لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

تلگرام رفع فیلتر شد؛ سرعت این پیام رسان هنوز پایین است


گزارش‌ها از ایران حاکی است که اپلیکیشن پیام رسان تلگرام در ایران رفع فیلتر شده است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز شنبه ۲۳ دی به نقل از برخی کاربران گزارش دادند که دسترسی به این پیام رسان بوسیله تلفن همراه و کامپیوتر، بدون استفاده از فیلترشکن، امکان پذیر شده است.

پیام رسان تلگرام و شبکه اجتماعی اینستاگرام بیش از ۱۰ روز پیش همزمان با اوج گیری اعتراض‌های مردمی در ایران، فیلتر شد و امکان دسترسی به آن بدون استفاده از فیلترشکن از بین رفت.

فیلترینگ فضای مجازی و بستن راههای ارتباطی در پی اعتراض‌های اخیر، انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و برخی کشورها از جمله دولت ایالات متحده را در پی داشت.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در این باره به صدای آمریکا گفت که حکومت جمهوری اسلامی همچنان حاضر نیست به مردم خود حقوق اولیه انسانی را اعطا کنند، بنابراین قطع شبکه های اجتماعی امری شگفت آور از سوی آنها نیست.

مقام های دولتی شنبه شب مدعی شدند حسن روحانی تلگرام را رفع فیلتر کرد. پیشتر همین مقام های دولتی در زمان فیلترینگ، گفته بودند از اختیار دولت خارج است و شورایعالی امنیت ملی آن را فیلتر کرده است

این اپلیکشین در حالی فیلتر شده است که گفته می شود حدود ۳۵ میلیون ایرانی از آن استفاده می‌کنند. برخی از مقام‌های دولتی نیز اعلام کرده‌اند که فیلتر تلگرام روی دهها هزار کسب و کار تاثیر گذاشته و موجب رکود آنها شده است..

وزیر ارتباطات ایران اعلام کرد که فیلتر تلگرام و اینستاگرام به دستور شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است.

با آرام شدن اعتراض‌ها، فیلترینگ اینستاگرام برداشته شد و گفته شد که رفع فیلتر با پیگیری رئیس جمهوری این اتفاق صورت گرفت، با این حال فیلترینگ تلگرام باقی ماند و حتی انتقادهای برخی مقام‌های امنیتی از آن شدت گرفت. از جمله رئیس سازمان پدافند غیرعامل روز شنبه گفت: « تلگرام به ما خیانت کرده است و باید برای افشای اطلاعات ما محاکمه شود.»

برخی از روحانیون سنتی و امامان جمعه نیز در روزهای اخیر به انتقاد از فضای مجازی از جمله تلگرام پرداختند.

مخالفان تلگرام تاکید دارند که به جای آن، کاربران باید از پیام رسان‌های داخلی نظیر سروش که تحت کنترل حکومت است استفاده کنند اما کاربران تمایلی به استفاده از این اپلیکیشن ها نشان نداده اند. در مقابل، اعلام شده که استفاده از فیلترشکن سایفون برای دور زدن فیلترینگ تلگرام در این مدت به شدت افزایش یافت.

حال اگر چه به نظر می‌رسد تلگرام نیز را دستور رئیس جمهوری ایران رفع فیلتر شده است، برخی کاربران نگران آن هستند که این پیام رسان نیز به سرنوشت برخی دیگر از اپلیکیشن‌ها از جمله وایبر تبدیل شود.

چند سال پیش وایبر ابتدا فیلتر شد و سپس دسترسی به آن به سختی امکان پذیر شد. سرعت پیام رسان وایبر آنچنان کند شد که کاربران ایرانی به تلگرام روی آوردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG