لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

تداوم معضل پسماند در آمل؛ نماینده مجلس نسبت به تلفات ناشی از «ارسال قطره‌چکانی بودجه» هشدار داد


تصویری از معضل پسماند در استان مازندان
تصویری از معضل پسماند در استان مازندان

یک نماینده مجلس در ایران نسبت به معضل فاضلاب، آلوده‌ شدن سفره‌های آب زیرزمینی، و افزایش موارد ابتلا به سرطان در شهر محل نمایندگی خود هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رضا حاجی پور، نماینده آمل در مجلس شورای اسلامی که خرداد ماه سال جاری در تذکری شفاهی به وزیر کشور دولت روحانی نسبت به حل نشدن معضل پسماند شهرستان آمل اعتراض کرده بود، بار دیگر اعتراض خود را نسبت به حل نشدن این معضل اعلام کرد.

حاجی پور روز یکشنبه ۲۱ آذرماه خطاب به ابراهیم رئیسی،‌ رئیس جمهوری ایران، در اعتراض به حل نشدن معضل پسماند شهرستان آمل گفت: «پسماند شهرستان آمل بعد از ۴۲ سال دست نخورده است.»

او که پیش از این نیز اعتراض خود را به حل نشدن این معضل در صحن علنی مجلس مطرح کرده بود با اشاره به آلوده شدن سفره‌های آب زیرزمینی افزود، بیماری‌های سرطانی نیز زیاد شده است.

وی در ادامه خطاب به رئیس جمهوری ایران گفت: «اگر قرار باشد بودجه‌ها به صورت قطره‌چکانی ارسال شود، جان عزیزان ما گرفته می‌شود.»

او اوایل خرداد ماه امسال نیز در جلسه علنی مجلس در تذکری شفاهی به وزیر پیشین کشور گفته بود گفته بود که معضل پسماند شهرستان آمل بعد از گذشت ۴۱ سال از انقلاب همچنان با پر جا است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، او در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۴ خرداد ماه سال جاری با اشاره به اینکه گزارش‌هایی که در راستای اقداماتی جهت رفع مشکلات پسماند آمل به رحمانی فضلی، وزیر کشور وقت، ارسال شده صحیح نیست، گفته بود: «چرا چنین معضلی با این حجم از خطرات برای بهداشت و درمان، سلامت مردم حل نمی‌شود و هیچ کار عملیاتی برای رفع آن صورت نمی گیرد؟»

پیش از این نیز خبرگزاری ایرنا در تاریخ ۲۴ آبان ماه در گزارشی تحلیلی به معضل پسماند در استان مازندان پرداخته و گفته بود که معضل پسماند این استان در برهه‌های زمانی مختلف سه دهه گذشته، در برخی مناطق این استان از جمله شهرستان آمل، بابل و ساری تبدیل به بحران چند وجهی شده است.

در این گزارش با اشاره به این که بحران سوء‌مدیریت زباله در مازندران بیش از هرجای دیگر در شهرستان آمل به چشم می خورد آمده است، وجه زیست محیطی این معضل در شهرستان آمل به «سنگی بزرگ جلوی پای اجرای بزرگ ترین سداستان» تبدیل شده است.

منطقه عمارت در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر آمل با مساحت ۹ هکتار، منطقه‌ای است که گفته می‌شود دست‌کم چهار دهه است که میزبان زباله شهروندان آملی و چند شهر همجوار دیگر آمل است،‌ سایت زباله‌ای که به گزارش خبرگزاری ایرنا حتی ۱۵ سال بیشتر از حدود استاندارد فعالیت کرده و هنوز نیز مقصد زباله است.

بهمن ماه سال گذشته خبرگزای ایرنا با اشاره به این که روزانه ۴۱۰ تن زباله از شهرها و روستاهای اطراف به منطقه عمارت منتقل می‌شود نوشته بود،‌ بسیاری از مسئولین شهری و استانی و همچنین انجمن‌های حامی محیط زیست اعلام کرده‌اند که این حجم از زباله خارج از توان این سایت است و چند سالی است که منطقه عمارت به مرحله اشباع رسیده است.

XS
SM
MD
LG