لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

ترور در تهران: آیا حملات می تواند استراتژی ایران در برابر داعش را تغییر دهد؟


فرار گروگان ها در حمله روز چهارشنبه
فرار گروگان ها در حمله روز چهارشنبه

یک تحلیلگر امور ایران می گوید یکی از نتایج حملات تروریستی تهران خاموش شدن مباحثات داخلی بر سر ارزش نبرد ایران با داعش در عراق و سوریه است.

اسکات پیترسن در کریستین ساینس مانیتور نوشت: ایران با وجود نقش مهمی که در تقویت نیروهای محلی در مبارزه با داعش در عراق و سوریه داشته است در برابر حملات داعش در منطقه از لیبی تا افغانستان در امان بوده است.

ماهیت شوک آور حملات تهران که برای نخستین بار طی سال ها در جمهوری اسلامی اتفاق می افتد، این پرسش را به میان می کشد که این رویداد چگونه بر درک ایران از تهدید و محاسبات ضد تروریستی اش تاثیر خواهد گذاشت اگر اساسا تاثیری بگذارد.

بخش عمده ای از این امر بستگی به این دارد که ایران چه کسی را مسول حملات می داند. بسیاری از ایرانیان این حملات را به رقیب منطقه ای ایران عربستان سعودی وصل می کنند. آن ها معتقدند ریاض حامی اصلی داعش است.

حسن احمدیان، یک متخصص خاورمیانه در دانشگاه تهران، می گوید: «نتیجه فوری حملات تهران افزایش محبوبیت سیاست های ضد تروریستی ایران در منطقه خواهد بود. این که اگر آن جا با آن ها نجنگیم این جا در ایران با آن ها وارد جنگ خواهیم شد».

تحلیلگران می گویند حملات تهران مردم ایران را حول پرچم کشور گردهم خواهد آورد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG