لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۸

ورود مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران؛ تلاش برای ازسرگیری «راستی‌آزمایی‌های ضروری»


رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دوشنبه شب وارد تهران شد. آژانس و ایران هر دو ابراز امیدواری کرده‌اند که این سفر نتیجه‌بخش باشد.

پس از دو ماه انتظار برای پاسخ ایران و دو روز پیش از برگزاری نشست دوره‌ای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، مدیرکل این نهاد نظارتی بین‌المللی روز دوشنبه با انتشار توییتی اعلام کرد که عازم تهران است تا در مورد پرسش‌هایی که از سوی جمهوری اسلامی بی‌پاسخ مانده است، گفت‌و‌گو کند.

گروسی ابراز امیدواری کرد که بتواند یک کانال مستقیم ارتباطی که راهی برای همکاری سودمند باشد برقرار شود تا آژانس دوباره بتواند راستی‌آزمایی‌های ضروری را انجام دهد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز امروز در کنفرانس خبری خود ابراز امیدواری کرد که این سفر نیز «مانند سفرهای قبلی» سازنده باشد.

قرار است آقای گروسی سه‌شنبه با حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه، و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، ملاقات کند.

از سوی دیگر اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، در مقاله‌ای در روزنامه انگلیسی «ساندی تلگراف» نوشته است، ایران مذاکره نمی‌خواهد و از تمایل جهان به مذاکره «برای وقت‌کشی» استفاده می‌کند. او همچنین گفته است انتظار دارد متحدان کشورش در مذاکرات وین قاطعانه با ایران برخورد کنند.

اما یوسی کوئن، رئیس سابق سازمان اطلاعات اسرائيل «موساد»، معتقد است مذاکرات وین نتیجه نخواهد داد. او در کنفرانسی که روزنامه اسرائیلی هاآرتص برگزار کرده بود، در پاسخ به این پرسش که «آیا صلاح است اسرائيل به تنهایی اقدام کند؟» به دو مورد عراق و سوریه اشاره کرد و مورد ایران را کمی پیچیده‌تر توصیف کرد.

یوسی کوئن، رئیس پیشین موساد، گفت: «فکر می‌کنم از لحاظ نظامی و عملیاتی پیچیده‌تر باشد، اما گمان نمی‌کنم غیرممکن باشد.»

روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه به نقل از چند مقام که در جریان رایزنی‌های آمریکا و اسرائیل قرار دارند نوشت که آمریکا به اسرائیل گفته است حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران به نفع دیپلماسی نیست.

موشه یاآلون، وزیر سابق دفاع اسرائيل، هم که یکی از میهمان‌های کنفرانس روزنامه هآرتص بود گفت ضمن این که مخالف برجام بوده، اما معتقد است خروج دولت ترامپ از آن اشتباه بود.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG