لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

تایلند می گوید هدف توطئه ایرانی ها دیپلمات های اسرائیلی بودند


تایلند می گوید هدف توطئه ایرانی ها دیپلمات های اسرائیلی بودند
تایلند می گوید هدف توطئه ایرانی ها دیپلمات های اسرائیلی بودند

خبرگزاری آسوشند پرس در گزارشی از بانکوک پایتخت تایلند می گوید سه ایرانی که پس از انفجارهائی تصادفی در بانکوک پایتخت تایلند بازداشت شدند، به گفته رئیس پلیس تایلند، برای حمله به دیپلمات های اسرائیلی نقشه کشیده بودند. اظهارات امروز(پنجشنبه) رئیس پلیس تایلند، نخستین تائیدیه مقام های تایلند در مورد توطئه چینی این گروه برای حملات در تایلند است.

نتیجه گیری پس از اتهامات قاطعی مطرح می شود که اسرائیل در چند روز گذشته در مورد دخیل بودن ایران در توطئه ای که نقش برآب شد، و نیز دو توطئه دیگر در همین هفته در هند و گرجستان (واقع در محدوده شوروی سابق)، وارد ساخته بود. ایران اتهامات را تکذیب می کند.

ژنرال Prewpan Dhamapong رئیس پلیس تایلند با اشاره به شباهت بمب های مورد استفاده در دهلی نو و تفلیس گفت مقامات تایلند اکنون بطور قطع می دانند که دیپلمات های اسرائیلی هدف بودند.

اسرائیل ضمن متهم ساختن ایران به راه انداختن عملیات تروریستی دولتی تهدید کرده است علیه تاسیسات اتمی ایران وارد عملیات تظامی می شود. ایران نیز ضمن مقصر دانستن اسرائیل درقتل های اخیر دانشمندان اتمی ایران دخیل بودن در هر سه توطئه بمب گذاری را تکذیب می کند. انفجاری که روز دوشنبه در دهلی نو رخ داد و ضمن درهم کوبیدن یک اتوموبیل متعلق به کادر دیپلماتیک اسرائیل، راننده اتوموبیل و همسر یک دیپلمات اسرائیلی را مجروح کرد، و نیز تلاشی نقش برآب شده در همان روز در گرجستان، جزو اتهاماتی است که تهران تکذیب کرده است.

وزارت امور خارجه اسرائیل امروز، پنجشنبه، گفت تدابیرامنیتی برای دیپلمات هایش در خارج را افزایش داده است.

توطئه بمب گذاری در بانکوک روز سه شنبه ، تصادفی و پس از آن کشف شد که مواد منفجره انبار شده در یک خانه محل اقامت چند مرد ایرانی اشتباها منفجر شد.
محمد خزائی ،یکی از این افراد ایرانی است که امروز، پنجشنبه، توسط مقامات پلیس به خبرنگاران معرفی شد. ژنرال Prewpan با اشاره به بخشی از اعترافات خزائی گفت وی اذعان کرده است که یکی دیگر از افراد مورد ظن بنام سعید مرادی را می شناخته است. مرادی بر اثر منفجر شدن مواد منفجره ا ی که حمل می کرد و در جریان تلاش برای فرار از تعقیب پلیس در یک محله پرجمعیت پایتخت بانکوک منفجر شد، یک پای خود را از دست داد.

سومین فرد مورد ظن مسعود صداقت زاده معرفی شده است که در مالزی دستگیر شد، و به گفته Ramli Yoosef سخنگوی پلیس مالزی ، برای فعالیت های مرتبط با اقدامات تروریستی، و ارتباط با انفجارهای بانکوک ، تحت بازجوئی است.

یک دادگاه بانکوک برای این سه نفر و یک زن ایرانی بنام لیلا روحانی که خانه را اجاره کرده بود حکم جلب صادر کرده است، اما روحانی، به گفته ژنرال Wiboon Bangthamai رئیس پلیس اتباع خارجی، قبلا تایلند را ترک کرده و به تهران رفته است.

XS
SM
MD
LG