لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۶

عربستان سعودی: ایران باید بها بپردازد


ترکی الفیصل، سفیر پیشین عربستان: شواهد ارائه شده کاملا و آشکارا مسئولیت رسمی ایران در توطئه را نشان می دهد
ترکی الفیصل، سفیر پیشین عربستان: شواهد ارائه شده کاملا و آشکارا مسئولیت رسمی ایران در توطئه را نشان می دهد

عربستان سعودی تاکید کرده است که ایران باید برای طرح توطئه ترور سفیر سعودی در آمریکا بها بپردازد.

ترکی الفیصل، سفیر پیشین عربستان در واشنگتن، روز چهارشنبه گفت شواهد ارائه شده کاملا و آشکارا مسئولیت رسمی ایران در توطئه را نشان می دهد.

وزارت دادگستری آمریکا دو ایرانی را متهم کرده است که با همدستی با عناصری در دولت ایران برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن توطئه چینی می کرده اند.

دولت بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد در مورد وضع تحریم های جدید علیه ایران به دلیل نقش آن کشور در توطئه ترور با آمریکا و دیگران رایزنی می کند.

شورای همکاری خلیج فارس توطئه را بعنوان «نقض فاحش» قوانین و توافق های بین المللی محکوم کرده است، همچنین می گوید این رویداد «صدمه ای جدی» بر مناسبات بین ایران و شورای همکاری، که عربستان یک عضو آن است، وارد خواهد آورد.

مقام های ایالات متحده روز چهارشنبه گفتند آنها در حال حرکت به سمت یک واکنش بین المللی هستند به آنچه جو بایدن، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، از آن به عنوان عملی گستاخانه نام برد

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در جلسه ای اعضای دیگر شورای امنیت را از توطئه ترور سفیر عربستان مطلع کرد.

ایران اتهام ها را تکذیب کرده است. در تهران، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه اتهام ها را یک بازی بچگانه نامید. سفیر ایران در سازمان ملل متحد نیز در نامه ای به بان کی - مون دبیر کل سازمان خشم خود را از این اتهام ها ابراز داشت.

پرس تی وی تلویزیون انگلیسی زبان دولتی ایران خبر داد، وزارت امور خارجه ایران دیپلمات سویسی را در ارتباط با اتهامات آمریکا فراخوانده است. سفارت سویس در ایران حفاظت منافع آمریکا در ایران را بر عهده دارد.

XS
SM
MD
LG