لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

گزارش سی‌ان‌ان از رویاهای پسر یک پارچه فروش ایرانی در آمریکا


«اسحاق لاریان» بنیانگذار و مدیرعامل ۶۴ ساله و میلیاردر شرکت «اِم جی اِی انترتینمنت»
«اسحاق لاریان» بنیانگذار و مدیرعامل ۶۴ ساله و میلیاردر شرکت «اِم جی اِی انترتینمنت»

شبکه سی ان ان به روایت یک آمریکایی ایرانی تبار پرداخته که اکنون یکی از غول های اسباب بازی در آمریکا است. در این گزارش آمده است: در دفتر کار اسحاق لاریان در لس آنجلس قفسه ای پر از اسکناس های یک، پنج و یکصد دلاری قاب و امضاء شده توسط افراد دیده می شود. این افراد با او بر سر موفقیت یک کالا شرط بندی کرده و باخته اند.

لاریان به شوخی می گوید: «جا کم آورده ایم.»

بنیانگذار و مدیرعامل ۶۴ ساله و میلیاردر شرکت «اِم جی اِی انترتینمنت» طی سال ها موفقیت های بزرگی به دست آورده است: از جمله ساخت عروسک های به شدت محبوب «بِرَتز» در سال ۲۰۰۱، تولید اسباب بازی «لیتل تایکز» در سال ۲۰۰۶، و این اواخر اسباب بازی «ال او ال سورپرایز». هر چند او عاشق این است که به بدبین ها ثابت کند اشتباه می کنند، ولی شکست های سختی هم متحمل شده است.

لاریان ماه مه گذشته ۶۷۵ میلیون دلار مزایده بر سر تصاحب ۲۰۰ فروشگاه باقیمانده «تویز آر آس» در ایالات متحده را از دست داد. لاریان امیدوار بود پس از اعلام ورشکستگی و تعطیلی یا فروش تمام فروشگاه های آن شرکت بتواند بقایای «تویز آر آس» را سرپا نگاه دارد.

اعتباردهندگان آن شرکت در نهایت کنترل آن را در دست گرفته و پیشنهاد لاریان را رد کردند. آن ها معتقد بودند شرکت بیش از قیمت پیشنهادی ارزش دارد.

آقای لاریان امیدوار بود با خریدن فروشگاه زنجیره ای اسباب بازی، یک نوآوری در این صنعت ایجاد کند.
آقای لاریان امیدوار بود با خریدن فروشگاه زنجیره ای اسباب بازی، یک نوآوری در این صنعت ایجاد کند.

لاریان می گوید: «این ماجرا واقعا خیلی من را غمگین کرد. افسرده شده بودم. ما در مورد پیشنهادمان خیلی جدی بودیم و هزاران دلار وقت و تلاش را در مذاکره گذاشته بودیم.»

لاریان قصد داشت آن فروشگاه ها را به یک «تجربه مینی دیزنی لند» تبدیل کند.

او دوست دارد کودکان به فروشگاه بیایند و اسباب بازی ها را لمس و با آن ها بازی کنند.

لاریان می گوید: «معلوم نیست شاید خودم راهش بیاندازم.»

او در محله فقیرنشین تهران بزرگ شد و از تجربیاتی که دوست دارد کودکان از آن ها لذت ببرند، محروم بود.

پدرش مغازه کوچک پارچه فروشی داشت و پسرش را زود برای کمک به مغازه برد: «من از ۹ سالگی کار می کردم. باید مدرسه، بعد مغازه و سپس برای انجام تکالیف ام به خانه می رفتم و می خوابیدم. زیاد فرصتی برای کودکی نداشتم.»

اسحاق لاریان عاشق فیلم های هالیوودی بود. در هفده سالگی والدین اش را مجاب کرد که او را برای یک زندگی بهتر به آمریکا بفرستند. پدر و مادرش ۷۵۳ دلار از عموی اسحاق قرض کردند و یک بلیط یکطرفه برای لس آنجلس خریدند. سال ۱۹۷۱ بود. او تنهایی با یک چمدان و پتوی زردی که مادرش به او داده بود وارد لس آنجلس شد.

اولین کار او در آمریکا ظرف شستن در یک قهوه فروشی برای ساعتی ۱.۶۵ دلار بود. او پس از مدتی وارد کالج شد و سال ۱۹۷۸ از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در رشته مهندسی فارغ التحصیل شد.

سال ۱۹۹۷ با کار عروسک سازی آشنا شد و سال ۲۰۰۱ با عروسک های چند قومیتی «برتز» که ضد باربی محسوب می شد به بزرگترین موفقیت خود دست یافت.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG