لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۱۶

چهار نفر در رابطه با ترور دادستان خوی دستگیر شدند


چهار نفر در رابطه با ترور دادستان خوی دستگیر شدند

سید محمدعلی موسوی، رئيس كل دادگستری آذربايجان غربی، اعلام كرد گروهک پژاک ترور دادستان خوی را بر عهده گرفت.

سيد محمدعلی موسوی در گفت‌ وگو با خبرگزاری ايسنا، با اعلام اين خبر گفت: در جريان رسيدگی به اين پرونده تاكنون سه نفر به عنوان مظنون دستگير شده‌اند و تحقيقات مقدماتی همچنان ادامه دارد. وی همچنین گفت جسد ولی حاج قلی زاده به پزشکی قانونی منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، فخرعلی نیکبخت، مدير کل سياسی و انتخابات استانداری آذربايجان غربی نیز گروه پژاک یا «حزب حیات آزاد کردستان» را مسئول ترور آقای حاج قلى ‌زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خوی، اعلام کرد.

خبرگزاری مهر نیز می گوید پژاک مسئولیت این حادثه را برعهده گرفته است.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی درباره عاملان حمله به ایسنا گفت: تاكنون گروه خاصی انجام اين ترور را به عهده نگرفته است اما با توجه به تهديدات و برنامه‌هايی كه گروهک پژاک قبلا اعلام كرده بود، احتمالا اين گروه در ترور دادستان خوی دست داشته است.

وحید جلال زاده، استاندار آذربایجان غربی احتمال داده است که این سوء قصد از سوی «گروه های پژاک و پ کا کا» صورت گرفته است و در عین حال افزوده است اعلام نظر قطعی در این خصوص آن هم تنها چند ساعت پس از وقوع مسئله کمی مشکل است.

به گفته آقای موسوی، برادر ولی‌حاج ‌قلی‌ زاده در جنگ تحميلی به شهادت رسيده بود و دادستان خوی بيش از ۱۰ سال به امر قضاوت در این شهرستان مشغول بوده است.
رئيس كل دادگستری آذربايجان غربی گفت تاكنون مظنون يا مظنونانی دستگير نشده‌ اند ولی اسلحه ‌ای كه از آن به سمت وی شليك شده از نوع كلت كمری است.

ابراهيم محمد لو، معاون استاندار آذربایجان غربی و فرماندار شهرستان خوی نیز با تأکید بر این که ضارب يا ضاربان «عامل استكبار» بوده‌اند گفت: نوع انتخاب سوژه نشان می ‌دهد كه اين، يک مسأله شخصی نيست بلكه ضارب يا ضاربان «عنادشان نسبت به نظام و مملكت اسلامی» است.

همزمان ابراهيم محمد لو، معاون استاندار آذربايجان‌ غربی و فرماندار شهرستان خوی روز سه شنبه از بازداشت چهار نفر در رابطه با ترور «ولی حاج قلی زاده» دادستان خوی خبر داد و گفت به نظر می رسد وی توسط «گروهک های معاند ضد انقلاب ترور شده باشد.» او همچنین به خبرگزاری فارس گفته است که خودروی عاملان ترور شناسایی شده است.

شامگاه دوشنبه ابراهيم مزرعه‌ لی، معاون سياسی فرماندار شهرستان خوی به خبرگزاری فارس گفته بود ساعت ۷:۲۰ شب، دادستان خوی هنگام بازگشت به خانه در مقابل منزل و در داخل اتومبيل با شليک گلوله از نزديک به ‌شدت زخمی شد و بعد از انتقال به بيمارستان جان باخت. به گفته این مقام فرمانداری خوی گلوله به گردن او اصابت کرده و از طرف دیگر خارج شده و گلوله از سوی سرنشینان یک پژو شلیک شده است.

خبر ترور ولی الله حاج قلی زاده، دادستان شهرستان خوی شامگاه دوشنبه از سوی رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی اعلام شد.

این در حالی است که سعيد طالبى‌ نيا، مدير گروه فقه و سيره راديو معارف گفته است «دادستان عمومى و انقلاب خوى طى چند روز گذشته تهديد به ترور شده بود». به گفته طالبی نیا، ولی الله حاج قلی زاده در زمينه رسيدگى به پرونده‌ هاى زمين ‌خوارى، مفاسد اخلاقى و ضد انقلاب عملكرد درخشانى داشت».


ترور دادستان خوی يک هفته پس از ترور مسعود علی محمدی، استاد دانشگاه تهران در محله قیطریه تهران صورت می گیرد. او بر اثر انفجار بمب متصل به یک موتور سیکلت پارک شده در مقابل منزل مسکونی اش، که از راه دور کنترل می شد، کشته شد.

بلافاصله پس از ترور مسعود علی محمدی، مقامات جمهوری اسلامی آن را به سازمان های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و اسرائیل نسبت دادند.

این کشورها هرگونه مشارکت در عملیات تروریستی در ایران را رد کردند. سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز چنین اتهامی از سوی جمهوری اسلامی را «مضحک» خوانده بود.

XS
SM
MD
LG