لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

توقف اجرای نمایش «خشکسالی و دروغ»


توقف اجرای نمایش «خشکسالی و دروغ»
توقف اجرای نمایش «خشکسالی و دروغ»

تنها چند روز پس از توقف اجرای نمایش «افسانه ببر» ساخته هادی عامل، شورای ارزشیابی و بازبینی نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد اجرای نمایش «خشکسالی و دروغ» کار محمد یعقوبی نیز متوقف شده است.

شورای بازبینی نمایش مسئول صدور مجوز تئاتر گفته بود ۲۱ مورد اصلاحی باید در این نمایش صورت گیرد تا ادامه اجرا یابد.

چند روز بعد بنا به اعلام محمد دشتگلی، سرپرست اداره کل هنرهای نمایشی پس از بازبینی نمایش عملی شدن اصلاحات یا در واقع حذف بخش هایی از گفتگوها، تغییر شیوه بازی ها را تایید کرد و ابراز امیدواری کرد که اجرای نمایش ادامه یابد. اما با این همه نمایش متوقف مانده و ظاهرا نهادی خارج از قدرت اداره کل هنرهای نمایشی هنوز مجوز ادامه کار را صادر نکرده است.

هیات مدیره کانون کارگردانان خانه تئاتر در بیانیه اعتراضی خود توقیف پیاپی نمایش ها را توقیف های سریالی نامیده و در این باره گفته است: « خانهی تئاتر وظیفه‌ صنفی خود می‌داند ضمن اظهار نگرانی از وقوع اتفاقات این چنینی در تئاتر نكاتی را در این خصوص با مسوولین ذی‌ربط در میان گذارد.»

این نهاد صنفی افزوده: با توجه به اینكه نمایش «خشكسالی و دروغ» دو سال پیش از این در سالن «چهارسو» مجموعه‌ی تئاتر شهر به اجرای عمومی رسیده و حتی نمایشنامه‌ آن در سال گذشته چاپ شده و برای اجرای مجدد نیز مجوز رسمی از مراكز ذی ربط دریافت نموده و تا كنون سیزده اجرا را پشت سر گذاشته، چرا می‌یابد براساس تصمیمات شخصی و سلیقه‌ای امنیت شغلی و روحی گروه نمایش و تمامی خانواده‌ی تئاتر متلاطم شده و به خطر افتد؟»

محمد یعقوبی کارگردان این نمایش ادامه توقف اجرای خشکسالی و دروغ را وقت کشی مسئولان وزارت ارشاد نامیده می افزاید: «آقایان محمد دشت‌گلی، مجید سرسنگی و رحمت امینی که نمایش را بازبینی کردند باید قدرت این را داشته باشند که مجوز ادامه اجراها را صادر کنند.»

یعقوبی افزود: این سه نفر بازبین از مدیران مهم تئاتری هستند که باید نظرشان مورد قبول قرار گیرد. نمی‌دانم مشکل وزارت فرهنگ و ارشاد چیست که هنوز مجوز ادامه اجرای خشکسالی و دروغ صادر نشده است.

کارورزان نمایش می گویند مشکل وزارت ارشاد اسلامی در این است که تابع یک گروه بازبینی تازه تاسیس شده متشکل از وزارت اطلاعات و نهاد رهبری ست که نظارت عالی بر سینما و تئاتر را برعهده گرفته است. هیئتی که پس از جنجال نمایش هداگابلر تشکیل شده و پرونده ای سنگین از توقف اجراهای پیا پی نمایش ها را در کارنامه کوتاه زمان خود دارد.

XS
SM
MD
LG