لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۱۳

لغو برگزاری آزمون تافل در ایران به دلیل تحریم بانک ها


روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی تحت عنوان «آزمون های استاندارد انگلیسی در ایران متوقف شدند» می نویسد: «ای تی اس» موسسه آمریکایی مسئول برگزاری آزمون تافل در سراسر جهان، از لغو موقت ثبت نام برای آزمون تافل در ایران خبر داد. این یکی از اولین آثار ملموس تحریم های جدید تصویب شده از سوی سازمان ملل متحد علیه ایران به شمار می رود.

کارشناسان و ایرانیان مقیم خارج از کشور با ابراز نگرانی از این موضوع می گویند اگر تحریم ها ایرانیان را از تحصیل در خارج منع کند، صراحتا جوانانی را هدف قرار داده اند که غرب می گوید مایل است کمکشان کند.

امتحان تافل یا امتحان «انگلیسی به عنوان زبان خارجی»، ابزاری برای سنجش دانش زبان انگلیسی افراد به شمار می رود و از موارد مورد نیاز اغلب دانشگاه های غربی در هنگام ثبت نام دانشجویان خارجی است.

نیویورک تایمز به نقل از بیانیه ای که روز چهارشنبه گذشته بر وبسایت موسسه ای تی اس منتشر شد می نویسد در نتیجه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که بانک ها و موسسات مالی طرف معامله با ایران را هدف قرار می دهد، پرداخت حق وجه ثبت نام و انتقال بانکی آن از ایران به خارج را با مشکلاتی مواجه ساخته است.

ابراهیم خدایی، قائم مقام سازمان سنجش آموزش کشور در ایران، که مسئول برگزاری آزمون تافل در ایران است، در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت به دلیل مشکلات پیش آمده بر سر راه ارسال وجوه ثبت نام به موسسه خارجی، دانش جویان در حال حاضر نمی توانند در آزمون شرکت کنند.

این در حالی است که آقای خدایی ضمن رد ارتباط لغو آزمون تافل با تحریم های اخیر علیه ایران، لغو برگزاری آزمون را به قطع همکاری بانکی ایران با کشورهای خارجی نسبت داد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه ژوئن، دور چهارم تحریم های بین المللی علیه ایران را صادر کرد. این قطعنامه که هدف آن فشار به ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم است بیشتر معاملات نظامی و انتقال منابع مالی مربوط به سپاه پاسداران را تحت تأثیر قرار می دهد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با به قانون تبدیل کردن تحریم های یک جانبه از جمله محدویدیت هایی را بر بانک های بین المللی مرتبط با سپاه پاسداران و دیگر موسسات ممنوعه ایرانی اعمال کرد.

نیویورک تایمز به نقل از کریم سجادپور، کارشناس مسائل ایران در بنیاد بین المللی کارنگی، گفت موسسه ای تی اس، دقیقا از همان دست سازمان هایی است که باید در اعمال تحریم ها مورد استثنا قرار گیرد.

آقای سجادپور با اشاره به این که تافل یکی از پل های ارتباطی جوانان با خارج است گفت: «ممنوع شدن آزمون تافل در ایران با نفس اعمال تحریم های هوشمند در تناقض است. حکومت از این ماجرا صدمه نمی بیند بلکه مردم و به ویژه افرادی که امیدوار به توانمندی شان هستیم در این میان لطمه می خورند.»

یک دانشجوی ایرانی در رشته بیوشیمی دانشگاه ییل که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود گفت لغو آزمون تافل مانعی دیگر در راه ایرانیانی است که امیدوارند در غرب تحصیل کنند.

فیلیپ کراولی، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، می گوید دولت این کشور در حال بررسی روش های جایگزین است تا به ای تی اس اجازه دهد همکاری خود با ایران را از سر بگیرد. او گفت: «هدف ما همچنان فشار به دولت ایران بدون تحمیل فشار بر مردم ایران است.»

XS
SM
MD
LG