لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

در سایه نگرانی‌ها از بازداشت دوتابعیتی‌ها؛ با دستور روحانی پاسپورت گردشگران خارجی مهر ورود به ایران نمی خورد


در حالی انتقاد مجامع بین المللی از بازداشت تعدادی از اتباع خارجی و دوتابعیتی‌ها پس از سفر به ایران ادامه دارد، این بار مقامات جمهوری اسلامی می گویند مهر ورود به ایران در پاسپورت گردشگران خارجی ثبت نمی شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی روز چهارشنبه ۲۹ خرداد گفت که بنابر دستور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، قرار است که گردشگران خارجی «بدون مهر فیزیکی و ثبت در پاسپورت» به ایران وارد شوند و این دستور در تمام فرودگاه‌های کشور اجرا خواهد شد.

دولت روحانی علت انجام چنین اقدامی را «ترس» گردشگران خارجی از «دچار مشکل»‌ یا «تحریم» شدن از سوی ایالات متحده عنوان کرده است

دستور اخیر روحانی در شرایطی است که محدودیتی برای سفر گردشگران خارجی به ایران وجود ندارد اما به گفته هادی قائمی مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر در ایران دولت روحانی سعی دارد ایران را به عنوان مکانی آزاد برای گردشگران مطرح کند ولی بازداشت و زندانی کردن شهروندان خارجی و برخورد سیاسی دستگاه قضایی با آنها پیام متفاوتی می فرستد.

براساس آمار رسمی ورود گردشگران خارجی به ایران در ۹ ماهه سال ۹۷ در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶، حدود ۵۶درصد رشد داشت اما افزایش این آمار با از دست دادن ارزش پول رسمی ایران بی ارتباط نیست.

همچنین براساس آمار رسمی در بین ۱۰کشور نخست که بیشترین گردشگر را در این مدت به ایران داشته‌اند به جزء ترکیه نام هیچ کشور اروپایی دیده نمی شود و کشورهای عراق،‌ آذربایجان و افغانستان در رده اول تا سوم قرار دارند.

با این حال در سال‌های اخیر چندین اتباع خارجی و دو تابعیتی پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند.

تحلیلگران غربی می‌گویند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در آخرین گزارش خود که حدود ۱۰ماه پیش منتشر شد، از حبس دو تابعیتی‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت که این بازداشت ها موجب نگرانی عمیق، و نمونه بارزی از طی نشدن مراحل قانونی در ایران است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG