لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

خصوصی‌سازی شرکت مخابرات ایران پس از هفت سال فسخ شد


یکی از ساختمان‌های شرکت مخابرات ایران
یکی از ساختمان‌های شرکت مخابرات ایران

خصوصی سازی شرکت مخابرات ایران که از آن به عنوان بزرگترین خصوصی‌سازی تاریخ جمهوری اسلامی نام برده می‌شد، پس از گذشت هفت سال «فسخ» شد.

عبدالله پوری حسینی سازمان خصوصی سازی به خبرگزاری قوه قضائیه گفت که به دلیل «عدم ایفای تعهدات خریدار» واگذاری ۵۰ درصد به علاوه یک سهام شرکت مخابرات به شرکت «توسعه اعتماد مبین» ملغی شده است.

سازمان خصوصی سازی نیز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده که «نقض مکرر تعهدات» باعث شده تا این سازمان تصمیم به فسخ قرارداد واگذاری شرکت مخابرات بگیرد.

واگذاری شرکت مخابرات در سال ۱۳۸۸ یکی از پرسروصداترین و مبهم‌ترین پروژه‌های خصوصی‌سازی در ایران بود و از همان زمان زمزمه‌هایی مبنی بر اعمال نفوذ سپاه پاسداران برای در اختیار گرفتن مخابرات ایران شنیده می‌شد.

مزایده واگذاری شرکت مخابرات در شهریور ۱۳۸۸ با حضور کنسرسیوم «توسعه اعتماد مبین» متشکل از شرکت‌های وابسته به سپاه و «ستاد اجرایی فرمان امام» و همچنین «شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان» وابسته به بسیج برگزار شد.

شرکت «پیشگامان کویر یزد» هم متقاضی حضور در مزایده بود اما «صلاحیت» آن به دلیل مسائل امنیتی رد شد.

تنها چند روز پس از این واگذاری مبهم و پرانتقاد، جسد مدیرعامل شرکت توسعه اعتماد مبین و همسرش در خانه‌شان کشف شد و دلیل مرگ آنها «گاز گرفتگی» اعلام شد. با این حال برخی این مرگ را در آن بازه زمانی مشکوک توصیف می‌کردند.

هنوز جزئیات بیشتری از فسخ واگذاری شرکت مخابرات و سرنوشت این شرکت منتشر نشده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG