لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

رویترز: حکومت ایران پیش از حمله مرگبار داعش به مسکو، به روسیه هشدار داده بود


تالار کنسرت در نزدیکی مسکو که هدف حمله قرار گرفت.
تالار کنسرت در نزدیکی مسکو که هدف حمله قرار گرفت.

خبرگزاری رویترز به نقل از «منابع آگاه» اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران پیش از حمله اخیر مرگبار به یک تالار کنسرت در نزدیکی مسکو به روسیه اطلاع داده بود که احتمالا «عملیات تروریستی عمده‌ای» در خاک روسیه انجام خواهد گرفت.

در جریان آن حمله در ۲۲ ماه مارس گذشته مردان مسلح با مسلسل به روی تماشاگران یک کنسرت آتش گشودند و دستکم ۱۴۴ نفر را کشتند. گروه داعش مسئولیت حمله را برعهده گرفته است.

ایالات متحده نیز پیش از حمله مسلحانه داعش به تالار کنسرت پیرامون احتمال حمله توسط آن گروه ستیزه‌گر اسلامی به مقامات روس هشدار داده بود ولی روسیه آن هشدار را کم اهمیت جلوه داد.

روسیه اظهارات ایالات متحده و دیگر کشورها مبنی بر اینکه داعش این حمله مسلحانه را سازماندهی کرده بود، به چالش کشید و واشنگتن را متهم کرد که می‌خواهد نقش اوکراین در این حمله را پنهان کند.

در اینحال، یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفت که جمهوری اسلامی ایران روزها پیش از حمله به روسیه اطلاع داد که یک حمله تروریستی عمده در داخل روسیه محتمل است.

رویترز می‌گوید حکومت ایران این هشدار را بر پایه بازجویی‌هایش از افراد بازداشت شده در پیوند با بمبگذاریهای مرگبار در ایران ارائه داد.

حکومت ایران در ماه ژانویه گذشته ۳۵ نفر، شامل یک فرمانده داعش خراسان، مستقر در افغانستان، را در ارتباط با بمبگذاریهای دوگانه در کرمان دستگیر کرد.

یک منبع آگاه دیگر به رویترز میگوید اطلاعاتی که حکومت ایران پیرامون یک حمله احتمالی قریب‌الوقوع در اختیار روسیه قرار داد فاقد جزئیات پیرامون تاریخ حمله و ماهیت اهداف حمله بود.

روسیه و حکومت ایران که هر دو مشمول تحریمهای غرب هستند طی دو سال حملات روسیه به اوکراین، همکاری نظامی فیمابین و دیگر پیوندهای شان را تقویت کرده اند.

XS
SM
MD
LG