لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

معلمان بازداشت شده در تجمع مقابل مجلس آزاد شدند


معلمان بازداشت شده در تجمع مقابل مجلس آزاد شدند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:43 0:00

معلمانی که در جریان تجمع مقابل مجلس ایران بازداشت شده بودند پس از ساعاتی آزاد شدند.

به گزارش سایت حقوق معلم و کارگرف صبح روز چهارشنبه ۳۱ تیر بیش از دوهزار معلم قصد برگزاری تجمع سکوت در مقابل ساختمان مجلس ایران در میدان بهارستان تهران داشتند اما حضور پررنگ نیروهای امنیتی و پلیس مانع برگزاری تجمع معلمان شد و بیش از صد معلم نیز بازداشت شدند.

محمد رضاخواه ، عضو کانون صنفی معلمان درگفتگو با خبرگزاری ایلنا ضمن تایید خبر بازداشت گروهی از معلمان از تعداد دقیق بازداشت شدگان ابراز بی اطلاعی کرد.

به گفته آقای رضا خواه معلمان از استانهای مختلف ایران خود را به تهران رساندند تا اعتراضی صنفی در سکوت برگزار کنند.

هاشم خواستار ، فعال حقوق صنفی معلمان که درجریان تجمع امروز معلمان بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شد به بخش فارسی صدای آمریکا گفت « تجمع امروز ما تجمعی صنفی همراه با سکوت بود و مایه تاسف است که حکومت حتی تحمل پذیرش چنین تجمعاتی را نیز ندارد. »

به گفته آقای خواستار چنین برخوردهایی معلمان را از پی گیری خواستهای خود منصرف نخواهد کرد.

این تجمع قرار بود در پاسخ به فراخوان شورای مرکزی تشکل های فرهنگیان سراسر ایران در اعتراض به بازداشتهای اخیر فعالان صنفی معلمان از جمله اسماعیل عبدی ، دبیر کانون صنفی معلمان ایران برگزار شود. در ماه‌های اخیر و پس ازاعتراض‌های صنفی گسترده وچند مرحله‌ای معلمان ، برخوردهای قضایی با فعالان حقوق معلمان شدت یافته ‌و حکم شماری از آنها که پیشتر به زندان محکوم شده بودند به مرحله اجرا گذاشته شده است.

علی اکبر باغانی، نایب رییس کانون صنفی معلمان ایران وعلیرضا هاشمی، دبیر کل سازمان معلمان ایران که در فروردین ماه امسال برای اجرای حکم پنج سال زندانش بازداشت شد، از جمله معلمانی هستند که در پی اعتراضات اخیر معلمان روانه زندان شده‌اند. رسول بداقی وعلیرضا قنبری از دیگر معلمان زندانی در ایران هستند.

به گزارش ایلنا ، علی مطهری، نماینده مجلس ایران در اعتراض به برخورد با تجمع معلمان با اشاره به اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حق تجمع را به رسمیت شناخته است گفت «نباید در مورد این تجمعات حساسیت زیادی نشان داد و مجلس باید در مورد برخورد با این تجمع ورود کند.»

محمد حسن ابوترابی‌فرد ، نایب رییس مجلس ایران نیز در جلسه علنی امروز مجلس از وزیر کشور خواست مطالبات معلمانی که امروز در کنار مجلس حضور داشتند را مورد بررسی قرار دهد. آقای ابوترابی فرد از تشکیل کمیته مشترکی با حضور وزیر آموزش و پرورش، مدیران ارشد سازمان مدیریت و برنامه‌‌ریزی و نمایندگان منتخب دو کمیسیون آموزش و برنامه و بودجه مجلس برای پیگیری مسائل معلمان خبر داد.

برخوردهای اخیر با معلمان درحالی صورت می‌گیرد که حسن روحانی ، رئیس جمهوری ایران اردیبهشت امسال ودر بزرگداشت روز معلم گفته بود حق اعتراض معلمان را به رسمیت می‌شناسد.

  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG