس کرونا دوران جدیدی را تجربه می‌کنند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - لیندسی بویل برای کسب نمایندگی منطقه ای در کنگره آمریکا تلاش می کند که این روزها به شکل خوفناکی ساکت است.

حوزه انتخابیه شماره ۱۰ نیویورک شامل بخش هایی از منتهن و بروکلین و مجتمع «جاویتس سنتر» است که برای مقابله با بحران فزاینده شیوع ویروس کرونا به یک بیمارستان سرپوشیده موقت تبدیل شده است.

بویلن، که پیشتر معاون امور توسعه اقتصادی اندرو کومو فرماندار نیویورک بود، می‌کوشد در انتخابات درون حزبی دموکرات ها جری ندلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، را شکست دهد.

لیندسی بویلن یکی از هزاران نامزد انتخاباتی در سراسر ایالات متحده است که باید کارزار انتخاباتی خود را با واقعیت های تازه دستور انزوای شخصی و قرنطینه تطبیق بدهند.

نامزدهای انتخاباتی معمولا در چنین روزهایی از سال انتخاباتی خانه به خانه نزد رای دهندگان می روند و در گردهمایی های انتخاباتی رو در رو با آن ها صحبت می کنند. اما آنها اکنون به ارتباط زنده از طریق «اینستاگرام» و ملاقات از طریق اپلیکیشن «زوم» روی آورده اند.

کارزارهای انتخاباتی امسال به غیر از ریاست جمهوری آمریکا سرنوشت مجلس نمایندگان در دست اکثریت دموکرات و سنای در دست اکثریت جمهوریخواه را هم روشن خواهد کرد. موفقیت یا شکست نامزدها در این دوران پرچالش ترکیب آتی قوه مقننه ایالات متحده را رقم خواهد زد.

این چالش ها برای نامزدهای انتخاباتی تازه کار که عموما شناخته شده نیستند و نیروی محدودی را در اختیار دارند دشوارتر است.

بویلن می گوید: «فناوری در کارزار انتخاباتی کمک بزرگی بوده و باعث شده به فوریت از نگرانی های مردم در جامعه مطلع شوم.»

اما متخصصان کارزارهای انتخاباتی معتقدند این فناوری ها جایگزین تعامل رو در روی نامزدهای انتخاباتی با رای دهندگان نمی شود.

کارزارهای انتخاباتی به طور سنتی به تبلیغات رسانه ای اتکا دارند. با خانه نشین شدن مردم هزینه تبلیغات تلویزیونی بالاتر رفته است و با کاهش کمک های مردمی به کارزارهای انتخاباتی چالش دیگری بر مشکلات نامزدهای تازه وارد افزوده شده است.

در گذشته رسانه های محلی توجه ای خاص به رقابت های نامزدهای حوزه های انتخابیه خود نشان می دادند. اکنون رسانه های محلی هم مانند رسانه های سراسری عمده وقت شان را به شیوع ویروس کرونا اختصاص داده اند.

سالمون راجپوت که قصد دارد دبی دینگل، نماینده حوزه انتخابیه ۱۲ در ایالت میشیگان، را در انتخابات درون حزبی دموکرات ها به چالش بکشد می گوید، با توجه به شیوع شدید ویروس کرونا در آن ایالت، سابقه تحصیلی اش در دانشکده پزشکی در گردهمایی مجازی اخیرش با رای دهندگان به کمک او آمده است.

بویلن گفت یکی از مسائلی که اخیرا با او زیاد در میان گذاشته می شود دسترسی مقرون به صرفه به خدمات سلامت روانی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

توصیه پرزیدنت ترامپ به مردم برای پوشاندن صورت با ماسک؛ بیش از هزار نفر در آمریکا در یک روز جان باختند

رئیس جمهوری آمریکا غروب جمعه ۱۵ فروردین در کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران شرکت کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در تازه‌ترین کنفرانس خبری خود از مردم آمریکا خواست به صورت «داوطلبانه» در بیرون از خانه یا در حضور دیگران ماسک صورت بزنند یا با پارچه‌ای جلوی صورت خود را بگیرند.

دونالد ترامپ غروب جمعه ۱۵ فروردین در کنفرانس خبری در کاخ سفید شرکت کرد. او گفت به توصیه مرکز «مدیریت و پیشگیری بیماری» موسوم به «سی دی سی» از مردم می‌خواهد که صورت خود را بپوشانند و این موجب کاهش شیوع کرونا می‌شود. پرزیدنت ترامپ گفت که این توصیه «داوطلبانه» است و شخصا این کار را نخواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در این کنفرانس خبری گفت که جامعه جهانی با تاخیر، خطر و سرعت انتشار ویروس کرونا را درک کرد.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت که آمریکا اکنون در مبارزه با یک دشمن نامرئی است اما سرانجام بر آن پیروز خواهد شد.

🛑 وبلاگ زنده صدای آمریکا درباره شیوع کرونا در ایران و جهان را هر لحظه می‌توانید با تازه‌ترین خبرها پیگیری کنید:

♦️کرونا در ایران و جهان |
مرگ ۳۲۹۴ نفر بر اثر کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ۵۳ هزار نفر رسید

آمار بالای مرگ

آمریکا که بیشترین تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان را داشته، در ۲۴ ساعت گذشته شاهد مرگ بیش از هزار نفر بود.

آمریکا تا روز ۱۵ فروردین، بعد از ایتالیا و اسپانیا، بیشترین مرگ ناشی از کرونا را دارد.
آمریکا تا روز ۱۵ فروردین، بعد از ایتالیا و اسپانیا، بیشترین مرگ ناشی از کرونا را دارد.

در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۲۰ نفر در آمریکا بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند. تعداد کل مرگ در آمریکا بر اثر کرونا به ۷۳۹۱ نفر رسید.

همچنین آمریکا بیشترین تعداد مبتلایان در جهان را دارد و ۲۷۶ هزار و ۹۶۵ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

در حال حاضر با ایتالیا با ۱۴ هزار و ۶۸۱ و همچنین اسپانیا با ۱۱ هزار و ۱۹۸ نفر بالاتر از آمریکا، در رده اول و دوم از جهت میزان مرگ بر اثر کرونا قرار دارند.

پیشتر، گزارش شد که ایالات متحده، با وجود ادامه فاصله گذاری اجتماعی، باید برای تحمل ۱۰۰ تا ۲۴۰ هزار نفر مرگ ناشی از بیماری «کووید۱۹» آماده باشد.

پرزیدنت ترامپ روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین با اشاره به پیش بینی مرگ چند صد هزار آمریکایی بر اثر ویروس جدید کرونا، کووید ۱۹ که در صورت عدم اقدامات لازم می‌تواند بالغ بر دو میلیون نفر شود،‌ تاکید کرد: من می‌خواهم هر آمریکایی برای روزهای سخت پیش رو آماده باشد. ما دو هفته سخت و دردناک خواهیم داشت و پس از آن، همان گونه که متخصصان پیش بینی می‌کنند نشانه‌های امیدوارکننده ظاهر خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بنا بر آمار رسمی: شمار قربانیان کرونا در ایران به ۳۲۹۴ نفر رسید؛ بیش از ۵۳ هزار نفر مبتلا شده‌اند

مبتلایان به ویروس کرونا در بیمارستانی در ایران

بر اساس آمار رسمی، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران در روز جمعه ۱۵ فروردین به ۵۳ هزار و ۱۸۳ نفر رسید. وزارت بهداشت ایران تعداد جان‌باختگان را نیز ۳۲۹۴ نفر اعلام کرد.

به گفته کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، طی ۲۴ گذشته ۲۷۱۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی شدند و ۱۳۴ نفر از بیماران مبتلا به این بیماری در کشور جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی پیشتر گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

همچنین گفته شده است که مقامات جمهوری اسلامی با اتخاذ تصمیمات غلط از آغاز شیوع ویروس کرونا بر افزایش این ارقام دامن زدند. مقامات ایران ابتدا با بستن اماکن مذهبی در قم و مشهد مخالفت کردند و در اواخر اسفند، درخواست‌ها برای قرنطینه شهرها و ممانعت از سفر را رد کردند.

در همین حال خبرهایی از ادامه پنهانکاری و ارائه آماری کمتر از تعداد واقعی در ایران به گوش می‌رسد. یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مشهد روز جمعه گفت که در استان خراسان رضوی دلیل فوت صدها نفر بیماری حاد تنفسی ذکر شده و تنها برای شمار اندکی از آنها بیماری کرونا علت فوت اعلام شده است.

افزون بر این، جمهوری اسلامی که پیشتر خواستار کمک‌های بین المللی برای مقابله با کرونا شده بود، ضمن اخراج اعضای نهاد بین المللی‌ «پزشکان بدون مرز»، پیشنهاد آمریکا برای کمک به حل بحران کرونا در ایران را نیز رد کرد.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۴ فروردین در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

در بیانیه آقای پمپئو آمده است: «دروغ‌های خامنه‌ای، رهبر [جمهوری اسلامی]، درباره ویروس ووهان خطرناک است و ایرانیان و مردم سراسر جهان را در معرض خطر بزرگتری قرار می‌دهد. واقعیت‌ها اهمیت دارند.»

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ملکه الیزابت در یک سخنرانی کم‌سابقه درباره ویروس کرونا با مردم بریتانیا صحبت می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ملکه الیزابت روز یکشنبه در یک سخنرانی بسیار کم‌سابقه با مردم بریتانیا صحبت خواهد کرد. این سخنرانی در شرایطی انجام می گیرد که بریتانیا با شیوع روزافزون ویروس مرگبار کرونا دست به گریبان است.

کاخ باکینگهام می گوید: «والاحضرت ملکه پیام ویژه ای را در ارتباط با شیوع ویروس کرونا خطاب به بریتانیا ... ضبط کرده اند.»

ملکه الیزابت به غیر از سخنرانی تلویزیونی سالانه به مناسبت روز کریسمس به ندرت به طور مستقیم مردم بریتانیا را خطاب قرار می دهد. این سخنرانی که در «کاخ ویندزور»، محل سکونت ملکه و همسرش شاهزاده فیلیپ، ضبط شده است یکشنبه ساعت ۷ شب به وقت لندن پخش می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نماز جمعه برای ششمین هفته متوالی برگزار نمی‌شود

با ادامه همه‌گیری ویروس کرونا در ایران نهاد سیاست‌گذاری نماز جمعه اعلام کرده است که این مراسم برای ششمین هفته متوالی در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها برگزار نمی‌شود.

لغو برپایی نماز جمعه ابتدا از ۹ اسفند با تعطیلی نماز جمعه تهران و چند شهر بزرگ آغاز شد و در هفته های بعد به مراکز همه استان‌ها کشیده شد. اکنون، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است نماز جمعه ۱۵ فروردین نیز برگزار نمی‎شود و برگزاری در شهرهای کوچک نیز بر اساس نظر کمیته‌های تصمیم‌گیری است.

اگر چه نماز جمعه در هفته‌های گذشته لغو شده است، اما مسئولان جمهوری اسلامی تا هفته‌ها پس از همه گیری ویروس کرونا در ایران از بستن اماکن مذهبی پرازدحام در مشهد و قم خودداری کردند.

در این بین، افکار عمومی در جهان نسبت به مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی در قبال شیوع ویروس کرونا نگران است. نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است. برایان هوک به خبرنگاران گفت: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

پیش از این نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

این دومین بار بود که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کرد. مایک پمپئو پیشتر هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رویترز: رقم واقعی مبتلایان به ویروس کرونا در عراق احتمالا بسیار بیشتر از آمار رسمی است

برخی منابع پزشکی و درمانی در عراق می‌گویند آمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا در این کشور بسیار بیشتر از ۷۷۲ نفری است که دولت به طور رسمی اعلام کرده است.

خبرگزاری رویترز این خبر را جمعه ۱۵ فروردین از قول سه پزشک عراقی که در جریان روند آزمایش‌ کرونا هستند، یک مقام وزارت بهداشت عراق، و یک مقام سیاسی این کشور منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش، وزارت بهداشت عراق که تنها مرجع رسمی انتشار اطلاعات در مورد شیوع ویروس کووید۱۹ در این کشور است، ادعای منابع رویترز را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مقام‌های آمریکا می‌گویند تحرکات اخیر ایران نگران‌کننده است، اما مایه شگفتی نیست

بخش انگلیسی صدای آمریکا - اطلاعات اخیر حاکی از برنامه ریزی فعالانه نیروهای مورد حمایت ایران برای ضربه زدن به نیروهای آمریکا ممکن است به یک جنگ کلامی تازه میان واشنگتن و تهران در رسانه های اجتماعی دامن زده باشد، اما مایه شگفتی مقام های دفاعی ایالات متحده نیست.

پرزیدنت دونالد ترامپ نخستین کسی بود که روز چهارشنبه در توییتی نسبت به وقوع یک شبیخون هشدار داد.

رئیس جمهوری آمریکا بعدتر به خبرنگاران در کاخ سفید گفت این اطلاعات بسیار موثق است و عاقلانه خواهد بود که رهبران ایران به هشدار او توجه کنند: «ما فقط می‌گوییم چنین نکنید. اگر دست به این کار بزنند برایشان خیلی بد خواهد شد.»

مقام های کنونی و پیشین دفاعی ایالات متحده بدون اظهار نظر مستقیم در این باره می‌گویند این ایده که تهران در این مقطع از نیروهای وابسته اش برای ضربه زدن استفاده کند با سوابق عملکرد رژیم سازگار است.

یک مقام دفاعی پنتاگون، با اشاره به توقف حملات موشکی سپاه از خاک ایران و تصمیم به عدم ایجاد مزاحمت برای کشتیرانی در خلیج فارس، به صدای آمریکا گفت نیروی نظامی رسمی ایران به شکل بسیار موثری عقب نشسته است.

این مقام در عین حال تاکید کرد حملات آمریکا به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق مانند کتائب حزب الله در کاستن از تهدید فزاینده ناشی از این شبه نظامیان در هفته های اخیر تاثیر چندانی نداشته است.

ژنرال کنت مکنزی، فرمانده «فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام)»، می گوید: «در واقع تنش فروکش نکرده است. من همچنان فکر می‌کنم آن‌ها فعالانه در پی یافتن راه هایی برای برهم زدن ثبات هستند.»

نورمن رول، مدیر پیشین امور ایران در «دفتر مدیر اطلاعات ملی» ایالات متحده، می‌گوید با وجود حذف قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، اسماعیل قاآنی، فرمانده جدید نیروی قدس، ماموریت آن گروه را ادامه می دهد: «قاآنی ممکن است از جایگاه و روابط سلیمانی برخوردار نباشد، اما این به معنی بی اثر شدن نیروی قدس نیست. قاآنی با کادر باتجربه ای کار می کند که بسیاری شان درک عمیقی از منطقه دارند.»

کاترین لاولر، پژوهشگر امور خاورمیانه در «انستیتو مطالعات جنگ» مستقر در واشنگتن، معتقد است شبه نظامیان مورد حمایت ایران در هفته های اخیر جسورتر شده اند: «نیروهای نیابتی ایران در عراق طوری عمل می کنند که گویی برای جنگ آماده می شوند.»

لاولر به عنوان نمونه به رزمایش ادعایی هفته اخیر کتائب حزب الله اشاره می کند.

ایران و گروه های وابسته اش ممکن است تصور کنند اوضاع سیاسی در عراق دست آمریکا را بسته است. کسانی هستند که عدنان الزرفی، نخست وزیر منتخب عراق، را که زمان چندانی برای تشکیل دولت ندارد به نسبت طرفدار آمریکا می بینند و معتقدند حمله نظامی آمریکا در عراق در این مقطع ناکامی او را قطعیت می بخشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیش از ۱۲ هزار نفر خواستار شرکت در آزمون ورودی سازمان ناسا و سفر به فضا شدند

چهارشنبه آخرین مهلت ارسال درخواست داوطلبان، برای شرکت در دوره آموزشی بعدی سازمان ملی هوایی و فضانوردی آمریکا، یا «ناسا»، بود.

به گفته ناسا، این سازمان بیش از ۱۲ هزار درخواست برای شرکت در کلاس‌های فضانوردی خود دریافت کرده است. این بیشترین تعداد درخواست در ۳ سال اخیر است و نشان می‌دهد، بر خلاف ادعای برخی، آمریکاییان علاقه خود به فضا را از دست نداده اند.

از میان این داوطلبان، تعداد اندکی برای شرکت در این دوره برگزیده می شوند که ممکن است فضانورد مرد بعدی باشدکه روی ماه قدم می گذارد، یا نخستین فضانورد زنی باشد که به این کره می رود، یا فضانوردی بعدی باشد که برای مأموریت، به ایستگاه بین المللی فضایی اعزام می شود.

به گفته جیم بریدنستین، یکی از مدیران ناسا، این سازمان با برنامه «آرتمیس» وارد دوره جدیدی شده است و آنها برای این پروژه های اکتشافی جسورانه، بسیار هیجان زده هستند. او در ادامه یادآور می شود که فضانوردان دوره جدید «نسل آرتمیس» نقش مهمی در پروژه های اکتشافی در کره ماه و سیاره مریخ (بهرام) خواهند داشت.

«آرتمیس» نامی است که ناسا به دوران آینده کاوش‌های بزرگ فضایی خود داده است. در میان این ۱۲ هزار داوطلب، ممکن است نام‌های باشند که زمانی به اسطوره‌هایی مانند جان گلن، پروژه فضایی جمنای، نیل آرمسترانگ، و فضاپیمای آپولو تبدیل شوند.

سازمان ملی هوایی و فضانوردی آمریکا از تمامی ۵۰ ایالت ‌و ۴ نواحی زیرمجموعه ایالات متحده، درخواست‌نامه دریافت کرده است؛ ولی شانس متقاضیان برای برگزیده شدن و اعزام به فضا بسیار اندک است.

کمیته گزینش ناسا از میان این ۱۲ هزار متقاضی تنها ۱۲ نفر را برای شرکت در این دوره انتخاب می‌کند.

داوطلبان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی، یا ریاضیات باشند.

کمیته گزینش ناسا، با بررسی صلاحیت متقاضیان در زمینه های مختلف، تعدادی را غربال می کند و برای انجام معاینات پزشکی و مصاحبه به مرکز فضایی جانسون در شهر هیوستون تگزاس می فرستد.

به عبارت دیگر، این یک باشگاه کوچک با اعضای بسیار محدود است. ناسا از دهه شصت میلادی تاکنون، فقط ۳۵۰ فضانورد را تربیت کرده است، ولی در حال حاضر ۴۸ فضانورد در دوره های آموزشی آن شرکت دارند.

وقتی در نهایت داوطلبان برای شرکت در این دوره برگزیده می شوند، باید به مدت ۲ سال در کلاس‌های مختلفی شرکت کنند تا مهارت‌های لازم برای پرواز، فضاپیمایی، و روباتیک (از شاخه های جدید مهندسی) را کسب کنند.

آنها باید توانایی های خود در اموری چون رهبری و کار گروهی را نیز به آموزگاران کلاس‌ها نشان دهند؛ چون این دو موضوع از ویژگی های ضروری برای زندگی در ایستگاه بین المللی فضایی، سفر به ماه، یا مأموریتی طولانی در راه مریخ است.

یاسمین مقبلی در کنار پدر و مادرش
یاسمین مقبلی در کنار پدر و مادرش

یاسمین مقبلی نخستین فضانورد ایرانی آمریکایی ناسا است. او اخیرا دوره آموزشی دو ساله ناسا را با موفقیت پشت سرگذاشت.

ناسا انتظار دارد نامزدهای خود برای مأموریت های فضایی این سازمان را در تابستان ۲۰۲۱ معرف کند تا برای برنامه های اکتشافی آینده، از جمله اعزام به کره ماه در سال ۲۰۲۴ و سفر به سیاره مریخ در ده سال آماده شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: مردم ایران عاشق آمریکا هستند و می‌خواهند که آزاد باشند

پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری کاخ سفید

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه پنجشنبه ۱۴ فروردین در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت، مردم ایران عاشق آمریکا هستند و می‌خواهند که آزاد باشند.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره شرایط لغو تحریم‌های ایران در حالی که آن کشور با بحران شیوع ویروس جدید کرونا،​ کووید۱۹ روبرو است گفت، مقام‌های ایران درخواستی نکرده‌اند و کافی است برای گفت‌وگو تماس بگیرند.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت: من فکر می‌کنم ایرانی‌ها عاشق آمریکا هستند. فکر می‌کنم آنها عاشق این هستند که آزاد باشند. دوست دارند برخی از چیزهایی که ما داریم را آنها هم داشته باشند. من ایران را به یاد دارم. خیلی سال پیش، دوستان من همیشه آنجا بودند. در حوزه املاک فعالیت می‌کردند ... خیلی موفق بودند، اما یک روز همه چیز تمام شد. من فکر می‌کنم مردم ایران عاشق آمریکا هستند، آنها عاشق آنچه ما از آن طرفداری می‌کنیم هستند.

رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کرد: ما به دنبال تغییر حکومت [در ایران] نیستیم. این کشور بارها این تجربه را داشته است و این راه به جایی نمی‌برد.

پرزیدنت ترامپ در نشست خبری شب گذشته نیز در پاسخ به پرسش مشابه گفت: ما باید با آنها مذاکره کنیم. من فکر می‌کنم می‌توانیم خیلی سریع با ایران بر سر یک توافق کار کنیم. تنها کاری که آنها باید بکنند این است که تماس بگیرند.

وی تاکید کرد: ما خواستار دشمنی نیستیم، اما آنها با ما دشمنی می‌کنند و از این بابت پشیمان خواهند شد، طوری که قبلا هرگز نشده‌اند. تنها کاری که باید بکنند این است که تماس بگیرند، یا از کسی بخواهند که تماس بگیرد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود، کانال‌هایی هست که ما می‌توانیم به سادگی ارتباط برقرار کنیم.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جو بایدن خواستار کمک آمریکا به ایران در مقابل آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران شد

جو بایدن، کاندیدای پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، از دولت آمریکا خواست فشار تحریم‌ها را برای مقابله با شیوع ویروس کووید-۱۹ کاهش دهد و ایران هم در مقابل، آمریکایی‌های زندانی در ایران را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جو بایدن معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا روز جمعه ۱۵ فروردین همچنین گفت ایران باید تضمیمن بدهد که گروه‌های امدادی و پزشکی در ایران مجازات نمی‌شوند.

پیشتر چند عضو کنگره آمریکا در نامه‌ای به وزیر خارجه و وزیر خزانه‌داری آمریکا درخواست کردند با توجه به شیوع ویروس کرونا و برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه آن کشور لغو شود.

هافینگتون پست روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در گزارشی نوشت، در میان امضاکنندگان نام‌های الهان عمر، نماینده دموکرات ایالت مینه‌سوتا، الکساندریا اوکاسیو کورتز نماینده دموکرات ایالت نیویورک، باربارا لی نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا، برنی سندرز سناتور مستقل ایالت ورمانت و اد مرکی و الیزابت وارن،‌ سناتورهای دموکرات ایالت ماساچوست در سنا، دیده می‌شود.

مقامات جمهوری اسلامی مدعی شده‌اند به دلیل تحریم‌های آمریکا، امکان دریافت خدمات بشردوستانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وجود ندارد. این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، یک روز پیشتر (سه‌شنبه ۱۲ فروردین) ضمن اشاره به ایران، در مورد کمک‌رسانی به کشورهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا گفت که کمک‌های بشردوستانه مانند دارو و تجهیزات پزشکی، هیچ‌گاه تحریم نبوده، نیست، و نخواهد بود.

ایالات متحده از سال ۹۷ به تدریج تحریم‌های هسته‌ای ایران را بازگرداند. دولت پرزیدنت ترامپ می‌گوید ایران بعد از توافق هسته‌ای سال ۹۴،‌ به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود در خاورمیانه، برنامه موشکی و حمایت از گروه‌های تروریستی ادامه‌ داده است و به این دلیل آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد.

مقامات جمهوری اسلامی تا روز چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۳۰۳۶ نفر را به طور رسمی اعلام کرده‌اند و تعداد کل مبتلایان هم به ۴۷ هزار و ۵۹۳ نفر رسیده است. این در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

در حالی که مقام‌های ایران مشغول مخفی‌کاری درباره آمار مرگ و ابتلا به کرونا هستند، گروهی از آنها، از جمله محمدجواد ظریف، خواستار لغو تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی شده‌اند.

اما چند روز پیش سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در یک توئیت اشاره کرد که تحریم‌های ایالات متحده واردات تجهیزات پزشکی و دیگر اقلام بشردوستانه را در بر نمی‌گیرد و ایران از ماه ژانویه تاکنون کیت‌های آزمایش را بدون هیچ‌گونه مانعی از لحاظ تحریم‌های ایالات متحده، وارد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

الیس ماراسالیس جونیور، از اسطوره‌های موسیقی جاز، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت

الیس ماراسالیس جونیور، نوازنده مشهور آمریکایی و از اسطوره های موسیقی جاز شهر نیواورلئان، چهارشنبه و به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. او هنگام مرگ ۸۵ سال داشت.

به گزارش سی‌ان‌ان، کوئینت دیویس، مدیر مرکز موسیقی الیس ماراسالیس، ضمن تأیید این خبر، درگذشت این هنرمند محبوب را به اعضای خانواده، دوستان، هنرمندان، و طرفدارانش تسلیت گفت.

الیس ماراسالیس جونیور ۶ فرزند داشت که ۴ نفر از آنها در عرصه موسیقی فعال هستند و راه پدر خود را ادامه می دهند.

وینتون ماراسالیس موفق ترین فرزند این هنرمند فقید است که مدیریت و کارگردانی هنری بخش موسیقی جاز در مرکز هنری لینکلن نیویورک را بر عهده دارد و جوایز بسیاری دریافت کرده است.

برنفورد ماراسالیس، پسر دیگر او، نوازنده صاحب نام ساکسیفون است که با خواننده های بزرگی مانند استینگ همکاری می کند.

لاتویا کانترل شهردار نیواورلئان در بیانیه ای که چهارشنبه شب منتشر شد، الیس ماراسالیس جونیور را معنای واقعی موسیقی جاز نیواورلئان خواند. او در ادامه یادآور شد که او آموزگار، پدر، و شخصیت بزرگی بود که کلمات قادر به توصیف هنر، شادی، و شگفتی که او به جهان عرضه کرد، نیست.

الیس ماراسالیس جونیور نوازنده چیره دست پیانو و یکی از آهنگسازان صاحب سبک موسیقی جاز در آمریکا بود.

او در طول سال‌ها فعالیت هنری خود موفق به دریافت جوایز بسیاری شد و از سوی سازمان های فرهنگی و هنری بسیاری مورد تجلیل قرار گرفت.

الیس ماراسالیس جونیور نخستین استاد موسیقی جاز در مرکز هنرهای خلاقه نیواورلئان و نخستین مدیر دوره پژوهشهای موسیقی جاز در دانشگاه نیواورلئان بود و از ارزش و احترام زیادی در میان اهل فرهنگ و هنر برخوردار است.

او ده‌ها آلبوم موسیقی منتشر کرد و علاوه بر کنسرت‌های انفرادی، در صدها برنامه مشترک نیز شرکت داشت و با بسیاری از هنرمندان مشهور موسیقی جهان همکاری کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا در سراسر جهان از مرز یک میلیون نفر گذشت

آمار یک دانشگاه آمریکایی در روز پنجشنبه ۱۴ فروردین نشان می‌دهد شمار کل افرادی که در سراسر جهان به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند از مرز یک میلیون نفر گذشته است.

بر اساس برآوردهای دانشگاه جانز هاپکینز ابتلای دست کم یک میلیون و دو هزار و ۱۵۹ نفر به ویروس کووید۱۹ در ۱۸۰ کشور مختلف تایید شده است.

بر اساس این گزارش، شمار کل افرادی که تاکنون بر اثر بیماری‌های ناشی از ابتلا به این ویروس خطرناک جان خود را از دست داده‌اند نیز ۵۱ هزار ۴۸۵ نفر گزارش شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت احتمالا آمار واقعی، به دلیل کمبود کیت‌های آزمایش و اقدام برخی کشورها به دست‌کاری در آمار واقعی، باید بیش از این ارقام باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران هم به کرونا مبتلا شده است؛ سومین نماینده قم که بیمار شد

تست کرونای «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی ایران مثبت شده است.

روابط عمومی مجلس ایران روز پنجشنبه ۱۴ فروردین گزارش داد که علی لاریجانی به بیماری کرونا مبتلا شده و وی در حال حاضر در منزل قرنطینه شده و تحت درمان است.

او سومین نماینده قم در مجلس است که به این بیماری مبتلا می‌شود. شهر قم اولین کانون شیوع کرونا بود و برخی خواستار قرنطینه این شهر در اولین روزها شدند اما با فشار مقام‌های مذهبی اینکار صورت نگرفت و کرونا در ایران شیوع پیدا کرد.

احمد امیر آبادی و مجتبی ذوالنوری دو نماینده دیگر هستند که به کرونا مبتلا شدند.

افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی کاری مقامات ایران نگران بوده است. اولین مورد مرگ بر اثر کرونا روز اول اسفند گزارش شد و این در حالی بود که تا قبل از آن مقامات هرگونه ابتلا به کرونا در ایران را تکذیب می‌کردند.

مقامات جمهوری اسلامی تا روز پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۳۱۶۰ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۵۰ هزار و ۴۶۸ نفر رسید. این آمار در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

مایک پمپئو همچنین روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفت، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

این دومین بار بود که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کند. مایک پمپئو روز سه شنبه هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جهان با نگرانی نظاره‌گر تلاش نیویورک برای آماده شدن جهت رویارویی با اوج بحران کرونا است

بخشی از نخستین محموله دستگاه‌های تنفس مصنوعی که دولت فدرال به نیویورک فرستاده. ترامپ روز چهارشنبه اول آوریل گفت نیویورک بیش از ۴ هزار دستگاه دریافت کرده.

براساس انگاره‌های وزارت بهداشت آمریکا، ایالت نیویورک با ۷۵ هزار مبتلا به ویروس کرونا، ۲۱ روز با اوج بحران فاصله دارد. ایالت‌های آمریکا و کشورهای دیگر جهان به نیویورک چشم دوخته‌اند تا از تلاش‌های آن طی سه هفته آتی، درس بگیرند.

نگاه‌های نگران ایالت‌های آمریکا و کشورهای جهان روی شهر نیویورک متمرکز شده است. نیویورک این روزها میدان مرکزی مبارزه با ویروس کرونا است و همه می‌خواهند از آن چه بر سر نیویورک آمده است، پرهیز کنند.

شمار مبتلایان آزمایش‌شده ویروس کرونا در نیویورک به ۷۵ هزار نفر رسیده است. این رقم بیشتر از شمار مبتلایانی است که چین برای تمام استان «هوبئی» گزارش داده بود. شهر ووهان، در مرکز «هوبئی»، در ماه دسامبر سال گذشته محل ظهور ویروس کرونا بود.

اما مدل‌های کارشناسان در باره پیشرفت ابتلا به ویروس کرونا نشان می‌دهد که تلفات در نیویورک هنوز به اوج خود نرسیده است و آن شهر فقط ۲۱ روز وقت دارد که خود را برای بدترین حالت پیش‌بینی شده در مدل‌های علمی، آماده کند.

در این مدت زنجیره عرضه نیازمندی‌های پزشکی، به خصوص دستگاه‌های کم‌یاب تنفس مصنوعی، زیر آزمون قرار خواهد گرفت.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه در پاسخ به یک انتقاد فرماندار نیویورک، گفت که ۵۰ ایالت‌ آمریکا نباید به فروشندگان اجازه دهند برای تجهیزات نایاب، به خصوص دستگاه‌های تنفس مصنوعی، مزایده به راه بیاندازند.

دولت فدرال بیش از ۴ هزار عدد از این دستگاه‌ها را به نیویورک فرستاده است. پرزیدنت ترامپ گفت که حدود ۱۰ هزار دستگاه دیگر در انبار هست که او می‌خواهد آن‌ها را به موقع، و مستقیما، به محل‌های نیاز، بفرستند.

نیویورک تایمز روز پنج‌شنبه در گزارشی نوشت ۲۰ درصد دستگاه‌های تنفس مصنوعی موجودی انبارهای اضطراری دولت فدرال، به باتری و تعمیرات نیاز دارند؛ ولی این کار ماه‌ها بود که به تعویق افتاده بود.

استخدام داوطلبان

در راه آمادگی برای اوج بحران، ایالت نیویورک باید ظرفیت بیمارستان‌ها را دست کم ۵۰ درصد افزایش دهد. بیمارستان‌های شهر هم اکنون بیشتر از توانایی خود، مراجعه‌کننده دارند.

فرماندار «کومو» دیروز (چهارشنبه) گفت طی ۲۴ ساعت گذشته، ۷۸ هزار امدادگر پزشکی در این ایالت، داوطلب کار شده‌اند. نیویورک ۱۷۵ نفر را برای بررسی سابقه شغلی متقاضیان و مصاحبه استخدامی با آنها، آماده کرده است.

یک پرستار داوطلب کار، ساکن «وایت پلینز»، که یک ساعت با شهر نیویورک فاصله دارد - به «واشنگتن پست» گفت که اگر چه سه فرزند خردسال و پدرومادر سالمندی دارد که سنشان بیش از ۷۰ سال است، ولی خدمت در بخش اورژانس را وظیفه خود می‌داند.

گوین نوسم، فرماندار کالیفرنیا، در این ایالت طی ۲۴ ساعت اخیر حدود ۲۵ هزار امدادگر پزشکی داوطلب شده‌اند.

رئیس «انجمن پزشکی ماساچوست» هم گفت که طی دو روز اخیر، ۲۴۰۰ امدادگر پزشکی برای کار در بیمارستان‌های این ایالت، تقاضا داده‌اند.

فرماندار نیویورک دیروز (چهارشنبه) امدادگران پزشکی ایالات دیگر را به کمک در نیویورک فراخواند و وعده داد که نیویورک هم به وقت لازم، به ایالت‌های دیگر، نیروی پزشکی اعزام خواهد کرد.

پزشکان در آمریکا برای کار در هر ایالت به جواز جداگانه نیاز دارند؛ اما این هفته ۴۲ ایالت آمریکا اعلام کردند که آماده‌اند پزشکان دارای پروانه از ایالت‌های دیگر را به کار بگمارند.

گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا از رم: در ایتالیا با بیشترین آمار مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا، چه می‌گذرد؟

پرچم‌های نیمه افراشته ایتالیا به احترام جانباختگان کرونا - رم

ایتالیا که بیشترین آمار مرگ‌و‌میر ناشی از ویروس کرونا در جهان را دارد، تصمیم گرفته است به اعمال محدودیت‌های شدید اضطراری وضع شده ادامه دهد. اما شواهدی نیز وجود دارند که نشان می‌دهند این اقدامات احتمالا کارساز بوده‌اند.

ایتالیا قصد دارد وضعیت تعطیلی عمومی را دست کم تا اواسط آوریل ادامه دهد. اما اکثر مردم بر این باورند که اقدامات ویژه مهار ویروس کرونا احتمالاً تا اوایل ماه مه پابرجا خواهد ماند.

کاهش چند روزه شمار مبتلایان جدید بیماری کووید-۱۹ امیدها نسبت به خروج ایتالیا از این بحران را افزایش داده است. اما هنوز هم روزانه صدها تن در مناطق شمالی ایتالیا جان می‌بازند و شمار کل قربانیان در این کشور به حدود ۱۲ هزار تن رسیده است.

بیمارستان‌ها با تمام ظرفیت مشغول به کارند و یافتن تجهیزات حفاظتی، مثل ماسک، بسیار دشوار است. من توانستم یک عدد ماسک را به قیمت ۱۴ دلار خریداری کنم. ایتالیا از کشورهای دیگر کمک‌های درمانی دریافت می‌کند. آمریکا نیز قرار است به زودی مقادیری کمک‌های درمانی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار به ایتالیا بفرستد.

این‌جا در رم مردم عموما محدودیت‌ها و ‌فاصله‌گیری اجتماعی را رعایت می‌کنند و در خانه می‌مانند، و ارتش و پلیس نیز مراقبند که مردم فقط در موارد ضروری خانه‌هایشان را ترک کنند.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا، گفته است که این تعطیلی یک شبه تمام نمی‌شود. اما یک بسته اقتصادی ۲۵ میلیارد یورویی برای کمک به خانواده‌ها، کارگران، و کسب‌و‌کارها - که حالا تقریبا یک ماه است تعطیل شده‌اند - در راه است تا شاید از بروز یک کسادی شدید اقتصادی، آن هم پس از این وضعیت اضطراری سلامت ملی، جلوگیری شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ برای کاهش تولید نفت خام جهانی با ولیعهد عربستان گفت‌وگو کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، گفت‌وگو کرده و امیدوار است هم عربستان و هم روسیه، بر سر کاهش تولید نفت خام خود توافق کنند.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه ۱۴ فروردین و در پیامی در توئیتر گفت:‌ «همین حالا با دوستم محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان حرف زدم. او با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، صحبت کرده است. و من امیدوارم و انتظار دارم که آنها ۱۰ میلیون بشکه، یا حتی خیلی بیشتر، از تولید نفت خام خود را کاهش دهند.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «اگر چنین شود، برای صنایع نفت و گاز بسیار خوب خواهد بود.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه نوشته است: «[این کاهش] حتی شاید تا ۱۵ میلیون بشکه باشد. خبری خوب (عالی) برای همه است!»

در پی اختلاف میان عربستان سعودی و روسیه در مورد حجم تولید نفت خام، قیمت نفت خام در بازارهای جهانی به شدت کاهش یافته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بایدن: شاید لازم باشد مجمع ملی حزب دموکرات به تعویق بیافتد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن، معاون ریاست جمهوری پیشین آمریکا، نامزد احتمالی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، می گوید همه گیر شدن ویروس کرونا ممکن است حزب دموکرات را مجبور کند در مجمع ملی آن حزب که برای ماه ژوئیه برنامه ریزی شده است تغییراتی عمده اعمال کند یا آن را به تعویق بیاندازد.

مجمع ملی حزب دموکرات و مجمع ملی حزب جمهوریخواه رویدادهایی نمایانگر دموکراسی آمریکا هستند که هر چهار سال یکبار برای تعیین نامزد نهایی حزب در انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شوند. اما بایدن به شبکه تلویزیونی «ام اس ان بی سی» گفت «دشوار بتوان تصور کرد» مجمع ملی حزب دموکرات در نیمه ژوئیه در شهر «میلواکی» در ایالت «ویسکانسین» آن طور که برنامه ریزی شده است، برگزار شود.

مجمع ملی حزب جمهوریخواه برای ماه اوت در شهر «شارلوت» در ایالت «کارولینای شمالی» در ساحل شرقی آمریکا برنامه ریزی شده است.

بایدن گفت «باید نظر دانشمندان را بشنویم» که آیا گردهم آوردن چند هزار دموکرات و صدها نماینده رسانه در فاصله ای نزدیک از یکدیگر در نیمه ژوئیه به دور از سلامت و ایمنی است یا نه.

بر مبنای مقررات جاری انجام چنین گردهمایی ممکن نخواهد بود.

پرزیدنت ترامپ فاصله گذاری اجتماعی در ایالات متحده را تا پایان ماه آوریل تمدید کرده است. شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا هر روز صدها نفر بالا می رود.

دولت و مقام های بهداشت به آمریکایی ها گفته اند از تجمع بیش از ۱۰ نفر پرهیز کنند. پلیس در مناطقی متخلفان را بازداشت می کند.

بیش از ۸۰ درصد جمعیت ۳۲۷ میلیونی ایالات متحده اکنون در وضعیت قرنطینه قرار دارند.

جو بایدن گفت مجمع ملی حزب دموکرات برای پرهیز از تداخل با المپیک تابستانی در توکیو که قرار بود ۲۴ ژوئیه برگزار شود برای نیمه ژوئیه برنامه ریزی شده بود ولی با به تعویق اقتادن المپیک به سال ۲۰۲۱ حزب دموکرات می تواند تاریخ برگزاری مجمع ملی را عقب تر بیاندازد.

بایدن همچنین تاکید کرد که مسئولان انتخابات باید شرایط را برای آرای غیابی بیشتری آماده کنند تا رای دهندگان بتوانند با خاطری آسوده برگه های رای خود را پست کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کمک مالی آمریکا به ۶۴ کشور برای مقابله با کرونا؛ ایران و کره‌شمالی پیشنهاد کمک را رد کرده‌اند!

به دنبال شیوع گسترده ویروس جدید کرونا کووید۱۹ در سطح جهانی، دولت ایالات متحده اعلام کرده است بودجه بیشتری را برای کمک به ۶۴ کشور درگیر با این ویروس اختصاص می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرد واشنگتن حدود ۲۷۴ میلیون دلار برای این منظور تخصیص می‌دهد. این مبلغ شامل ۱۰۰ میلیون دلار کمکی است که قبلا در ماه فوریه اعلام شده بود.

حدود ۱۱۰ میلیون دلار کمک مالی جدید برای مقابله با این فاجعه بین المللی، و ۶۴ میلیون دلار نیز به عنوان کمک بشردوستانه به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اعطا خواهد شد.

افغانستان، پاکستان، عراق، تاجیکستان، ترکمنستان، و ازبکستان از جمله کشورهای آسیب‌پذیرتر در برابر پاندمی کرونا هستند و می‌توانند کمک‌های ایالات متحده را دریافت کنند.

وزیر خارجه آمریکا ۱۱ فروردین با تاکید بر این که واشنگتن بارها پیشنهاد کمک به مردم ایران را مطرح کرده و جمهوری اسلامی آن را رد کرده، مردم ایران را قربانیان تصمیم رژیم دانست.

مایک پمپئو در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت: «این یک بحران انسانی درون جمهوری اسلامی ایران هم محسوب می‌شود. ما پیشنهاد کمک‌های بشردوستانه خود را ارائه داده‌ایم.»

وی افزود: «ما پیشنهاد کرده‌ایم اگر نمی‌خواهند از آمریکا کمک بگیرند، ما به کشورهای دیگر کمک می‌کنیم تا کمک‌هایشان را به ایران بفرستند ... پیشنهاد ما هنوز هم به جای خود باقی است.»

وی پیشتر نیز گفته بود که رهبران برخی کشورها از جمله ایران و کره شمالی به جای پذیرش کمک‌های ایالات متحده برای کمک به وضعیت مردم‌شان، به ساختن بمب و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده می‌پردازند و به مردم‌شان آسیب می‌رسانند.

مقامات جمهوری اسلامی تا روز پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۳۱۶۰ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۵۰ هزار و ۴۶۸ نفر رسید. این آمار در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

منتقدان می‌گویند مسئولان جمهوری اسلامی در یک ماه گذشته با تصمیمات نادرست بر افزایش این آمار دامن زده اند. با این حال رژیم همچون موارد گذشته از تحریم‌های آمریکا انتقاد کرده‌ است.

مایک پمپئو روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در مورد کمک‌رسانی به کشورهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا تاکید کرد کمک‌های بشردوستانه هرگز تحریم نبوده، نیست، و نخواهد بود.

وی در مورد احتمال لغو تحریم‌ها علیه برخی کشورها به منظور کمک‌رسانی گفت، در مورد کمک بشردوستانه مانند دارو و تجهیزات پزشکی، «این‌ها هیچ‌جا و هیچ‌وقت تحریم نبوده و نیستند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده: هر شخصی می‌تواند ناقل ویروس کرونا باشد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات متحده» هشدار می دهد که همه، حتی کسانی که علائم بارزی از بیماری ندارند، ممکن است ناقل ویروس کرونا باشند.

«مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» موسوم به «سی دی سی» روز چهارشنبه نتیجه یک پژوهش انجام گرفته در سنگاپور را تائید کرد. در آن پژوهش آمده است ۱۰ درصد موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا توسط افرادی پخش شده که هیچ علائمی از بیماری نداشته‌اند. در این مطالعه ذکر شده حتی افرادی که به «کووید۱۹» مبتلا شده و بهبود یافته اند نیز می‌توانند همچنان عامل سرایت بیماری باشند.

«سی دی سی» می گوید این پژوهش تائیدی بر ضرورت فاصله‌گیری اجتماعی است.

دکتر رابرت ردفیلد، مدیر «سی دی سی»، در مصاحبه ای رادیویی هشدار داد که ممکن است در اواخر پاییز موج دیگری از ویروس کرونا در راه باشد و سازمان تحت ریاست او برای آن آماده می شود.

رئیس سازمان بهداشت جهانی چهارشنبه پیش بینی کرد شمار مبتلایان در سراسر جهان به زودی به ۱ میلیون نفر برسد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در کنفرانس خبری چهارشنبه کاخ سفید گفت ذخیره استراتژیک ملی ایالات متحده از تجهیزات حفاظتی درمانی تقریبا خالی شده است.

در پی تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ و ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز چهارشنبه یک هواپیمای باربری روسیه مملو از تجهیزات حفاظتی درمانی در نیویورک به زمین نشست.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه حدود ۲۳۰۰ نفر اعلام شده است، اما بعضی پزشکان روس می گویند آمار واقعی به مراتب بیشتر است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رویترز از تلاش هکرهای مرتبط با ایران برای دستیابی به ایمیل‌های کارمندان سازمان بهداشت جهانی خبر داد

آرشیو

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از چهار فرد مطلع می‌گوید که هکرهای مرتبط با حکومت ایران در زمان شیوع ویروس کرونای جدید (بیماری کووید-۱۹) سعی کردند به ایمیل های شخصی اعضای سازمان بهداشت جهانی نفوذ کنند.

طبق این گزارش که روز پنجشنبه ۱۴ فروردین منتشر شده است، این که آیا هکرها توانسته‌اند به اطلاعات ایمیل کارمندان دسترسی پیدا کنند یا نه هنوز مشخص نیست.

این حملات نشان می دهد که کارمندان سازمان بهداشت جهانی و دیگر نهادهای حاضر در خط مقدم مبارزه با بیماری کووید-۱۹، مورد حملات دیجیتال پیاپی هکرهایی که به دنبال اطلاعات درباره شیوع آن هستند، قرار گرفته اند.

تلاش تازه برای هک ایمیل ها از دوم ماه گذشته میلادی (مارس) ادامه داشته است و شامل تلاش ها برای سرقت گذرواژه‌های (رمز عبور) کارکنان آن سازمان بوده است.

رویترز می گوید سخنگوی سازمان بهداشت جهانی تایید کرده است که ایمیل های شخصی کارکنان آن سازمان از طریق اقدامات موسوم به «حملات فیشینگ» مورد حمله هکرها قرار گرفته است؛ اما افزود که سازمان بهداشت جهانی نمی داند که چه کسی پشت این حملات است. او گفته است که تا آن جا که سازمان می‌داند هیچکدام از حملات موفقیت آمیز نبوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سخنگوی سنتکام: افزایش تدابیر پدافندی در عراق ادامه دارد

پایگاه نظامی تاجی در عراق - عکس از آرشیو

بیل اِربِن، سخنگوی نیروهای مرکزی ایالات متحده، سنتکام، در بیانیه‌ای اعلام کرد تدابیر امنیتی پدافندی برای پایگاه‌های نیروهای ائتلاف علیه داعش در عراق ادامه دارد.

سخنگوی سنتکام در این بیانیه که روز پنچشنبه ۱۴ فروردین منتشر شد گفت: «همان‌گونه که ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده سنتکام، در تاریخ ۱۳ مارس در یک کنفرانس خبری اعلام کرد، ایالات متحده در حال انتقال تجهیزات پدافندی به عراق است تا از نیروهای عراقی، ائتلاف، و آمریکایی در برابر تهدیدات مختلف هوایی که علیه پایگاه‌های میزبان نیروهای ائتلاف مشاهده شده است، حفاظت شود.»

وی افزود: «شایان ذکر است که حملات متعدد به پایگاه‌های عراق، که ناقض حاکمیت ملی عراق است، موجب کشته و زخمی شدن نیروهای عراقی،‌ ائتلاف،‌ و آمریکایی شده است.» او تاکید کرد که به رغم ادامه داشتن روند استقرار تجهیزات پدافند هوایی در عراق، «به لحاظ امنیت عملیاتی، گزارشی از وضعیت پیشرفت آن نمی‌دهیم.»

گزارش‌هایی در روزهای پیش در رسانه‌ها مبنی بر استقرار موشک‌های دفاعی در عراق منتشر شده بود؛ ولی منابع رسمی آمریکا در مورد آن اظهار نظر نکرده بودند.

رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر هشدار داد هرگونه حمله جمهوری اسلامی ایران یا گروه‌های نیابتی آن به نیروهای آمریکایی در عراق با واکنش سنگین آمریکا روبرو خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا می‌گوید وزارت اطلاعات ایران مستقیما در ترور «مسعود مولوی» دست داشت؛ جزئیاتی از قتل او در ترکیه

مسعود مولوی وردنجانی در ۲۳ آبان ماه سال ۹۸ در محله شیشلی استانبول هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد

یک مقام ارشد آمریکا روز چهارشنبه به رویترز گفت که ایالات متحده معتقد است وزارت اطلاعات و امنیت ایران مستقیماً در قتل یک «مخالف» حکومت در نوامبر گذشته در ترکیه دخیل بوده است.

بنابر این گزارش یک مقام ارشد آمریکا که نامش فاش نشده است، به رویترز گفت که با توجه به سابقه ترورهای هدفمند مخالفان ایرانی و روش‌هایی که پیشتر در این باره در ترکیه به کار رفته، دولت ایالات متحده معتقد است «وزارت اطلاعات ایران مستقیماً در قتل وردنجانی دخیل بوده است.»

کارمند سابق اطلاعات؛ افشاگر علیه جمهوری اسلامی

مسعود مولوی وردنجانی در ۲۳ آبان ماه سال ۹۸ در محله شیشلی استانبول هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. پیش از این رویترز گزارش داده بود که دو مامور اطلاعاتی در کنسولگری ایران در استانبول در قتل آقای وردنجانی دخیل بوده‌اند.

در برخی رسانه ها از مسعود مولوی به عنوان کارمند سابق اطلاعات ایران نام برده می شود که بعدها به مخالف حکومت تبدیل شده بود. او مدیر یک کانال در تلگرام به نام «جعبه سیاه» بود که مطالبی علیه مقامات حکومتی، از جمله مقامات قضایی، منتشر می کرد.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در یک توئیت نوشت که «گزارش‌ها در مورد این که دیپلمات‌های ایران در سوء قصد به جان یک مخالف [رژیم] در ترکیه دست داشتند نگران‌کننده است، اما کاملا با ماموریت‌های آنها مطابقت دارد.»

در ترکیه درباره این «ترور» چه می‌گویند

پیش از این نیز پلیس ترکیه اعلام کرده بود که قتل مسعود مولوی وردنجانی غیر معمول بوده است. همچنین مقامات ترکیه هفته گذشته به رویترز گفتند که آنکارا به زودی یک پاسخ رسمی در مورد پرونده و نقش مقام‌های ایرانی با گذرنامه دیپلماتیک را در این ماجرا به دولت ایران ارائه خواهد کرد.

این در حالی است که روزنامه صباح ترکیه نیز جزئیات بیشتری از قتل مسعود مولوی وردنجانی را روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین ماه منتشر کرده است. این روزنامه در گزارش خود شباهت های این قتل را با قتل خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی، مقایسه کرده است.

در این گزارش از یک ایرانی به نام علی اسفنجانی نام برده شده که مسعود مولوی با او در استانبول ملاقات داشت. این روزنامه می‌نویسد که مسعود مولوی خبر نداشت که اسفنجانی اطلاعات او را به دو بازرگان ایرانی که برای اطلاعات ایران کار می‌کرده اند، داده بود.

در گزارش روزنامه صباح ترکیه آمده است که در روز ۲۳ آبان ماه، علی اسفنجانی پیش از وقوع قتل با عبدالوهاب کوچاک که متهم به قتل مسعود مولوی است، دیدار کرده است. پس از آن علی اسفنجانی با مسعود مولوی ملاقات کرد و آن‌ها در حال قدم زدن در خیابان بودند که عبدالوهاب کوچاک از پشت سر به مسعود مولوی ١١ گلوله شلیک کرده است.

روزنامه صباح ترکیه نوشت که پس از قتل مسعود مولوی، علی اسفنجانی از کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول مدارک جعلی سفر (گذرنامه جعلی) تهیه کرده و با کمک نیروهای مشکوک به وزارت اطلاعات با نام جعلی به ایران می گریزد.

در این بین نیروهای امنیتی ترکیه شخصی به نام «سیاوش اباذری شلمنظری» را، که علی اسفنجانی را فراری داده بود، دستگیر می کنند.

براساس این گزارش، عبدالوهاب کوچاک متهم به قتل مسعود مولوی پس از ترور او، در مکانی متعلق به «ناجی شریفی زیندشتی»، قاچاقچی فراری مواد مخدر، پنهان شده بود که توسط پلیس ترکیه دستگیر شده است. همچنین برادر عبدالوهاب کوچاک به نام «علی» مظنون به قتل مدیر شبکه جم تی وی در ترکیه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ از احتمال توافق روسیه و عربستان برای پایان دادن به جنگ قیمت نفت خبر داد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا گفت که مدیران نفتی آمریکا را به کاخ سفید دعوت کرده است تا در مورد راه های كمك به صنعت (نفت) که با كاهش شدید تقاضا در پی شیوع ویروس کرونا و جنگ قیمت بین عربستان سعودی و روسیه، آسیب دیده، صحبت كنند.

به گزارش رویترز، پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که اخیراً با سران روسیه و عربستان سعودی صحبت کرده و بر این باور است که «تا چند روز آینده» برای پایان جنگ قیمت توافق می‌کنند تا با کاهش تولید، قیمت ها را تقویت کنند.

او افزود که روز جمعه با تولیدکنندگان نفت ملاقات خواهد کرد و قصد دارد روز جمعه یا شنبه نیز با تولید کنندگان مستقل نفت ملاقات کند و جلسات زیادی در این باره انجام خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ با اشاره به این که صنعت جهانی نفت متلاطم شده است، گفت: این برای روسیه بد است و برای عربستان سعودی بسیار بد است. منظورم این است که برای همه بد است و تصور می کنم ما یک توافق در این زمینه خواهیم داشت.»

همچنین یک مقام ارشد در منطقه خلیج فارس به رویترز گفت که عربستان سعودی از همکاری میان تولیدکنندگان نفت برای تثبیت قیمت ها استقبال می کند اما مخالفت روسیه با پیشنهاد ماه گذشته برای تشدید کاهش تولید، باعث آشفتگی بازار شده است.

با پایین آمدن تقاضا برای نفت خام در پی شیوع ویروس کرونا، قیمت این محصول در بازارهای جهانی به پایین‌ترین حد خود در‌ هجده سال گذشته رسیده است.

سقوط بهای نفت را نمی‌توان تنها به حساب شیوع ویروس کرونا گذاشت. رقابت شدید میان عربستان سعودی و روسیه بر سر سهم از بازارهای جهانی نیز به سقوط قیمت نفت دامن زده است. هر دو کشور، بعد از عدم توافق بر سر کاهش تولید در دیدار اوپک و غیراوپک ماه گذشته در وین، تولید روزانه خود را افزایش دادند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: خواهان دشمنی با ایران نیستیم؛ کافیست تماس بگیرند تا مذاکره کنیم

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۳فروردین در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت که آمریکا خواستار دشمنی با ایران نیست اما آنها دشمنی می‌کنند و از این بابت هم پشیمان خواهند شد.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به یکی از خبرنگاران که پرسید تحت چه شرایطی حاضر است تحریم‌ها علیه ایران را در شرایطی که با ویروس جدید کرونا درگیر هستند لغو کند گفت: ببینید ما باید با آنها مذاکره کنیم. من فکر می‌کنم می‌توانیم خیلی سریع با ایران بر سر یک توافق کار کنیم. تنها کاری که آنها باید بکنند این است که تماس بگیرند. آنها مردم مغروری هستند و رهبری آنها نیز مغرور است، مانند همه ما، مردم ما و ما هم مغرور هستیم. برای آنها سخت است که تلفن را بر دارند، برای آنها سخت است که یک ملاقات را ترتیب بدهند. اما می‌توانند مشکلات کشورشان را خیلی ساده حل کنند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: ما خواستار دشمنی نیستیم، اما آنها با ما دشمنی می‌کنند و از این بابت پشیمان خواهند شد، طوری که قبلا هرگز نشده‌اند. تنها کاری که باید بکنند این است که تماس بگیرند، یا از کسی بخواهند که تماس بگیرد. کانال‌هایی است که ما می توانیم به سادگی در تماس باشیم.

پرزیدنت ترامپ در همین نشست خبری درباره دلیل هشداری که پیشتر به رژیم ایران درباره حمله به نیروهای آمریکا منتشر کرده است گفت: «اطلاعاتی داریم که برنامه‌هایی در سر دارند ... به رهبری ایران، البته نه لزوما ایران، توسط گروه‌هایی که مورد حمایت ایران هستند، که این برای من یعنی ایران.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که اگر گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق دست به حمله علیه نظامیان یا مواضع و اهداف آمریکایی بزنند، «عاقبت بسیار بدی برای آنها در پی خواهد داشت،» و در ادامه گفت از همین رو به آنها می‌گوئیم چنین اقدامی نکنید.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در توئیتی نوشت بود: ایران و نیروهای نیابتی‌اش در حال برنامه‌‌ریزی برای اجرای یک حمله مخفیانه علیه نیروها و یا دارایی‌های ایالات متحده در عراق هستند. اگر چنین اتفاقی بیافتد، ایران به واقع بهای بسیار سنگینی را خواهد پرداخت!

هشدار نسبت به تحرکات ایران در عراق

هشدار رئیس جمهوری آمریکا در حالی است که پیشتر، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در مورد حملات شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق گفت: «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

آقای پمپئو در مورد حملات شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق گفت: «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «این تعهد ما نه فقط امروز، که دو هفته‌ پیش، چهار هفته پیش، و حتی در اوایل ژانویه زمانی که به قاسم سلیمانی حمله کردیم، نیز صدق می‌کرده است.»

وی با اعلام این که وزارت خارجه آمریکا از این موضوع که آن شبه‌نظامیان شیعه توسط ایران آموزش دیده و تجهیز شده‌اند،‌ مطلع است،‌گفت:‌ «ما به همه کسانی که در ارائه تسهیلات، آموزش، تامین سلاح، و توانمند کردن افراد برای حمله به آمریکا نقش داشته‌اند، واکنش نشان می‌دهیم.»

مایک پمپئو افزود: «ما شاهد حمله و تلاش برای حمله علیه آمریکایی‌ها، از جمله توسط شبه‌نظامیان شیعه در عراق، بوده‌ایم.» وی تاکید کرد که شیوع ویروس کرونا تاثیری روی توانمندی ایالات متحده برای نشان دادن واکنش نگذاشته است.

ایالات متحده ایران را به بی‌ثبات سازی در خاورمیانه متهم می‌کند و مقامات دولت ترامپ،‌ جمهوری اسلامی را بزرگترین دولت حامی تروریسم می‌دانند.

از حدود دو سال پیش، آمریکا با خروج از برجام، تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند و کارزار فشار حداکثری برای تغییر رفتار رژیم ایران را آغاز کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بحرین مقامات بانک المستقبل را به اتهام نقض تحریم‌های ایران به مجازات‌های سنگین محکوم کرد

آرشیو

بحرین سه نفر را در رابطه با پرونده بانک المستقبل به زندان و پرداخت جریمه ای بیش از ۹ میلیون دلار محکوم کرده است.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، در روز چهارشنبه ۱۳ فروردین، این پرونده پس از آن مورد توجه قرار گرفت که دادستان کل بحرین ماه فوریه گفت حدود هفت میلیارد دلار از حساب های این بانک ناپدید و با نقض تحریم‌های وضع شده علیه ایران، صرف گروه‌های ایرانی شده است.

دادگاهی در بحرین مقامات بانک المستقبل را به پنج سال زندان محکوم کرد و احکام دیگری نیز در ارتباط با این پرونده صادر کرد. بانک المستقبل زیر نظر بانک ملی ایران و بانک توسعه صادرات ایران فعالیت دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سه ماه بعد از کشتن سلیمانی در بغداد؛ آسوشیتدپرس از فعالیت «اسماعیل قاآنی» در عراق خبر داد

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات عراقی گزارش داد که اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، برای «متحد کردن گروه‌های عراقی» اواخر روز دوشنبه وارد بغداد شده است.

بنابر این گزارش، این اولین سفر اسماعیل قاآنی پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در حمله پهپادی آمریکا است. چهار مقام عراقی به شرط ناشناس بودن، گفتند قاآنی در حالی وارد فرودگاه بغداد شده که تمام پروازها و همچنین رفت و آمدها به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود.

بنابر این گزارش قاآنی پس از ورود به فرودگاه بغداد تحت تدابیر امنیتی شدید و در کاروانی متشکل از سه خودرو فرودگاه را ترک کرده است.

آسوشیتدپرس به نقل از مقامات عراقی نوشت که سفر قاآنی در حالی است که بحران سیاسی در عراق بیشتر شده و عدنان الزرفی، به عنوان نخست‌وزیر جدید، برای تشکیل دولت با مخالفت برخی گروه‌های سیاسی روبرو است.

همچنین یک سیاستمدار ارشد شیعه گفت که «این اولین آزمایش او برای متحد کردن گروه‌های شیعه است.»

از سوی دیگر بسیاری از مقامات عراق، با توجه به عدم تسلط اسماعیل قاآنی به زبان عربی و عدم روابط شخصی با چهره‌های مهم سیاسی در عراق، در توانایی او برای برقراری اجماع بین گروه‌های مختلف تردید دارند.

یکی از مقامات عراق به آسوشیتدپرس گفت که قاآنی در این جلسات اظهار کرده ایران و سپاه نمی خواهند الزرفی نخست وزیر بعدی در این کشور باشد.

اما عراق علاوه بر بحران سیاسی، حالا با توجه به افت شدید قیمت نفت و پیامدهای ناشی از کرونا با گسترش بحران اقتصادی نیز روبرو است.

وزارت نفت عراق اعلام کرده است که درآمد نفتی عراق در ماه مارس ۲.۹ میلیارد دلار بوده و در مقایسه با فوریه حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که بیش از ۹۰ درصد هزینه های دولت به درآمدهای نفتی متکی است و بودجه سال ۲۰۲۰ این کشور بر اساس نفت بشکه‌ای ۵۶ دلار بسته شده است.

کارشناسان هشدار داده اند که اگر رکود درآمدهای نفتی طولانی شود، عراق قادر به پرداخت حقوق بخش دولتی نخواهد بود و این می تواند به ناآرامی‌های بیشتری در این کشور بیانجامد.

اما این وضعیت در شرایطی است که تحرکات شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق نیز افزایش یافته است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در این باره هشدار داد و گفت که «ما همواره برای محافظت و دفاع از آمریکایی‌ها [به هرگونه حمله‌ای] واکنش نشان می‌دهیم.»

او درباره دلیل هشداری که پیشتر به رژیم ایران درباره حمله به نیروهای آمریکا منتشر کرده بود، گفت: «ما اطلاعاتی داریم مبنی بر این که [آنها] برنامه‌هایی در سر دارند ... به رهبری ایران، البته نه لزوما ایران، توسط گروه‌هایی که مورد حمایت ایران هستند، که این برای من یعنی ایران.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز تاکید کرد که اگر گروه‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق دست به حمله علیه نظامیان یا مواضع و اهداف آمریکایی بزنند، «عاقبت بسیار بدی برای آنها در پی خواهد داشت،» و در ادامه گفت از همین رو به آنها می‌گوییم چنین اقدامی نکنید.

ایالات متحده ایران را به بی‌ثبات سازی در خاورمیانه متهم می‌کند و مقامات دولت ترامپ،‌ جمهوری اسلامی را بزرگترین دولت حامی تروریسم می‌دانند.

از حدود دو سال پیش، آمریکا با خروج از برجام، تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند و کارزار فشار حداکثری برای تغییر رفتار رژیم ایران را آغاز کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کارشناسان نسبت به کلاهبرداری در کمک اقتصادی ۲۲۰۰ میلیارد دلاری مرتبط با کرونا هشدار می‌دهند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت ترامپ با سرعت هر چه بیشتر می‌کوشد کمک اضطراری ۲۲۰۰ میلیارد دلاری را برای جبران پیامدهای بیماری همه‌گیر «کووید۱۹» به دست صدها میلیون آمریکایی و میلیون‌ها شرکت بحران‌زده برساند. اما تحلیلگران می‌گویند ابعاد وسیع این برنامه مصوب کنگره و سرعت پیشبرد آن فرصت مناسبی برای ابعاد کم سابقه ای از کلاهبرداری و سوءاستفاده پدید آورده است.

قانونی گسترده

طرح گسترده کمک اقتصادی که رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش به امضاء رساند شامل برنامه های عظیم اعطای وام به شرکت های کوچک و بزرگ، پرداخت های مستقیم به بیشتر خانواده ها، کمک به دولت های ایالتی و محلی، افزایش چشمگیر بیمه بیکاری و اعطای وام های دولتی به خطوط هوایی، هتل ها، و دیگر بخش های عمده اقتصاد است.

کارشناسان امور کلاهبرداری مالی با توجه به تجربه بحران مالی سال ۲۰۰۸ نسبت به احتمال ده ها میلیارد دلار تقلب هشدار می دهند.

بری زیکلِی، متخصص حسابرسی در واشنگتن معتقد است بین ۱ تا ۳ درصد بسته امداد ۲۲۰۰ میلیارد دلاری ممکن است در فعالیت های متقلبانه ناپدید شود.

۲۰ تا ۶۰ میلیارد کلاهبرداری بالقوه

زیکلِی می گوید: «اگر بین ۲۰ تا ۶۰ میلیارد دلار تقلب شود تعجب نمی کنم. در پایان کار میلیاردها دلار از دست خواهد رفت.»

فرصت های فراوان برای کلاهبرداری

به گفته هاوارد آرپ، مدیر تحقیقات در «اداره بازرسی کل»، «هر زمان که افزایش هزینه ای چشمگیر در کار است، فرصت هایی برای افرادی پدید می آید تا از یک برنامه سوءاستفاده کنند.» آرپ می‌گوید در شرایط نبرد با گسترش ویروس مرگبار کرونا شاید از دست رفتن میلیاردها دلار بهایی اندک باشد: «در چنین شرایطی نمی خواهید تلاش برای بی نقص بودن یک طرح مانع تحقق امری مهم شود.»

انتظار می رود «اداره بازرسی کل»، بازوی حسابرسی کنگره ایالات متحده، نقشی مهم در نظارت بر اجرای برنامه اقتصادی نجات از ویروس کرونا ایفا کند.

کمک اقتصادی سال ۲۰۰۸

کنگره در طرح نجات اقتصادی سال ۲۰۰۸ موسوم به «تارپ» در مجموع ۱۴۰۰ میلیارد دلار به اعطای وام و محرک های اقتصادی اختصاص داد.

بسته جدید موسوم به «قانون مراقبت ها» به مراتب از طرح سال ۲۰۰۸ فراتر می رود.

نجات شرکت ها

نگرانی کارشناسان این است که در طرح فعلی استیون منوشن، وزیر دارایی آمریکا، از همان اختیاراتی برای ارائه وام برخوردار باشد که هنری پالسون، وزیر دارایی وقت آمریکا، در مورد بسته نجات اقتصادی سال ۲۰۰۸ داشت.

۵۰۰ میلیارد دلار وام و ضمانت

بر مبنای این طرح جدید، وزارت دارایی آمریکا می تواند ۵۰۰ میلیارد دلار وام تضمینی و سرمایه گذاری انجام بدهد. این برنامه شامل اعطای ۳۰ میلیارد دلار به خطوط هوایی و شرکت های باربری هوایی، ۱۷ میلیارد دلار به شرکت های فعال در حوزه امنیت ملی و مابقی برای طیفی از کسب و کارها و ایالت ها و شهرها در آمریکا است.

در قانون مصوب مقرر شده است که یک بازرس کل در صورت عدم همکاری دولت کنگره را در جریان بگذارد. اما رئیس جمهوری آمریکا هنگام امضای این برنامه قانونی بودن این نظارت را به چالش گرفت و کارشناسان را نسبت به استقلال بازرس کل در آینده نگران کرد.

بازرس کل جدید

مایکل ریورا، مشاور حقوقی ارشد بازرس کل برنامه «تارپ» در سال ۲۰۰۸، می گوید: «امضای این قانون نشان داد که رئیس جمهور و دولت ممکن است قدرت نظارتی بازرس کل را کمی خنثی کنند.»

علاوه بر این، در قانون جدید ضرورت تشکیل یک «کمیته واکنش و حسابرسی به پاندمی» برای تحقیق و بازرسی در این برنامه و یک کمیسیون جداگانه در کنگره برای نظارت بر تصمیم گیری درباره منابع مالی عنوان شده است.

رویکرد کمربند و دوبنده

شان مولتون، از برنامه غیرحزبی نظارت بر دولت، می گوید کنگره با افزودن اختیارات نظارتی فراوان رویکرد محافظه کارانه ای را نسبت به این محرک اقتصادی در پیش گرفت: «من از نظارت های چشمگیر اعمال شده خشنود هستم، اما در عین حال نگرانم زیرا هرگز چنین شرایطی را ندیده ام که در یک برنامه ارائه این حجم پول با این میزان نیاز فوری به آن وجود داشته باشد.»

شبکه کلاهبردارها

در نتیجه تلاش های بازرس کل برنامه محرک اقتصادی سال ۲۰۰۸، سیصد نفر محکوم شدند که ۷۶ نفر از آن ها بانک دار شامل مدیران اجرایی ارشد، روسای بانک و مدیران مالی ارشد در بانک های منطقه ای و محلی بودند.

کارشناسان می گویند احتمال سوء استفاده افرادی مشابه از بسته اقتصادی نجات از ویروس کرونا وجود دارد.

کمک غیرمستقیم از طریق کاهش مالیات شرکت ها

لورل لومیس رایمون، دادستان پیشین فدرال، توضیح می دهد که محرک های اقتصادی طوری طراحی شده اند که کمک بزرگ دولت به نهادهای مالی باعث شود بانک ها به شرکت های کوچک و بزرگ وام بدهند.

او می گوید به طور معمول احتمالا دو تخلف رخ می دهد: افراد بیکار یا صاحبان کسب و کارهای کوچک ممکن است در تقاضای وام دروغ بگویند.

نهادهای مالی

از سوی دیگر، کلاهبرداری نهادهای مالی می تواند به طور بالقوه بیشتر باشد.

اما تحقیقات درباره پرونده های بزرگ وقت گیر است.

در حسابرسی های بازرس کل برنامه «تارپ» در سال ۲۰۰۸ حدود ۱۱ میلیارد دلار بازپس گرفته شده که شامل ۹۰۰ میلیون دلار در سال مالی ۲۰۱۹ بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با گسترش ویروس کرونا؛ میلیون‌ها آمریکایی بیکار می‌شوند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - میلیون ها آمریکایی با تعطیلی کسب و کارهای بزرگ و کوچک شغل خود را از دست می دهند.

هفته پیش، حدود ۳.۳ میلیون کارگر آمریکایی تقاضای بیمه بیکاری کردند. پیش بینی می شود این آمار در هفته های پیش رو به سرعت افزایش یابد و در نیمه آوریل به ۴۰ میلیون نفر برسد.

پیش از آغاز بیماری همه گیر «کووید۱۹» در ایالات متحده، ۵.۸ میلیون آمریکایی بیکار بودند که ۳.۵ درصد از ۱۶۴.۶ میلیون نیروی کار در این کشور محسوب می شد.

اقتصاددانان در «گلدمن سکز» می گویند نرخ بیکاری در ایالات متحده در نیمه سال میلادی جاری به ۱۵ درصد خواهد رسید که به معنی بیکاری ۲۵ میلیون نفر است.

جیمز بولارد، رئیس بانک مرکزی سنت لوئیس در ایالت میزوری، پیش‌بینی کرده است که نرخ بیکاری در سه ماهه دوم سال جاری میلادی به ۳۰ درصد می‌رسد و تولید ناخالص داخلی ۵۰ درصد افت می‌کند.

تاکنون حدود ۱۹۰ هزار فروشگاه - یعنی ۵۰ درصد خرده‌فروشی‌ها - تعطیل شده است. فروشگاه‌های زنجیره ای «میسیز»، «کُلز»، و «گپ» دوشنبه اعلام کردند که در مجموع ۲۹۰ هزار تن از نیروی کار خود را بیکار می‌کنند.

ایالت‌ها معمولا بخشی از درآمد معمول متقاضیان بیمه بیکاری را می پردازند، اما در بسته اقتصادی ۲۲۰۰ میلیارد دلاری پرداخت مضاعف هر هفته ۶۰۰ دلار برای چهار ماه در نظر گرفته شده است.

اقتصاددانان «گلدمن سکز» می‌گویند انتظار دارند در دوره ژوئیه تا سپتامبر شاهد یک بازگشت چشمگیر اقتصادی با ۱۹ درصد رشد در تولید ناخالص ملی باشیم.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا دست داشتن دیپلمات‌های ایران را در ترور یک مخالف رژیم در ترکیه نگران‌کننده خواند

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده چهارشنبه ۱۳ فروردین گزارش‌های اخیر در مورد دست داشتن دیپلمات‌های ایرانی را در ترور یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در ترکیه نگران‌کننده خواند.

وی در توئیتی نوشت: «گزارش‌ها در مورد این که دیپلمات‌های ایران در سوء قصد به جان یک مخالف [رژیم] در ترکیه دست داشتند نگران‌کننده است، اما کاملا با ماموریت‌های آنها مطابقت دارد.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه پیام خود در توئیتر خاطر نشان کرد که «دیپلمات‌های ایران ماموران ترور هستند و در طول دهه گذشته چندین نقشه سوء قصد و بمب‌گذاری را در اروپا ترتیب داده‌اند.»

اشاره آقای پمپئو به قتل مسعود مولوی در ترکیه است و رویترز به نقل از دو مقام ارشد ترکیه گزارش داده که دو افسر اطلاعاتی کنسولگری ایران آمر ترور او بوده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه عربستان سعودی: یک یمن بی‌ثبات تنها به نفع رژیم ایران است

مایک پمپئو

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ فروردین با فیصل بن فرهان آل سعود وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت‌وگو کرد و بحران پاندمی کرونا و لزوم واکنش جهانی برای مقابله با آن، و همچنین جنگ یمن را مورد بررسی قرار داد.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت دو طرف در این گفت‌وگوی تلفنی توافق نظر داشتند که تنها یک راه حل سیاسی می‌تواند به درگیری‌ها در یمن پایان داده و ثبات، صلح و کامیابی را برای آن کشور به ارمغان آورد.

آقای پمپئو در بخش از این گفت‌وگو تاکید کرد که ایالات متحده تلاش شورشیان حوثی مورد حمایت حکومت ایران را در روز شنبه ۲۸ مارس برای حمله به اهدافی در داخل عربستان سعودی قویا محکوم می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا از اقدامات صورت گرفته به رهبری مارتین گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل متحد به منظور کاهش تنش در یمن حمایت کرد و گفت یک یمن بی‌ثبات تنها به نفع رژیم ایران است و باید با فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی مقابله کرد.

مایک پمپئو همچنین اعلام کرد که واشنگتن به حمایت خود از ریاض در برابر تهدیدهای تهران ادامه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG