لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

عوامل ایران به ترور یک فرمانده کردهای ایرانی در عراق متهم شده اند


رژه نیروهای سپاه پاسداران در ایران
رژه نیروهای سپاه پاسداران در ایران

اعضای گروه های مخالف جمهوری اسلامی ایران می گویند یک فرمانده حزب دموکرات کردستان ایران در ششم ماه مارس(۱۵ اسفند) در شمال عراق به دست عوامل ایران ترور شده است.

به گزارش روزنامه جروسلم پست، ئاریز ره مه زانی، نماینده حزب دموکرات کردستان در سوئد، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «قادر قادری با شلیک بیست گلوله اعدام شده بود. ماموران ایران او را میان بیلسان و چوارقورنه تحت تعقیب قرار داده و اعدام کردند.»

کشتن قادری بخشی از یک کارزار گسترده از سوی تهران علیه گروه های کردی در ایران و حامیان شان در تبعید در اقلیم کردستان عراق است. در بیانیه این گروه نوشته شده است: «طی سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ حدود ۵۰۰ عضو حزب دموکرات کردستان در بخش عراقی کردستان به دست ماموران ایرانی کشته شدند.» دکتر عبدالرحمان قاسملو، رهبر وقت حزب دموکرات کردستان، در سال ۱۹۸۹ به دست ماموران ایران در شهر وین در اتریش کشته شد.

ایران پس از سال ۲۰۰۰ کارزار ترورها را متوقف کرد و گروه های کردی از جمله حزب دموکرات کردستان هم از فعالیت هایشان در داخل ایران کاستند.

اما سال ۲۰۱۶، ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به بمبگذاری در دفتر حزب دموکرات کردستان در «کویه» متهم شدند. عضو دیگری از حزب دموکرات کردستان در اول ماه مارس هدف یک بمبگذاری در خودرو در نزدیکی اربیل قرار گرفت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG