لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

پرزیدنت ترامپ: رفتار ایران پاسخ جامعه بین المللی را می طلبد


پرزیدنت دونالد ترامپ
پرزیدنت دونالد ترامپ

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در اوایل سال جاری از "رفتارهای هشدار دهنده و تحریک آمیز ایران در صدور ترور و خشونت" سخن به میان آورد:"
"ایران در تلاشها در زمینه سوء قصد، پشتیبانی از تولید جنگ افزارهای کشتار جمعی، و یا به کارگیری شبه نظامیان عامل بی ثباتی، از منابع و وقت خود در راه اخلال در صلح استفاده می کند."

هنگام انتشار گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا در باره تروریسم، جاستین سیبرل کفیل هماهنگ کننده ضدتروریسم،گفت در حالی که داعش همچنان در تلاشهای ضدتروریستی در اولویت است، ایران در صدر فهرست کشورهای حامی تروریسم در جهان قرار دارد.

در گزارش از نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به عنوان مکانیسم مقدماتی اشاعه و پشتیبانی از تروریست ها در خارج این کشور نام برده شده است.

ایران همچنین از طریق دست نشاندگانش نظیر حزب الله به طور مستقیم ، تروریسم را کمک و تامین مالی می کند و در سرتاسر منطقه عامل آشفتگی و بی ثباتی ست.

علاوه بر اینها ایران از گروه های شبه نظامی عراقی که در بسیاری از موارد حقوق شهروندان سنی مذهب را به طور جدی زیرپا می گذارند حمایت می کند، از سپردن اعضای بلندپایه القاعده که در ایرانند به دست عدالت خودداری می ورزد و حتا حاضر نیست آشکارا هویت آنها را اعلام کند.

همچنین دست کم از سال ۲۰۰۹ ایران به رابط های القاعده اجازه داده است از طریق کانالی که در سرتاسر کشور ایجاد کرده اند فعالیت کنند و به القاعده امکان بدهند پول و جنگجو به آسیای جنوبی و سوریه اعزام کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ می گوید رفتار ایران، پاسخ جامعه بین المللی را می طلبد:
"تا زمانی که رژیم ایران تمایلش را به اینکه شریک صلح باشد نشان ندهد، همه ملتهای با وجدان در همکاری با همدیگر باید ایران را در انزوا نگاه دارند. نگذارند تروریسم را تامین مالی کند...و برای روزی دعا کنند که مردم ایران از یک حکومت عادلانه و صالح که براستی سزاوار آنند برخوردار شوند."

تروریسمچه به دست عاملان غیر دولتی صورت بگیرد و چه از سوی قدرت دولتی پشتیبانی گردددر جهان متمدن امروز جائی ندارد.

XS
SM
MD
LG