لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ایران ۱۲:۱۱

سرخط خبرها

دبیرکل سازمان معلمان ایران بازداشت شد

همزمان با موج جدید اعتراض معلمان در شهرهای مختلف ایران، علیرضا هاشمی، دبیرکل سازمان معلمان ایران روز یکشنبه بازداشت شد.

سازمان معلمان ایران سازمان دهنده اعتراض های اخیر معلمان در شهرهای مختلف ایران است.

خبرگزاری ایلنا گزارش داده که دبیرکل سازمان معلمان ایران بخاطر حکمی که سال ۱۳۸۹ علیه او صادر شده بود، روز یکشنبه بازداشت شد.

وی به پنج سال زندان محکوم شده بود اما آقای هاشمی به ایلنا گفته این مجازات بخاطر پیگیری مطالبات صنفی و دیدار با خانواده معلمان زندانی به او داده شد.

از سه ماه پیش، معلمان شهرهای بزرگ ایران در اعتراض به تبعیض حقوقی معلمان با سایر کارمندان دولتی، اعتصاب ها و تجمعات آرامی برگزار کرده اند.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

سومین روز تجمع اعتراض به مرگ‌ «جرج فلوید» در مینیاپولیس؛ شهردار اعلام «وضعیت اضطراری» کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - در حالیکه برای سومین شب پیاپی اعتراضات به مرگ «جرج فلوید» یک مرد سیاهپوست در حین بازداشت توسط پلیس شهر مینیاپولیس ادامه یافت، شهردار این شهر اعلام «وضعیت اضطراری» کرد.

همزمان، تیم والز فرماندار ایالت مینه‌سوتا از گارد ملی خواست که مانع خشونت‌ها در سومین شب تجمع معترضان شود.

روز دوشنبه ۵ خرداد ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد چهار مامور پلیس مینیاپولیس برای بازداشت یک سیاهپوست به نام جرج فلوید حضور میابند و یکی از پلیس‌ها زانوی خود را روی گردن این مرد غیرمسلح گذاشته بود. فلوید چند بار در همان حال می‌گوید که نمی‌تواند نفس بکشد اما پلیس‌ها توجه نمی‌کنند و ساعتی بعد این سیاهپوست در بیمارستان جان باخت.

بعد از مرگ فلوید و پخش ویدئوی رفتار پلیس‌ها با او، صدها نفر برای اعتراض در مینه‌سوتا تجمع کردند. در این بین برخی رسانه‌ها از حمله برخی معترضان خشمگین به چند فروشگاه و غارت آنها خبر دادند.

شهردار مینیاپولیس روز سه شنبه خبر داد که چهار افسر پلیس شهر مینیاپولیس از کار اخراج شدند.

همچنین، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه هفتم خرداد از مرگ جرج فلوید ابراز تاسف کرد و گفت از پلیس فدرال و وزارت دادگستری خواسته است در این مورد تحقیق کنند.

رئيس جمهوری آمریکا مرگ این فرد را غمناک و تراژدی نامید. او با خانواده جورج فلوید ابراز همدردی کرد.

شهردار مینیاپولیس علیه این پلیس‌ها اعلام جرم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی برای «نظارت بر محتوای شبکه‌های اجتماعی» امضا کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه هشتم خرداد یک فرمان اجرایی را با هدف افزایش توانایی دولت برای نظارت بر شبکه‌های اجتماعی امضا کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه ۸ خرداد و پیش از امضای این فرمان اجرایی در کاخ سفید، همراه با ویلیام بار دادستان کل آمریکا، در یک نشست خبری شرکت کرد. پرزیدنت ترامپ در این نشست گفت: «من امروز یک فرمان اجرایی را برای محافظت و پاسداری از آزادی بیان و حقوق مردم آمریکا امضا می‌کنم.»

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه صاحبان شبکه های اجتماعی قدرت بسیار زیاد و بدون نظارتی دارند، گفت که هدف از امضای فرمان این است که محافظت قانونی که این شبکه‌های اجتماعی در قبال پذیرش مسئولیت خود در سانسور محتوا دارند، اصلاح شود.

نشریه هیل پنجشنبه شب نوشت: عمده تمرکز پرزیدنت ترامپ بر قانونی است که به شبکه‌های اجتماعی در برابر محتوای منتشر شده از سوی طرف ثالث مصونیت می‌دهد.

براساس بندی از یک قانون در آمریکا، شرکت‌های آنلاین مثل توئیتر و فیسبوک مسئول محتوایی که کاربران روی این پلتفرم‌ها منتشر می‌کنند، نیستند اما در عین حال از حفاظت قانونی برخوردارند که محتوای نامناسب مثل تصاویر مستهجن یا تجاوز را حذف کنند.

دستور پرزیدنت ترامپ به این بند قانونی اشاره دارد و می‌گوید اگر یک شبکه اجتماعی پست کاربران را ویرایش کند، دیگر مشمول مصونیت این قانون نخواهد بود. رئیس جمهوری آمریکا از دادستان کل آمریکا خواست فورا پیش نویسی برای تغییر این قانون به کنگره ارایه دهد.

صدور فرمان بعد از اقدام توئیتر

فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ درباره شبکه‌های اجتماعی تنها دو روز بعد از اقدام توئیتر و اعتراض رئیس جمهوری آمریکا صورت می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ سه شنبه ۸ خرداد در دو توئیت با بیان این که رای دادن از طریق پست در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به «تقلب» گسترده منجر می‌شود، پیش‌بینی کرده بود که صندوق‌های پستی سرقت می‌شوند، برگه‌های رای جعل و حتی به طور غیرقانونی چاپ می‌شوند، و به طور جعلی امضا می‌شوند.

توئیتر با گذاشتن یک علامت ! در پائین آن، از بینندگان توئیت پرزیدنت ترامپ خواست با کلیک بر روی یک لینک،‌ «حقایق» را درباره رای به صورت پستی دریافت کنند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در یک توئیت به این اقدام شرکت توئیتر انتقاد کرد و آن را دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ دانست.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توییتی نوشت: «توئیتر اکنون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ دخالت می‌کند. آنها می‌گویند، اظهارات من درباره این که رای دادن از طریق پست به فساد و تقلب گسترده منجر خواهد شد، براساس راستی‌آزمایی رسانه‌های جعلی سی‌ان‌ان و واشنگتن پست، [که متعلق به شرکت] آمازون است، نادرست است.»

او در ادامه نوشت: «توئیتر دارد آزادی‌بیان را کاملا خفه می‌کند و من، به عنوان رئیس‌جمهوری، اجازه نخواهم داد چنین اتفاقی رخ دهد!»

شرکت توئیتر به فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت که این رویکرد سیاسی است و بند ۲۳۰ قانون از نوآوری و آزادی بیان در آمریکا حراست می کند و متکی بر ارزش های دمکراتیک است.

نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان بیانیه‌ای درباره فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ صادر کرد و روی توئیتر خود قرار داد. او از اقدام توئیتر برای «فکت چک» استقبال کرد و آن را نخستین قدم برای حفاظت از درستی انتخابات آمریکا دانست.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتر بیش از ۸۰ میلیون دنبال‌کننده دارد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ در حالی قرار است برگزار شود که با توجه به شیوع کرونا، مسئولان ایالت‌های مختلف در حال بررسی رأی‌دهی پستی هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا برای یافتن یکی از رهبران داعش جایزه ۳ میلیون دلاری گذاشت

محمد خضیر موسی رمضان، معروف به ابوبکر الغریب، از رهبران ارشد داعش

دولت ایالات متحده برای ارائه هر اطلاعاتی که به شناسایی مکان اختفای محمد خضیر موسی رمضان، از رهبران ارشد گروه تروریستی داعش، جایزه تعیین کرد.

برنامه «پاداش برای عدالت» وزارت خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد در ازای دریافت هر اطلاعات معتبری درباره محل محمد رمضان تا ۳ میلیون دلار جایزه می‌پردازد.

این عضو ارشد اردنی‌تبار گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی، که از او با عنوان ابوبکر الغریب نیز یاد می‌شود، مسئول عملیات رسانه‌ای داعش بوده است.

وی نقش کلیدی در تبلیغات رسانه‌ای داعش برای به افراط کشیدن افراد، جذب نیرو، و تحریک افراد در جهان ایفا کرده و بر تولیدات رسانه‌ای آن گروه نظارت می‌کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: مرگ ۱۰۰ هزار آمریکایی رخدادی بسیار غم‌انگیز است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت دونالد ترامپ مرگ ۱۰۰ هزار مبتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده را «رخدادی بسیار غم انگیز» خواند.

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به تمام خانواده ها و دوستان جان باختگان گفت: «همدردی و عشق قلبی‌ام را به تمام ارزش‌های مورد احترام این مردم بزرگ تقدیم می‌کنم. خداوند همراه‌تان باد!»

جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در پیامی در توییتر گفت: «لحظاتی بسیار تاریک و دل آزار در تاریخ ما وجود دارد که تا ابد به عنوانی غمی مشترک در قلب های ما حک شده است. امروز یکی از آن روزها است.»

بایدن که رقیب انتخاباتی پرزیدنت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر است پیام خود را با این جملات به پایان رساند: «خطاب به آنها که رنج می‌کشند، بسیار برای این ضایعه متاسفم. کشور با شما سوگوار است.»

با فراتر رفتن تعداد جان باختگان ایالات متحده از ۱۰۰ هزار نفر، گروهی دو حزبی از سناتورها بار دیگر خواسته اند روز دوشنبه به احترام جان باختگان یک دقیقه سکوت شود.

در مجلس نمایندگان پیشنهاد دیگری مطرح است تا در هر نوبت از آغاز به کار مجلس به احترام جان باختگان یک دقیقه سکوت برقرار شود و همچنین روز ملی سوگواری در پایان این همه‌گیری تعیین و یک بنای یادبود برای قربانیان ساخته شود.

ایالات متحده شاهد کاهش شمار روزانه جان باختگان بوده است، اما پیشرفت‌ها روز چهارشنبه با ۱۴۰۰ مورد تازه مرگ دچار یک وقفه شد.

تقریبا ۳۰ درصد موارد تشخیص داده شده ابتلا به ویروس کرونا در جهان در ایالات متحده بوده است. هرچند آمار جهانی ممکن است دقیق نباشد؛ به ویژه که آمار رسمی کشورهایی مانند چین، روسیه، و ایران قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نتانیاهو: کسانی که وادار به امتیاز دادن می‌شوند ما نیستیم، فلسطینی‌ها هستند

آرشیو

نخست وزیر اسرائيل می‌گوید که او، برای نخستین بار در تاریخ تاسیس اسرائيل، توانست به رسمیت شناختن مالکیت اسرائيل بر بلندی های جولان و سپس اورشلیم از سوی آمریکا را به دست آورد و بعد، از طریق یک توافق، به رسمیت شناختن مالکیت اسرائيل بر یهودا و ساماریا (شومرون)​‌ را تسهیل کند.

بنیامین نتانیاهو در مصاحبه ای با نشریه اسرائیل هیوم گفت: «این‌ها تصمیمات [پرزیدنت] ترامپ است و فردی که این مسائل را با او مطرح کرد من بودم، نه هیچکس دیگر.»

نتانیاهو همچنین گفت، این فلسطینی ها هستند که باید امتیاز دهند و نه اسرائيل. او گفت که همیشه در همه طرح های دیپلماتیک گذشته از اسرائيل خواسته می شد که بخش هایی از اسرائيل را واگذار کند، به مرزهای ۱۹۶۷ برگردد و اورشلیم را تقسیم کند و آوارگان فلسطینی را بپذیرد.

نتانیاهو گفت: «کسانی که وادار به امتیاز دادن می شوند ما نیستیم، بلکه فلسطینی ها هستند.» وی افزود که اگر آنها ۱۰ شرط سخت، از جمله عدم بازگشت آوارگان و ریشه کن نکردن جوامع یهودی و مالکیت اسرائیل بر دره اردن را بپذیرند، روند دیپلماتیک پیش خواهد رفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شورای امنیت ملی آمریکا: رژیم ایران مقصر پایان یافتن معافیت‌های هسته‌ای است

حساب توئیتری شورای امنیت ملی کاخ سفید این واکنش را نشان داده است.

حساب توئیتری شورای امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه ۸ خرداد در توئیتی نوشت: «رژیم ایران به خاطر گسترش فعالیت‌های هسته‌ای، تنها باید خودش را در رابطه با پایان معافیت‌های مرتبط با تحریم‌های هسته‌ای مقصر بداند.»

این شورا در ادامه این توئیت نوشته است: «زمان آن رسیده است که دانشمندان هسته‌ای ایران مهارت‌های خود را صرف کمک به مردم ایران کنند.»

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه ۷ خرداد با صدور بیانیه‌ای از به پایان رسیدن اعتبار معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام و عدم تمدید آن توسط دولت آمریکا خبر داد و گفت که دو تن دیگر از مسئولان هسته‌ای رژیم ایران تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

وی گفت: «امروز من پایان معافیت‌های سایر طرف‌های باقیمانده در برجام برای انجام پروژه‌های هسته‌ای در ایران را – شامل تغییر کاربری رآکتور اراک، تامین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران، و صادرات سوخت مورد استفاده شده رآکتوری تحقیقاتی ایران – اعلام می‌کنم.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد مجید آقایی و امجد سازگار، به دلیل همکاری یا تلاش برای همکاری در فعالیت‌هایی که به تامین مواد مورد نیاز برای تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی منجر شده یا می‌تواند خطر تامین این مواد را به وجود آورد، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

بر اساس این بیانیه، سازگار از مدیران سازمان انرژی اتمی ایران است که مسئولیت کامل تولید سانتریفیوژهای گازی غنی‌سازی اورانیوم در مقیاس صنعتی را بر عهده داشته است. آقایی نیز یکی دیگر از مدیران سازمان است که نقش محوری در راه اندازی سانتریفیوژها داشته است.

آقای پمپئو همچنین در توئیتی، ضمن اعلام این خبر، تاکید کرد که ادامه تنش هسته‌ای ایران مشخص می‌کند این همکاری باید متوقف شود و تلاش‌های بیشتر برای «اخاذی هسته‌ای» تنها فشار بیشتر بر رژیم را به دنبال خواهد داشت.

مایک پمپئو پیش از این نیز در تاریخ ۲۰ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای گفته بود: دو سال پیش پرزیدنت ترامپ تصمیم شجاعانه‌ خروج از برجام را برای محافظت جهان از خشونت و تهدیدهای هسته‌ای ایران اعلام کرد. امروز آمریکایی‌ها امن‌تر و خاورمیانه صلح‌آمیزتر از شرایطی است که اگر در توافق هسته‌ای باقی می‌ماندیم.

آقای پمپئو همچنین با یادآوری همکاری ایالات متحده و هم پیمانانش در مقابله با آلمان نازی که ۷۵ سال پیش منجر به پیروزی شد، افزود: امروز ما با چالشی جدی برای صلح منطقه‌ای از سوی یک رژیم سرکش دیگر مواجه هستیم و مجددا از جامعه جهانی می‌خواهیم تا برای متوقف کردن حکومت شماره یک جهان در یهودی‌ستیزی به ما بپیوندند.

همچنین مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به دو ساله شدن این تصمیم و غیرقابل پذیرش بودن خشونت و ترور رژیم ایران تاکید کرد که ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت خارجه آمریکا: هدف سیاست‌ دولت پرزیدنت ترامپ این است که نتایج خوبی برای مردم ایران رقم بخورد

حساب کاربری وزارت خارجه ایالات متحده در توئیتر روز پنجشنبه هشتم خرداد در توئیتی به نقل از وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «هدف سیاست ایالات متحده این است که نتایج خوبی برای مردم ایران رقم بخورد.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین ابراز امیدواری کرده است، مردم ایران بتوانند رهبری را برای خودشان انتخاب کنند که رفتار رژیم ایران را به طور اساسی تغییر دهد.

آقای پمپئو پیشتر به یک رسانه اسرائیلی درباره اهداف سفر خود به این متحد کلیدی واشنگتن در خاورمیانه گفته بود «هم اسرائیل و هم آمریکا روشن کرده اند که رژیم ایران باید از سوریه خارج شود.»

وی در مصاحبه با شبکه کان نیوز گفت، مردم ایران نیز می‌دانند که منابع و پول آنها هدر می‌شود و این راه درستی نیست، به خصوص وقتی که اقتصاد ایران از کاهش قیمت نفت و شیوع کرونا رنج می‌برد.

وزیر خارجه آمریکا در این گفت‌وگو، که اواخر ماه گذشته انجام شد، گفت کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا برای قطع دسترسی رژیم ایران به منابع مورد نیاز برای بسط ترور در جهان، مؤثر بوده است.

مایک پمپئو ابراز امیدواری کرد که جمهوری اسلامی یک «تصمیم خردمندانه» بگیرد و از سوریه خارج شود و به کمپین ترور خود، که شش میلیون آواره و هزاران کشته بر جای گذاشته است، پایان دهد.

وی با تاکید بر این که «ما اطمینان داریم این چیزی نیست که مردم ایران بخواهند»، گفت: «هدف سیاست دولت پرزیدنت ترامپ در برابر جمهوری اسلامی این است که نتایج خوبی برای مردم ایران رقم بخورد.»

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ ابراز امیدواری کرد رژیم جمهوری اسلامی رفتار خود را تغییر دهد، به نحوی که متناسب با خواست ملت ایران باشد، خواسته‌هایی که همواره و بدون وقفه مطرح بوده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

استقبال گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» از عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران توسط دولت آمریکا

سناتور جوزف لیبرمن (چپ) رئیس گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، و مارک والاس مدیر اجرایی این گروه

سناتور جوزف لیبرمن، رئیس گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، و مارک والاس، مدیر اجرایی این گروه، از تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ برای عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام استقبال کردند.

این دو روز پنجشنبه هشتم خرداد با صدور بیانیه‌ای گفتند، این معافیت‌ها امکان پیشرفت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را از طریق همکاری با شرکت‌های چینی، اروپایی، و روسی با رژیم فراهم کرده بود.

آقایان لیبرمن و والاس با بیان این که «این معافیت‌ها به واسطه فراهم کردن مسیری برای ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای، خطرناک بودند،» گفتند که با این وضعیت احتمال موفقیت برجام زیاد نیست.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای از پایان اعتبار معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام و عدم تمدید آن توسط دولت آمریکا، و همچنین تحریم دو مقام دیگر هسته‌ای رژیم ایران خبر داد.

مایک پمپئو همپنین در توئیتی گفت، ادامه تنش هسته‌ای ایران مشخص می‌کند این همکاری باید متوقف شود و تلاش بیشتر برای «اخاذی هسته‌ای» تنها فشار بیشتر بر رژیم را به دنبال خواهد داشت.

در پی اعلام این خبر، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران عصر چهارشنبه در یک کنفرانس تلفنی گفت: «رژیم ایران همچنان از برنامه هسته‌ای خود برای اخاذی از جامعه جهانی استفاده می‌کند.»

برایان هوک گفت: «تهدیدهای رژیم ایران با این هدف صورت می‌گیرد که سایر کشورها از ترس واکنشی بدتر، رفتار خشونت‌بار معمول ایران را بپذیرند. ما از بازی طبق قوانین ایران خودداری می کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ناسا روز شنبه بار دیگر برای اعزام فضانوردان آمریکایی به فضا تلاش خواهد کرد

مأموریت تاریخی «دمو ۲»، که به دلیل شرایط نامناسب جوی روز چهارشنبه لغو شد و برنامه اعزام فضانوردان آمریکایی از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا به ایستگاه بین‌المللی به تعویق افتاد، روز شنبه انجام خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان» اتاق فرمان مأموریت در ساعت ۴:۱۷ بعدازظهر به وقت شرق آمریکا به رابرت بنکن و داگلس هرلی در فضاپیمای «درگن» اطلاع داد که شرایط جوی برای پرتاب موشک «فلکن» مناسب نیست و آنها باید شانس خود را برای سفر به مدار زمین در روز دیگری آزمایش کنند.

این نخستین بار طی نزدیک به یک دهه است که فضانوردان آمریکایی از خاک ایالات متحده به فضا می‌روند و همکاری سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا با شرکت خصوصی «اسپیس اکس» در این پروژه هیجان انگیز، بازتاب زیادی در رسانه‌های خبری و‌ شبکه‌های اجتماعی داشته است.

به گفته کارشناسان، شنبه ‌و‌ یکشنبه شرایط بهتری برای پرتاب موشک وجود دارد و بر همین اساس ناسا روز شنبه ساعت ۳:۲۲ دقیقه بعدازظهر به وقت محلی را برای انجام این مأموریت انتخاب کرده است.

ایالت فلوریدا در روزهای اخیر شاهد باران‌های شدید گرمسیری بود ‌‌و با توجه به بارندگی، باد، طوفان، و رعد و برق، احتمال انجام مأموریت در روز چهارشنبه فقط ۵۰ درصد بود.

هرچند که در صورت بروز هرگونه مشکلی پس از پرتاب موشک، کپسول حامل فضانوردان امکان جدایی از موشک را دارد تا خطری متوجه آنها نباشد، ولی برای اطمینان از ایمنی و آمادگی برای تمامی سناریوهای احتمالی، شرایط آب و هوایی منطقه و بخش وسیعی از اقیانوس اطلس به دقت بررسی می‌شود.

این نظارت توسط شاخه ۴۵ فضایی که یک رسته نظامی ارتش است، صورت می‌گیرد و آنها اطلاعات خود را در اختیار ناسا و اسپیس اکس قرار می‌دهند. بررسی مجموعه‌ای از این داده‌ها بود که روز چهارشنبه در نهایت باعث لغو پرتاب شد.

این مأموریت فضایی به دلیل شیوع ویروس کرونا تحت تدابیر شدید امنیتی انجام می‌شود و مردم اجازه حضور در مرکز فضایی کندی را ندارند.

با این حال بسیاری از علاقمندان روز چهارشنبه به شهرها، سواحل و مناطق اطراف مرکز فضایی کندی رفتند تا پرتاب موشک را از نزدیک تماشا کنند.

بسیاری از شهروندان و اهالی این مناطق نیز در خانه، حیاط، یا کوچه در انتظار پرتاب موشک بودند.

تعدادی از گزارشگران و خبرنگاران رسانه های گروهی، نیز در بخش رسانه ای مرکز فضایی کندی، با رعایت اصول بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی حضور داشتند.

با توجه به این که شنبه روز تعطیل است، احتمالا جمعیت بیشتری این مأموریت تاریخی را در فلوریدا تماشا خواهند کرد.

ناسا از چندی پیش برای آگاهی رسانی و ارتباط بیشتر با افکار عمومی، پروژه بزرگی را آغاز کرد تا میزبان مجازی علاقمندان باشد و از طریق تلویزیون، سایت و شبکه های اجتماعی خود برنامه های متنوعی را به اشتراک گذاشت که هزاران بیننده در گوشه و کنار جهان داشت.

این برنامه ها تا روز شنبه ادامه خواهد داشت و اعزام فضانوردان به مدار زمین نیز به صورت زنده پخش می‌شود.

موفقیت این مأموریت، اهمیت زیادی برای ناسا دارد؛ چرا که می تواند به گسترش همکاری با شرکت‌های خصوصی و تسریع در برنامه های اکتشافی این سازمان در کهکشان بیانجامد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یکی دیگر از سرداران سپاه پاسداران بر صندلی ریاست مجلس؛ قالیباف و پرونده قطور اتهامات اقتصادی

نمایندگانی که در کم‌مشارکت‌ترین انتخابات تاریخ جمهوری اسلامی به دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرده‌اند محمدباقر قالیباف، سردار سپاه، را برای یک سال به ریاست مجلس برگزیدند؛ سرداری که در رقابت با حسن روحانی و ابراهیم رئیسی سودای رسیدن به ریاست جمهوری را داشت، اما حالا هر سه در تقسیم قدرت به سبک جمهوری اسلامی، عهده‌دار ریاست سه قوه شده‌اند.

در جلسه روز پنج شنبه ۸ خرداد مجلس شورای اسلامی محمد باقر قالیباف با کسب ۲۳۰ رای از مجموع ۲۶۷ رای توانست در رقابت با فریدون عباسی و مصطفی میرسلیم برای یک سال به ریاست مجلس شورای اسلامی برسد.

قالیباف ۵۹ ساله پس از طی مدارج در سپاه پاسداران و رسیدن به فرماندهی نیروی هوایی سپاه در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ به نیروی انتظامی منتقل شد و پنج سال فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی شد. پس از آن بود که او ترجیح داد به جای لباس نظامی و انتظامی کت و شلوار بپوشد و این بار با تاکید بر استفاده از عنوان «دکتر خلبان» برای خود در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند.

قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ پیروز نشد، اما به عنوان شهردار تهران انتخاب شد تا ۱۲ سال شهردار پایتخت باشد و دو بار دیگر برای کسب ریاست قوه مجریه تلاش کند. او در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شد و در اولی شکست خورد و در دومی به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داد تا هر دو بار مقابل حسن روحانی شکست خورده باشد. با این حال هر سه آنها امروز روسای سه قوه نظام حاکم بر ایران هستند.

این سردار سپاه که رابطه نزدیکی با سردار قاسم سلیمانی - تروریست شناخته شده بین‌المللی که با دستور پرزیدنت ترامپ حذف شد – داشت، فردی نزدیک به راس هرم قدرت جمهوری اسلامی نیز محسوب می‌شود و اگرچه از حمایت علنی در انتخابات برخوردار نشده، اما با وجود اتهامات پرشمار مالی هیچ گاه گزندی به او نرسیده است.

در شهریور ۱۳۹۵ با افشای گزارش سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر واگذاری املاک و زمین‌هایی در تهران با «تخفیف ویژه پنجاه درصدی» به برخی اعضای شورای شهر،‌ مدیران شهرداری، نهادی در قوه قضاییه، و حتی برخی خبرنگاران صدا و سیما احتمال محاکمه قالیباف مطرح شد؛ اما در نهایت با وجود این که شخص قالیباف، وقوع «تخلف» را تایید کرد، اما روزنامه‌نگار افشاکننده این اسناد بازداشت شد و قوه قضائیه تهدید کرد با رسانه‌های افشاکننده این اسناد برخورد می‌کند. حتی مجلس شورای اسلامی آن دوره هم تحقیق و تفحص در این زمینه را رد کرد.

جذب مداحان با حقوق‌های میلیونی در متروی تهران یکی دیگر از پرونده‌های بی‌سرانجام دوران شهرداری قالیباف است و موسسه خیریه‌ای به مدیریت زهرا مشیر، همسر قالیباف، که تنها از شهرداری تهران ۶۰ میلیارد تومان بودجه گرفته یکی دیگر از ابهاماتی است که هیچ‌گاه درباره آن شفاف سازی نشده است.

از همه مهمتر سردار عیسی شریفی، قائم مقام سردار قالیباف در شهرداری تهران، اکنون سه سال است که در پی پرونده‌ای مبهم و آن طور که رسانه‌های ایران می‌گویند به دلیل اتهامات مالی در زندان است؛ اما باز هم گزندی به قالیباف نرسیده است.

از امروز محمدباقر قالیباف با پرونده قطور اتهامات اقتصادی در جایگاه رئیس مجلس شورای اسلامی می‌نشیند؛ جایگاهی که پیش از این در اختیار علی لاریجانی، یکی دیگر از سرداران سپاه، بود که او هم مشابه قالیباف با بر تن کردن کت و شلوار سودای ریاست جمهوری داشت، اما به ریاست مجلس شورای اسلامی اکتفا کرد.

وزارت خارجه آمریکا انتخابات در جمهوری اسلامی را «روندی ساختگی و ریاکارانه» می‌داند که «نه آزاد است و نه منصفانه» و منصوبان رهبر جمهوری اسلامی «صداهای مردم ایران را خاموش و مشارکت سیاسی آنها را محدود» می‌کنند.

مهدی فلاحتی در برنامه صفحه آخر اردیبهشت ۱۳۹۶ نیز به مرور کارنامه محمدباقر قالیباف پرداخت که می‌توانید آن برنامه را این‌جا ببینید:

صفحه آخر ۲۱ آوریل ۲۰۱۷: بخشی از کارنامه محمدباقر قالیباف
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:54:00 0:00

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش یونیسف به قتل رومینا اشرفی توسط پدرش: دختران و پسران ایرانی باید در برابر خشونت محافظت شوند

رومینا دختر ۱۴ ساله که از سوی پدرش سر بریده شد

یونیسف با انتشار بیانیه‌ای قتل رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله ایرانی به دست پدرش را «تراژیک» و «عمیقا ناراحت‌کننده» توصیف کرد و خواستار حفاظت از دختران و پسران ایرانی در برابر همه اشکال خشونت شد.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) روز پنجشنبه ۸ خرداد در بیانیه‌ای نوشت: «در زمانی که خانواده‌ها در سراسر جهان برای حفاظت از خود در مقابل کووید۱۹ در خانه مانده‌اند، از دست دادن جان یک‌ کودک با این عمل خشونت‌بار وحشیانه بسیار ناراحت‌کننده است.»

این نهاد بین‌المللی تاکید کرد که «هیچ چیز خشونت علیه کودکان را توجیه نمی‌کند. همه کودکان در ایران - تک تک دختران و تک تک پسران - باید همیشه در برابر همه اشکال خشونت محافظت شوند.»

رومینا اشرفی پس از مخالفت خانواده با ازدواجش با مردی که دوست داشت، از خانه فرار کرد؛ اما توسط نیروی انتظامی و دستگاه قضایی به خانواده تحویل داده شد و در اول خرداد ماه توسط پدرش با داس به شکلی فجیع به قتل رسید.

در ایران هنوز لایحه‌ای برای حمایت از کودکان و نوجوانان به تصویب نهایی نرسیده است.

یکی از ویژگی‌های لایحه «حمایت از کودکان و نوجوان» که در سال ۸۶ تدوین شد، «جرم انگاری» هر اقدام مستقیم و غیرمستقیمی است که منجر به آسیب رسیدن به کودکان می‌شود؛ اما این لایحه بعد از اصلاحات و تصویب در مجلس همچنان منتظر تایید نهایی است و بر روی میز شورای نگهبان خاک می‌خورد.

بلاتکلیفی این لایحه، تنها موردی نیست که نشان از فقدان قوانین حمایتی از زنان و کودکان در ایران دارد. بر اساس قوانین مجازات در جمهوری اسلامی اگر پدری فرزندش را به قتل رساند، قصاص نمی‌شود، اما جنبه عمومی جرم که ۳ تا ۱۰ سال حبس تعزیری است، مورد اجرا قرار می گیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تداوم همه‌گیری جهانی کرونا و افزایش چشمگیر آمار روزانه مبتلایان به کووید۱۹ در کره‌جنوبی و هند

آرشیو

هند شاهد یک رکورد دیگر در موارد روزانه ثبت بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا بود.

به گزارش آسوشیتدپرس در روز پنجشنبه ۸ خرداد، هند که جمعیت آن ۱.۳ میلیارد نفر است، می‌گوید بیش از ۶۵۰۰ مورد تازه ابتلا به ویروس کرونا در آن کشور شناسایی شده‌اند. با این آمار، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در هند به بیش از ۱۵۸ هزار نفر رسیده است. این درحالی است که محدودیت های اعمال شده دو ماهه در کشور برای مقابله با شیوع کرونا قرار است روز شنبه پایان یابد.

گفته می شود دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند، آماده صدور یک رشته رهنمودهای جدید برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است که امکان دارد شامل تمدید محدودیت های رفت و آمد در مناطقی که شرایط بدتری دارند، شود.

در آمریکا نیز تعداد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسید. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا حدود ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است.

در کره جنوبی که یک الگو در مبارزه با شیوع ویروس کرونا معرفی شده است، روز پنجشنبه بیشترین آمار روزانه ابتلا به ویروس کرونا در ۵۰ روز گذشته گزارش شد که یک عقب‌گرد در مبارزه سخت این کشور با شیوع این بیماری به شمار می‌رود و ممکن است شرایط را بدتر کند.

در روسیه نیز تعداد بالای روزانه ابتلا به ویروس کرونا، بر خطرات بازکردن فعالیت های اقتصادی تاکید می کند. اقتصاد روسیه بر اثر شیوع این بیماری به شدت آسیب دیده است. در روسیه نزدیک به ۳۸۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند. هرچند آمار رسمی کشورهای روسیه، چین، و ایران قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سفارت ایالات متحده در اسرائيل به شهروندان آمریکا در مورد سفر به کرانه باختری و نوار غزه هشدار داد

آرشیو

به نوشته جروزالم پست در روز پنجشنبه ۸ خرداد، سفارت آمریکا در اسرائيل به شهروندان آمریکایی در مورد سفر به نوار غزه و کرانه باختری هشدار سفر داده است.

سفارت آمریکا از شهروندان این کشور خواسته است که مراقب باشند و از خود محافظت کنند.

بعد از تصمیم اسرائيل برای ضمیمه کردن بخش هایی از کرانه باختری به خاک خود،‌ مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی در پی همه هماهنگی‌های امنیتی با اسرائيل پایان داده اند. این هشدار بعد از این تنش داده شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تداوم سرکوب آزادی‌های مذهبی در ایران؛ ممانعت از آزادی نگین قدمیان، شهروند بهایی زندانی

نگین قدمیان شهروند بهایی زندانی در ایران

نگین قدمیان، شهروند بهایی زندانی در ایران، که اواخر آذر ماه سال ۹۶ بازداشت شد و دوران ۵ سال محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کند با وجود بخشنامه اخیر قوه قضائیه مبنی بر آزادی موقت و یا اهدای مرخصی کماکان در زندان به‌سر می‌برد.

یک منبع مطلع روز چهارشنبه ۷ خرداد در گفتگو با صدای آمریکا گفت،‌ این شهروند بهایی با قضاوت قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۵ سال زندان محکوم شد و از اواخر آذر ماه ۹۶ در زندان اوین به‌سر می‌برد؛ اما با وجود بخشنامه اخیر قوه قضائیه کماکان با آزادی وی مخالفت می‌شود و مقامات مانع از آزادی این شهروند بهایی می‌شوند. آذرماه گذشته ایالات متحده قاضی مقیسه را به خاطر نقض گسترده حقوق بشر تحریم کرده بود.

به گفته این منبع مطلع،‌ خانواده نگین قدمیان پس از صدور بخشنامه قوه قضائیه که اواخر اسفند ماه سال گذشته توسط ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، به واسطه شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در زندان‌های ایران صادر شده است برای آزادی این شهروند بهایی تلاش‌های زیادی انجام دادند؛ اما بدون آن که دلیل قانع کننده‌ای به آنها داده شود مقامات مانع از آزادی وی شده‌اند و تنها چیزی که به خانواده گفته می‌شود این است که «هنوز دادستان موافقت نکرده است.»

این برخوردها در حالی از سوی مقامات صورت می‌گیرد که به گفته این فرد مطلع قاضی اجرای احکام به دفعات تایید و تاکید کرده است که بخشنامه فوق شامل حال خانم قدمیان می‌شود و او باید تا امروز آزاد می‌شده است؛ اما مسئولان دستور رئیس قوه قضائیه را بلااثر گذاشتند و نگین قدمیان در شرایط بازداشت غیر قانونی است.

به گفته این فرد مطلع خانواده این زندانی عقیدتی برای رسیدگی به وضعیت آزادی وی به مراتب با مراجعه به دادستانی خواستار دیدار با قاضی القاصی‌مهر،‌ دادستان عمومی و انقلاب تهران شده‌اند اما تا امروز اجازه ملاقات به خانواده داده نشده و معاونین دادستان در این مراجعات در نهایت به خانواده می‌گویند «فرستادیم زیر دست دادستان و ایشون تصمیم نهایی خودشان را اعلام نکردند.»

اواخر اسفند ماه سال گذشته بود که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که ممکن است حدود ۱۰هزار نفر از زندانیان که محکومیت آنها کمتر از پنج سال زندان است مشمول عفو رهبر جمهوری اسلامی شوند؛ اما با این وجود تاکنون از آزادی بسیاری از زندانیان عقیدتی همچون نگین قدمیان شهروند بهایی ممانعت به عمل آمده است.

این اولین بار نیست که مقامات قضای در روند رسیدگی به پرونده این شهروند بهایی کوتاهی می‌کنند، به گفته این فرد مطلع پیشتر نیز با گسترش این ویروس وقتی خانواده پیگیر مرخصی خانم قدمیان می‌شدند با وجود اظهار نظر دادیار ناظر بر جرائم امنیتی مستقر در زندان اوین مبنی بر اینکه وی به مرخصی اعزام خواهد شد پیگیری‌های آنها بی نتیجه می‌ماند و حتی آنها هر بار، وقتی برای دریافت مرخصی به دادستانی نیز مراجعه می‌کردند نامه‌های درخواست مرخصی ثبت نمی‌شد و معاون اول دادستان حتی حاضر به تحویل گرفتن نامه‌های درخواست نیز نبوده است.

این فرد مطلع به صدای آمریکا گفت،‌ در حال حاضر خانواده نگین قدمیان چون در طول این مدت با سیستم ناکار آمدی روبرو بوده‌اند نه تنها برای نگین بلکه نگران تمام زندانیان در زندان‌های ایران هستند؛ به گفته این فرد مطلع با وجود امکانات فوق العاده محدود در زندان‌های ایران خانواده این زندانی عقدیتی نگران گسترش ویروس کرونا در زندان‌ نیز هستند.

نگین قدمیان،‌ شهروند بهایی محبوس در زندان اوین ۲۶ آذر ۹۶ بازداشت و پس از مدتی به صورت غیابی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به بهانه اتهاماتی نظیر فعالیت‌های غیرقانونی، عضویت در تشکیلات بهائیت، اقدام علیه امنیت کشور، و فعالیت در یک موسسه آموزشی، به ۵ سال زندان محکوم شد،؛ محکومیتی که با وجود واخواهی این زندانی عقیدتی توسط شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی زرگر عینا تائید شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

ممانعت از آزادی این زندانی عقیدتی در حالی از سوی مقامات دولتی صورت می‌گیرد که در حال حاضر شیوع ویروس کرونا در ایران به طور کامل کنترل نشده است و به مراتب اخباری در رابطه با گسترش این ویروس از سوی خبرگزاری‌های حقوق بشری در زندان‌های ایران منتشر می‌شود . مقامات جمهوری اسلامی نیز تا روز چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹، مرگ ۷۵۶۴ نفر را به طور رسمی اعلام کردند و تعداد کل مبتلایان هم به ۱۴۱ هزار و ۵۹۱ نفر رسیده است.

این در حالی است که پیشتر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم شمار واقعی مبتلایان است. آمارهای رسمی مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ در کشورهای ایران، چین، روسیه قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

پیشتر نیز کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی چندی پیش در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد و در بخش مربوط به ایران این گزارش سالانه، که روز سه‌شنبه نهم اردیبهشت منتشر شده، اعلام کرده است که جمهوری اسلامی بیش از پیش اقلیت‌های مسلمان، به ویژه اهل سنت و دراویش، و همچنین پیروان ادیان و مذاهب دیگر، از جمله بهاییان و مسیحیان، را هدف قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پارلمان چین لوایح امنیتی مربوط به هنگ کنگ را تصویب کرد

علی رغم اعتراضات گسترده در هنگ‌کنگ، پارلمان چین روز پنجشنبه ۸ خردادماه، لوایح امنیتی مربوط به دولت‌شهر هنگ‌کنگ را تصویب کرد.

به گزارش رویترز، با تصویب این لوایح، در پارلمان چین، فعالان دموکراسی خواه در هنگ‌کنگ نگران از بین رفتن آزادی‌ها و جایگاه اقتصادی این دولت‌شهر هستند.

چین اعلام کرده که این قانون با هدف مقابله با جدایی ، براندازی ، تروریسم و مداخلات خارجی در این شهر اجرا خواهد شد ، اما این طرح که هفته گذشته در پکن رونمایی شد ، نخستین اعتراضات بزرگ را در هنگ کنگ به همراه داشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که دولت او درحال تدارک پاسخ محکمی به اقدام چین در تحمیل قوانین امنیت ملی جدید به هنگ کنگ است.

در روزهای گذشته آمریکا اقدام چین را محکوم کرد و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز پیشنهاد کنگره جمهوری خلق چین برای اعمال قوانین یک جانبه و خودسرانه بر هنگ‌ کنگ را محکوم کرد و گفت: «تصمیم دور زدن روندهای جاافتاده قانون‌گذاری هنگ کنگ و نادیده گرفتن اراده مردم هنگ کنگ، به منزله حکم مرگ درجه بالای خودمختاری است که پکن، طبق بیانیه چین و بریتانیا که در سازمان ملل ثبت شده، وعده‌اش را به آن‌ها داده است.»

در روزهای گذشته هزاران نفر در هنگ‌کنگ در اعتراض به اقدام چین برای تحمیل قانون امنیتی جدید، تظاهرات کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم چین به دلیل سرکوب مسلمان ایغور را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه ۷خردادماه طرح تحریم چین به دلیل سرکوب مسلمانان ایغور را تصویب کرد.

طرح تحریم چین به دلیل سرکوب مسلمانان ایغور در مجلس نمایندگان با ۴۱۳ رای موافق در برابر یک رای مخالف تصویب شد. این طرح پیشتر در مجلس سنا به اتفاق آرا تصویب شده بود و در حال حاضر برای امضاء رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید ارسال شده است.

رویترز گزارش داد که جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان اعلام کرده‌اند که رئیس جمهوری آمریکا این طرح را به زودی امضا خواهد کرد.

این طرح خواستار تحریم علیه مسئولان در سرکوب اویغورها و سایر گروه‌های مسلمان در استان سین کیانگ چین است. استانی که بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد بیش از یک میلیون مسلمان در اردوگاه‌های آن در زندان به سر می برند.

همچنین این طرح خواستار تحریم چن کوانگو، رئیس حزب کمونیست در سین‌کیانگ به دلیل نقض حقوق بشر را شده است.

نانسی پلوسی ، رئیس مجلس نمایندگان در بیانیه ای اعلام کرد که با این قانون قاطعانه، کنگره ایالات متحده قدم محکمی در مقابله با نقض وحشتناک حقوق بشر در پکن علیه اویغورها برداشته است.

پیش از این نیز وزیر خارجه آمریکا از اعمال محدودیت صدور ویزای آمریکا برای مقام های چینی مسئول در آزار مسلمانان ایغور خبر داده بود.

گروه های حقوق بشری چین را متهم کرده اند که یک میلیون ایغور را در اردوگاه ها بازداشت کرده است. چین می گوید اویغورها در مراکز بازپروری هستند تا از گسترش افراط گرایی مذهبی و افزایش حملات تروریستی جلوگیری شود. منتقدان می گویند هدف از این سیاست نابودی هویت اویغورها است.

چندی پیش، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واشنگتن با چهار مسلمان اویغور آسیب دیده از سرکوب چین در منطقه خودمختار سین کیانگ دیدار کرده و گفته بود که آن چه در چین رخ می دهد «نقض حقوق بشر در ابعادی تاریخی» است.

آقای پمپئو گفته بود «می کوشیم چین را متقاعد کنیم که این اقدامات شنیع است و باید متوقف شود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشت

در ادامه بحران کرونا در جهان شمار قربانیان کووید ۱۹ در ایالات متحده به بیش از ۱۰۰هزار نفر افزایش یافت. این آمار بیشتر از تلفات آمریکایی‌ها در جنگ‌های ویتنام و کره جنوبی است.

بنابر گزارش های رسمی در آمریکا، میزان مرگ بر اثر کرونا در این ماه میلادی به نسبت ماه قبل کاهش یافته است. در ماه می، روزانه حدود هزار و ۴۰۰ نفر جان خود را از دست دادند این در حالی است که در زمان اوج شیوع کرونا در ماه آوریل به طور میانگین روزانه ۲هزار نفر جان خود را از دست دادند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که آمار مرگ و میر براثر ویروس کرونا در ایالات متحده از تلفات ناشی از آنفولانزای فصلی در سال های ۱۹۵۷ تا ۱۹۵۸ که ۱۱۶هزار نفر بوده بیشتر است.

همچنین در حدود سه ماه از شیوع کرونا در آمریکا، شمار قربانیان کووید ۱۹ از تعداد آمریکایی هایی که در سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ در جنگ کره ، جنگ ویتنام و درگیری های ایالات متحده در عراق کشته شده اند، بیشتر است. ویروس جدید کرونا بیش از همه گیری ایدز در سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ در آمریکا قربانی گرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که کازینوهای لاس وگاس و والت دیزنی تصمیم به بازگشایی برنامه‌های خود دارند و پیش بینی می شود بسیاری از مردم آمریکا در ماه‌های تابستان بدون ماسک در سواحل حضور یابند. با این شرایط مقامات بهداشتی نیز موج جدید کرونا را تا پاییز پیش بینی می کنند.

همچنین آنتونی فاوچی٬ مدیر موسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا پس از مشاهده تصاویر جشن و پارتی مردم در ایالت میسوری بدون ماسک ابراز نگرانی کرده و گفت که ما شاهد آن بودیم که جمعیت مردم بدون ماسک در کنار یکدیگر بودند. این بدور از احتیاط است و می تواند به وضعیت غیر قابل کنترلی منجر شود.

این مقام ارشد در ستاد مبارزه با کرونا افزود که کاهش محدودیت ها و تسهیل مقررات و دستورالعمل‌ها هرچند وسوسه انگیز است اما می تواند دردسر آفرین باشد.

براساس داده‌های دانشگاه جان هاپکینز، در سراسر جهان ویروس کرونا بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را مبتلا کرده است و تا کنون بیش از ۳۵۰هزار نفر نیز براثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.

ایالات متحده آمریکا نیز با آمار ۱۰۰هزار و ۴۱۸ نفر بیشترین شمار مرگ را به خود اختصاص داده است و در اروپا هم حدود ۱۷۰هزار مرگ براثر این بیماری ثبت شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گروه طالبان هفت تن از نیروهای امنیتی افغانستان را به قتل رساند

شماری از زندانیان طالبان که روز سه شنبه از زندان بگرام آزاد شدند

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز پنجشنبه ۸ خرداد، هفت نیروی امنیتی افغانستان در یک حمله، که مقامات افغانستان طالبان را عامل آن دانستند، کشته شدند.

این اولین حمله مرگبار در این کشور پس از پایان یک آتش‌بس سه روزه به شمار می رود.

آتش‌بس موقت روز سه شنبه پایان یافت؛ اما در مقایسه با خشونت های رایج، آرامش نسبی همچنان پابرجا است و همین امر به نوشته این خبرگزاری، امیدها به انجام مذاکره میان طالبان و دولت افغانستان را افزایش داده است.

تنها دو روز پیش دولت افغانستان اعلام کرده بود در سومین و آخرین روز آتش بس با طالبان، در صدد آزاد کردن بیش از ۹۰۰ زندانی دیگر این گروه ستیزه جو است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه سرکوب در ماهشهر؛ چند تن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند

تصویری از حمله نیروهای امنیتی به شهروندان ماهشهر در آبان ۹۸ - آرشیو

دستکم ۱۴ نفر از شهروندان اهل سنت ساکن ماهشهر با یورش نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

بنا بر اخبار منتشر شده در رسانه‌های ایران، این شهروندان ساکن ماهشهر روز چهارشنبه ۷ خرداد به بهانه‌های مختلف، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. جزئیاتی از این افراد بازداشت شده در رسانه‌های دولتی منتشر نشده است و هیچ امکانی برای آنها و خانواده‌شان برای واکنش به این برخوردها فراهم نشده است.

این اولین بار نیست که شهروندان این منطقه از کشور توسط نیروهای امنیتی سرکوب و یا بازداشت می‌شوند. آبان ماه سال گذشته در پی برگزاری اعتراضات سراسری در ایران و آغاز این اعتراضات در ماهشهر گزارش‌ها حاکی از کشتار مردم معترضی بود که به نیزارهای این شهر فرار کرده و توسط نیروهای نظامی مسلح با دوشکا و سلاح‌های سنگین به رگبار بسته شده‌ بودند.

پس از انتشار گزارش‌های متعدد از کشتار مردم در نیزارهای ماهشهر و انتشار اولین تصاویر از این کشتار، مقامات جمهوری اسلامی با چند روز تاخیر کشته شدن این معترضان را تایید کردند.

اواسط آذر ماه ۹۸ میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی ضمن محکوم کردن خشونت بسیار شدید حکومت ایران در سرکوب معترضان آبان، نسبت به نقض حقوق بازداشت شدگان هشدار داد و برخورد با معترضان در ماهشهر را بدترین وقایع در جریان اعتراضات خواند و گفت: «طبق اطلاعات دریافتی، در میدان جراحی در ماهشهر نیروهای امنیتی ایران علیه تظاهرکنندگان – از جمله افرادی که در حال فرار بودند و افرادی که در نیزار نزدیکی میدان پنهان شده بودند – از سلاح‌های سنگین استفاده کردند که به کشته شدن دست کم ۲۳ نفر و احتمالا بسیار بیش از آن منجر شد.»

دی‌ماه همان سال وزارت خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای به افزودن نام فرمانده قرارگاه ولی‌عصر سپاه پاسداران در استان خوزستان به فهرست تحریم‌های ایالات متحده پرداخته و گفته است، حسن شاهوارپور به دلیل نقض عمده حقوق بشر در برخورد با اعتراضات ماه نوامبر در ماهشهر تحت تحریم قرار گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه که روز شنبه ۲۸ دی منتشر کرد گفت، طبق گزارش های متعدد رسانه‌ای و اطلاعاتی که مردم ایران از طریق کانال موسوم به «خط عدالت» به این وزارتخانه ارسال کرده‌اند، واحدهای تحت امر شاهوارپور در سپاه در جریان اعتراضات ۱۴۸ نفر را کشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا از پایان معافیت‌های هسته‌ای برجام و تحریم دو مقام دیگر رژیم ایران خبر داد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۷ خرداد با صدور بیانیه‌ای از به پایان رسیدن اعتبار معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام و عدم تمدید آن توسط دولت آمریکا خبر داد و گفت که دو تن دیگر از مسئولان هسته‌ای رژیم ایران تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

وی گفت: «امروز من پایان معافیت‌های سایر طرف‌های باقیمانده در برجام برای انجام پروژه‌های هسته‌ای در ایران را – شامل تغییر کاربری رآکتور اراک، تامین اورانیوم غنی شده برای رآکتور تحقیقاتی تهران، و صادرات سوخت مورد استفاده شده رآکتوری تحقیقاتی ایران – اعلام می‌کنم.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد مجید آقایی و امجد سازگار، به دلیل همکاری یا تلاش برای همکاری در فعالیت‌هایی که به تامین مواد مورد نیاز برای تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی منجر شده یا می‌تواند خطر تامین این مواد را به وجود آورد، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

بر اساس این بیانیه، سازگار از مدیران سازمان انرژی اتمی ایران است که مسئولیت کامل تولید سانتریفیوژهای گازی غنی‌سازی اورانیوم در مقیاس صنعتی را بر عهده داشته است. آقایی نیز یکی دیگر از مدیران سازمان است که نقش محوری در راه اندازی سانتریفیوژها داشته است.

آقای پمپئو همچنین در توئیتی، ضمن اعلام این خبر، تاکید کرد: ادامه تنش هسته‌ای ایران مشخص می‌کند این همکاری باید متوقف شود. تلاش‌های بیشتر برای «اخاذی هسته‌ای» تنها فشار بیشتر بر رژیم را به دنبال خواهد داشت.

مایک پمپئو پیش از این نیز در تاریخ ۲۰ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای گفته بود: دو سال پیش پرزیدنت ترامپ تصمیم شجاعانه‌ خروج از برجام را برای محافظت جهان از خشونت و تهدیدهای هسته‌ای ایران اعلام کرد. امروز آمریکایی‌ها امن‌تر و خاورمیانه صلح‌آمیزتر از شرایطی است که اگر در توافق هسته‌ای باقی می‌ماندیم.

آقای پمپئو همچنین با یادآوری همکاری ایالات متحده و هم پیمانانش در مقابله با آلمان نازی که ۷۵ سال پیش منجر به پیروزی شد، افزود: امروز ما با چالشی جدی برای صلح منطقه‌ای از سوی یک رژیم سرکش دیگر مواجه هستیم و مجددا از جامعه جهانی می‌خواهیم تا برای متوقف کردن حکومت شماره یک جهان در یهودی‌ستیزی به ما بپیوندند.

همچنین مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به دو ساله شدن این تصمیم و غیرقابل پذیرش بودن خشونت و ترور رژیم ایران تاکید کرد که ایالات متحده هرگز اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ از تامین انسولین ارزان برای سالمندان آمریکایی مبتلا به دیابت خبر داد

کاخ سفید روز سه شنبه اعلام کرد، سالمندان آمریکایی مبتلا به بیماری دیابت با ثبت نام در برنامه های بهداشتی «مدیکر»، از سال آینده می‌توانند انسولین مورد نیاز خود را با پرداخت هزینه ماهانه ۳۵ دلار دریافت کنند.

به گزارش رادیوی ملی آمریکا «ان پی آر»، گزینه های جدید برای کاهش هزینه های انسولین، نتیجه توافق دولت پرزیدنت دونالد ترامپ با تولیدکنندگان انسولین و شرکت های بزرگ بیمه است.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن اعلام این خبر در «رز گاردن» کاخ سفید، آن‌ را روز بزرگی برای سالمندان توصیف کرد.

او به گردآوری تمامی طرف‌های ذینفع، یعنی شرکت‌های بیمه، تولید‌کنندگان و سایر عوامل کلیدی، برای حصول این توافق اشاره کرد و گفت که این امر موجب عرضه انسولین با هزینه‌ای ثابت، پایدار، و ارزان برای سالمندان آمریکایی شده است.

پرزیدنت دونالد ترامپ مدت‌ها است برای کاهش هزینه‌های دارو و نسخه‌های پزشکی در آمریکا تلاش می‌کند ولی در این زمینه با کنگره آمریکا به توافق نرسیده است و طرفین به راهکار مشترکی دست نیافته‌اند.

دموکرات‌ها سال گذشته لایحه‌ای را در مجلس نمایندگان تصویب کردند که در آن، دولت مسئول مذاکره برای کاهش قیمت‌های داروهای گران‌قیمتی است که به هزینه‌های دیگر کشورها وابسته است.

در حالی که برخی از جمهوریخواهان سنا از برنامه معتبرتری برای محدود کردن هزینه‌های تجویزی «مدیکر» حمایت کرده اند، برخی دیگر مخالف دخالت در بازار هستند.

به گفته کاخ سفید، بیش از ۳ میلیون نفر در برنامه بهداشتی مدیکر، از انسولین برای کنترل دیابت استفاده می‌کنند که به این ترتیب می‌توانند به داروی مورد نیاز خود با قیمت ارزان‌تری دسترسی داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تاکید مقامات وزارت خارجه آمریکا بر مصون نگاه داشتن جهان از برنامه هسته‌ای رژیم ایران

برایان هوک - آرشیو

در پی اعلام پایان معافیت‌های هسته‌ای برجام و تحریم دو مقام هسته‌ای رژیم ایران از سوی مایک پمپئو، برایان هوک و کریستوفر اشلی فورد دو مقام وزارت خارجه آمریکا با شرکت در یک تله‌کنفرانس بر عزم ایالات متحده در مصون نگاه داشتن جهان از برنامه هسته‌ای رژیم ایران تاکید کردند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در این کنفرانس تلفنی که عصر چهارشنبه ۷ خرداد برگزار شد در بیان دلیل اقدام جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی گفت: رژیم ایران همچنان از برنامه هسته‌ای خود برای اخاذی از جامعه جهانی استفاده می‌کند. تهدیدهای رژیم ایران با این هدف صورت می‌گیرد که سایر کشورها از ترس واکنشی بدتر، رفتار خشونت‌بار معمول ایران را بپذیرند. ما از بازی طبق قوانین ایران خودداری می کنیم.

آقای هوک با یادآوری تاکید پرزیدنت ترامپ مبنی بر این که جمهوری اسلامی هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد گفت: ما به دنبال یک توافق واقعاً جامع هستیم، نه این که فقط در اسم جامع باشد؛ توافقی واقعاً جامع که به تهدیدات هسته‌ای ایران، برنامه موشک ، تجاوزات منطقه‌ای و گروگان گیری بپردازد.

در این برنامه همچنین کریستوفر اشلی فورد، مدیرکل وزارت خارجه آمریکا در امور امنیتی و منع سلاح های کشتار جمعی گفت: ما قطعاً متعهد هستیم كه همچنان به حمایت از آژانس انرژی هسته ای ادامه دهیم و اطمینان حاصل كنیم كه جامعه بین الملل نیز به وضوح بیان كنند كه ایران از لحاظ قانونی متعهد است به بازرسان آژانس اجازهدستیابی به اطلاعات مورد نیاز بدهد.

به گفته آقای فورد وقتی ایران درخواست‌های دسترسی و درخواست‌های دریافت اطلاعات را نپذیرد - همانطور که به تایید مدیرکل آژانس انجام داده – این وظیفه همه کشورهاست که از سیستم حفاظت بین‌المللی حمایت کنند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۷ خرداد با صدور بیانیه‌ای از به پایان رسیدن اعتبار معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام و عدم تمدید آن توسط دولت آمریکا خبر داد و گفت که دو تن دیگر از مسئولان هسته‌ای رژیم ایران تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ از اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری آمریکا خواست در مورد مرگ «جرج فلوید» تحقیق کنند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه هفتم خرداد از مرگ یک مرد سیاهپوست در حالی که در بازداشت ماموران پلیس در شهر مینیاپولیس بود ابراز تاسف کرد و گفت از پلیس فدرال و وزارت دادگستری خواسته است در این مورد تحقیق کنند.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی نوشت: «به درخواست من، اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری تحقیقات در مورد مرگ بسیار ناراحت‌کننده و غم‌انگیز جرج فلوید را آغاز کرده‌اند. من خواسته‌ام تحقیقات تسریع شود و از تمام کارهایی که پلیس محلی تاکنون انجام داده بسیار سپاسگزارم.»

