لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۲

دیدگاه: مراقب سلول‌های خفته تروریستی ایران باشید


علی فلاحیان (چپ) و محمد بشارتی وزرای اطلاعات و کشور دولت هاشمی که ترورهای میکونوس و انفجار آمیا در زمان آنها صورت گرفت.
علی فلاحیان (چپ) و محمد بشارتی وزرای اطلاعات و کشور دولت هاشمی که ترورهای میکونوس و انفجار آمیا در زمان آنها صورت گرفت.

یادداشتی از مایکل روبین در وبسایت کامنتری مگزین

سلول های خفته ایران پدیده تازه ای نیستند. در سال ۱۹۹۲، وقتی کلاوس کینکل، وزیر خارجه وقت آلمان، تحریم های ایران را لغو کرد، رهبری ایران یک سلول ساکن برلین را فعال کرد و چندین مخالف «کرد» در کافه «میکونوس» برلین ترور شدند.

حمله سال ۱۹۹۴ به مرکز فرهنگی همیاری یهودیان در بوئنوس آیرس آرژانتین تا حدودی با تکیه بر عوامل حزب الله ساکن در منطقه مرزی برزیل، پاراگوئه و آرژانتین انجام گرفت.

حمله سال ۱۹۹۶ به برج های خبر در عربستان سعودی که به کشته شدن ۱۹ آمریکایی منجر شد توسط عوامل حزب الله در عربستان اجرا شد. عوامل حمله توسط سپاه پاسداران ایران آموزش دیده بودند.

اخیرا دولت های عرب منطقه از ظهور دوباره سلول های خفته ایران خبر می دهند. کویت از جمله این کشورها بود که اخیرا شبکه ای از سلول های سپاه در آن کشور را متلاشی کرد. با برداشته شدن تحریم های بین المللی تلاش های ایران برای حمایت از این سلول ها در آفریقا و در سراسر خاورمیانه افزایش یافته است. بحرین از این زاویه زیر فشار و چالش زیادی قرار دارد.

رهبران اروپایی ممکن است به حسن روحانی و محمد جواد ظریف به عنوان مقام هایی عملگرا یا صدای اصلاحات در جمهوری اسلامی نگاه کنند، اما این سپاه پاسداران و سازمان های امنیتی و اطلاعاتی اند که مسیر جمهوری اسلامی را تعیین می کنند و جهت این حرکت کاملا روشن شده است.

برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG