لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

جابجایی مسافر با قطار از ایران به ترکیه همچنان متوقف است


در پی حمله به یک قطار مسافربری ایران در ترکیه، مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی از توقف جابجایی مسافر با قطار از ایران به ترکیه خبر داد.

به گزارش ایرنا، محسن پورآقایی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن ایران روز چهارشنبه ۲۸ مرداد گفت: «تا اعلام آمادگی ترکیه برای تامین امنیت جان مسافران ایرانی، هیچ گونه مسافری از طریق خطوط حمل و نقل ریلی از این کشور به ترکیه انجام نمی شود.»

او اضافه کرد: «به محض اینکه اولین حادثه تروریستی در ترکیه به وجود آمد با اینکه مسافران ایرانی صدمه ای ندیده بودند، حرکت قطار از ایران به ترکیه متوقف شد و در حال حاضر هیچ مسافری از طریق ناوگان ریلی ایران به ترکیه سفر نمی‌کند.»

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: با پیگیری های انجام شده با وزارت خارجه ترکیه، هر زمانی که این کشور نسبت به برقراری امنیت جان مسافران تعهد کند، قطارهای ایران به ترکیه دوباره راه اندازی خواهد شد.

اوایل مرداد ماه امسال دو حادثه برای قطارهای مسافربری مسیر ایران – ترکیه رخ داد که در یکی از آنها انفجار مسیر ریلی موجب توقف قطار شد.

در پی اوج گرفتن درگیری‌ها میان دولت ترکیه و حزب کارگران ترکیه پ ک ک، چندین حمله نیز به خودروهای عبوری ایران و قطار مسافربری این مسیر، صورت گرفته است. در یکی از این حمله‌ها، یک راننده ایرانی نیز جان باخت. هیچ گروهی مسئولیت این حمله ها را به عهده نگرفت.

پس از این حوادث، وزارت امور خارجه ایران از مسافرانی که راهی ترکیه هستند خواست تا از سفر زمینی پرهیز کنند. مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان آذربایجان غربی هم روز چهارشنبه ۲۸ مرداد در گفت و گو با ایرنا از مسافران ایرانی خواست که شب‌ها به ترکیه سفر نکنند. به گفته او در پی حوادث اخیر، سفر زمینی از ایران به ترکیه از ۴۵۰ خودرو در روز به ۳۰۰ خودرو کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG