لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

دادستان کل جمهوری اسلامی: آنها که کشته‌سازی کردند عفو نمی‌شوند


محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور
محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور

همزمان با ابراز نگرانی سازمان‌های حقوق بشری درباره نمایشی و تبلیغاتی بودن «عفو» معترضان بازداشت شده از سوی علی خامنه‌ای، دادستان کل کشور گفت این عفو شامل همه نمی‌شود.

محمد جعفر منتظری روز یکشنبه گفت پس از طی فرایند دادرسی و اثبات جرم، فرد خاطی «به موجب قانون محکوم می‌شود و باید مجازات شود.»

این مقام قضایی جمهوری اسلامی افزود: «یک نکته مهم در عفو رهبری انقلاب این است که این افرادی که کشته‌سازی کرده و خسارت به بار آوردند، مورد عفو قرار نخواهند گرفت و باید در پیشگاه قانون و مردم جوابگو باشند.»

ادعای کشته‌سازی در حالی است که بر اساس اعلام نهادهای حقوق بشری، دستکم ۵۰۰ نفر از معترضان از جمله کودکان در جریان اعتراض‌ها توسط ماموران کشته و صدها نفر زخمی شدند.

همزمان زینب موسوی، هنرمند جوان و خالق شخصیت «امپراطور کوزکو‌» که به تازگی به دو سال حبس محکوم شده است، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود گفت شامل «عفو رهبری» نشده و باید خود را به زندان معرفی کند.

به دنبال انتشار خبر «عفو رهبری» از سوی رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی، مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی شرایط برخورداری از آن را «سختگیرانه» خوانده و تصریح کردند که شامل بسیاری از زندانیان نمی‌شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی تعداد معترضان بازداشت‌شده را اعلام نکرده‌اند، اما به گزارش مدافعان حقوق بشر، طی پنج ماه اخیر حدود ۲۰ هزار نفر بازداشت شدند که از هویت و وضعیت بیشتر این افراد خبری در دست نیست.

XS
SM
MD
LG