لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

اعتراض هنرمندان انجمن تئاتر ایران به عدم دریافت حقوق


شماری از هنرمندان شاغل در انجمن تئاتر ایران با گردهمایی در خانه تئاتر اعلام کردند در اعتراض به عدم دریافت حقوق و حق بیمه درمانی طی ۶ سال گذشته، خواهان فروش دارایی های انجمن تئاتر برای تامین حقوق معوقه شان هستند. اینان می گویند با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد وزارت ارشاد از پرداخت بودجه اختصاصی انجمن تئاتر خودداری کرده است.

هنرمندان نمایش شاغل در انجمن تئاتر می گویند از ۶ سال پیش تاکنون نه تنها دستمزدی دریافت نکرده اند؛ بلکه بیمه درمانی آنان نیز پرداخت نشده است. علت: مخالفت وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی دولت محمود احمدی نژاد با نهادهای نیمه مستقل صنفی در حوزه هنر است.

انجمن نمایش مثل خانه سینما و خانه تئاتر نخست از ردیف بودجه وزارت ارشاد حذف شد، سپس در سال ۱۳۸۸ روند انحلال رسمی این تشکیلات آغاز شد و جای آن را انجمن هنرهای نمایشی گرفت.

وزارت ارشاد ترجیح داد به جای به کارگیری اعضای شاغل در انجمن قدیم افراد مورد نظر خود را انتخاب کند. حاصل کار بیکار شدن کارورزان نمایش عضو انجمن تئاتر بود. آتیلا پسیانی کارگردان و بازیگر تئاتر می گوید: «ما اخراج نشدیم بلكه قطع حقوق شدیم كه وضیعتی بدتر از اخراجی است. وضعیت قطع حقوق و بیمه وضعیتی غیر قانونی است كه برای ما پیش آمده و هیچ دلیلی هم برای آن وجود ندارد.»

حقوق ماهیانه پرداخت نشده این هنرمندان تنها ۲۰۰ هزار تومان است؛ در حالی که حداقل دستمزد یک کارگر ساده ۳۳۰ هزار تومان است.

عزت الله انتظامی بازیگر سرشناس سینما و تئاتر ایران بر این مبناست می گوید هنرمندان تئاتر در شمار کارگران ساده هم به شمار نمی آیند.

ایرج راد، مدیرعامل خانه تئاتر علت این حذف هنرمندان را از زاویه ای دیگر نگریسته می گوید: «واژه هنر در حال حذف شدن است. مثلا شورای عالی انقلاب فرهنگی و یا کمیسیون فرهنگی مجلس یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم که در هیچکدام واژه هنر در کنار فرهنگ نیامده. مدت‌هاست عنوان هنر بسیار کمرنگ شده. ما حتی به عنوان یک هنرمند نمی‌توانیم تشکل صنفی داشته باشیم.»

مریم کاظمی سخنگوی این گروه می گوید: «در طول این دو سال گفتگوهای بسیار و قرارهای زیادی گذاشته شده که متاسفانه هیچ کدام به نتیجه نرسیده است. آخرین تصمیم گیری به بهمن ماه سال گذشته مربوط می‌شود که قرار شد ۸۳ درصد حقوق معوقه اعضای انجمن پرداخت شود و ما از۱۷ درصد بقیه صرف ‌نظر کنیم اما باز هم با گذشت هشت ماه از این پیشنهاد هنوزاتفاقی نیفتاده است.»

پیشنهاد این کارورزان تئاتر ۶ سال محروم از دستمزد چیست: شناسایی دارایی های انجمن تئاتر از جمله ساختمان های این نهاد و به مزایده گذاشتن آن برای پرداخت دستمزد عقب افتاده کارکنان که در قانون مشمول دیون کبیره به شمار می آید.

عزت الله انتظامی همچون بقیه این معترضان می داند که امکان فروش املاک یک نهاد نیمه دولتی وجود ندارد پس می گوید شاید اگر طوماری جمع کنیم و خواسته‌ها را مطرح کنیم بهتر باشد. البته همه می‌دانیم که طومارها هم خوانده نمی ‌شود.

XS
SM
MD
LG