وی در ادامه با خانواده و دوستان مقتول ابراز همدردی کرد و گفت که عدالت اجرا خواهد شد.

رئيس جمهوری آمریکا مرگ این فرد را غمناک و تراژدی نامید. او با خانواده جورج فلوید ابراز همدردی کرد.

چهار افسر پلیس شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا در آمریکا یک روز پس از آن که ویدئوی منتشر شده از آنها نشان داد اقدام یکی از این افسران موجب مرگ یک سیاهپوست غیرمسلح شد، از کار اخراج شدند.

روز دوشنبه ویدئویی که توسط رهگذران ضبط شده و در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود، نشان داد که یکی از این افسران پلیس زانوی خود را روی گردن یک مرد سیاهپوست غیرمسلح گذاشته بود. این مرد که بعدا نام او جورج فلوید اعلام شد، همان روز در بیمارستان جان باخت.

شهردار مینیاپولیس عصر سه شنبه ۶ خرداد به وقت محلی با اشاره به این حادثه در کنفرانس خبری خود گفت که فارغ از آن که نتیجه تحقیقات چه باشد، مرگ این مرد در بازداشت پلیس «غیرموجه» بود.

او ساعاتی بعد در توئیتر خود اعلام کرد که چهار افسر پلیس که درگیر مسئله بازداشت جورج فلوید بودند، از کار اخراج شده اند. او اضافه کرد: «این یک تصمیم درست بوده است.»

روز سه شنبه اداره پلیس مینیاپولیس هم اعلام کرد که اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، در حال بررسی موضوع مرگ این مرد سیاهپوست در جریان بازداشت است.

بعد از مرگ فلوید و پخش ویدئوی رفتار پلیس‌ها با او، صدها نفر برای اعتراض در مینه‌سوتا تجمع کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

استقبال تد کروز از عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران: وقت آن است که برجام به طور کامل از بین برود

تد کروز، سناتور جمهوریخواه و عضو کمیته روابط خارجی سنا

تد کروز، سناتور جمهوریخواه آمریکایی، روز چهارشنبه هفتم خرداد از تصمیم دولت ایالات متحده برای عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام استقبال کرد و آن را «یک گام مهم» برای از بین بردن کامل توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با جمهوری اسلامی دانست.

این عضو کمیته روابط خارجی سنا در بیانیه‌ای، ضمن ستودن تصمیم دولت پرزیدنت ترامپ برای پایان دادن به همکاری‌‌های بین‌المللی در برنامه هسته‌ای ایران طبق برجام گفت که این تصمیم «یک گام مهم برای از بین بردن توافق فاجعه‌بار اوباما-ایران، یک بار و برای همیشه، است.»

وی خاطر نشان کرد، رهبر جمهوری اسلامی «آیت‌الله [خامنه‌ای] مدت‌ها از این معافیت‌های هسته‌ای غیرنظامی برای تکمیل برنامه هسته‌ای ایران، و با این نیت که در نهایت به ساخت سلاح هسته‌ای بیانجامد تا آمریکا و متحدانمان را به ویرانی بکشد، سوءاستفاده کرد. اما دیگر بس است.»

سناتور کروز گفت، الان زمان آن است که ایالات متحده بالاخره بطور غیرقابل بازگشت به آنچه از توافق باقی مانده و همچنین به آن منفعت‌هایی که ایران از طریق برچیده شدن تحریم‌ها، طوری که در قطعنامه سازمان ملل متحد در مورد توافق تعریف شده کسب می‌کرد، پایان دهد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۷ خرداد با صدور بیانیه‌ای از به پایان رسیدن اعتبار معافیت‌های هسته‌ای ایران طبق برجام و عدم تمدید آن توسط دولت آمریکا خبر داد و گفت که دو تن دیگر از مسئولان هسته‌ای رژیم ایران تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو با انتقاد از سیاست‌های پکن: هنگ‌کنگ دیگر یک منطقه خودمختار از چین به شمار نمی‌رود

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در توئیتی نسبت به تحولات اخیر کنگ‌کنگ و مواضع چین در قبال آن منطقه واکنش نشان داد.

آقای پمپئو روز چهارشنبه، ۷ خرداد در یک توئیت نوشت: «من امروز به کنگره گزارش کردم که بر اساس واقعیت‌های موجود، هنگ گنگ دیگر منطقه‌ای خودمختار از چین به شمار نمی رود.»

وی افزود:‌ «ایالات متحده در کنار مردم هنگ‌ کنگ می‌ایستد.»

روز سه شنبه نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که دولت او در حال تدارک پاسخ محکمی به اقدام چین در تحمیل قوانین امنیت ملی جدید به هنگ کنگ است.

انتظار می‌رود پارلمان چین روز پنجشنبه یک قانون امنیتی جدید را، که اختیارات خودمختاری هنگ‌کنگ را کاهش می‌دهد، تصویب کند.

در روزهای گذشته هزاران نفر در هنگ‌کنگ در اعتراض به اقدام چین برای تحمیل قانون امنیتی جدید، تظاهرات کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

همکاری تام کروز با ناسا و ایلان ماسک؛ کارگردان فیلم جدید فضایی انتخاب شد

«داگ لیمان» فیلمساز آمریکایی، فیلم جدید با بازی تام کروز را کارگردانی می‌کند.

پس از این که سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا، «ناسا»، خبر همکاری خود با تام کروز و ایلان ماسک برای تولید یک فیلم‌ سینمایی در فضا را تأیید کرد، کارگردان این اثر هیجان‌انگیز نیز انتخاب شد.

به گزارش‌ نشریه هنری «ورایتی» گفته می‌شود این فیلم را، که هنوز عنوانی ندارد، داگ لیمان، فیلمساز آمریکایی، کارگردانی خواهد کرد.

او یکی از دوستان نزدیک تام کروز است و در فیلمهای «لبه فردا» و «ساخت آمریکا» با این ستاره بزرگ همکاری کرده است.

چندی پیش نشریات و سایت‌های هنری از مذاکره تام کروز با ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت «اسپیس اکس» برای تولید یک فیلم سینمایی در فضا با همکاری ناسا خبر دادند.

پس از این که ناسا به صورت رسمی این خبر را تأیید کرد، مراحل اولیه ساخت این پروژه نامتعارف کلید خورد.

هنوز جزئیاتی از داستان ‌فیلم، بازیگران، و یا شرکت پخش‌کننده آن در دسترس نیست ‌و تام کروز، ایلان ماسک، و ناسا در این زمینه سکوت کرده‌اند.

تام کروز از چندی پیش در حال رایزنی با داگ لیمان برای تولید یک فیلم فضایی به نام «لونا پارک» به پخش کنندگی شرکت «پارامونت» است.

هر چند «پارامونت» هرگونه ارتباطی میان لونا پارک و فیلم جدید تام کروز را انکار می‌کند، ولی گزینش داگ لیمان برای یک پروژه فضایی، نویسندگان هنری را نسبت به ادعای این شرکت دچار تردید کرده است.

لونا پارک درباره گروهی ماجراجو است که برای کشف منابع جدید انرژی به کره ماه می‌روند و این می‌تواند داستان همان فیلمی باشد که تام کروز می‌خواهد در فضا بسازد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

از سر گیری عادی فعالیت‌های پنتاگون هفته‌ها طول خواهد کشید؛ پایگاه‌های نظامی برای جابجایی‌ها آماده می‌شوند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - مقام های وزارت دفاع آمریکا می گویند پنتاگون تا بازگشت بیش از ۲۰ هزار نیروی در حال دورکاری به محل کار خود هفته ها فاصله دارد. در همین حال نیروهای نظامی ایالات متحده برای آغاز پذیرش فوری جابجایی‌ها در بعضی پایگاه ها آماده می شوند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، هفته پیش دستورالعمل هایی را درباره لغو منع جابجایی نیروها در صورت تحقق شرایط خاص مرتبط با ویروس کرونا در اختیار فرماندهان محلی گذاشت. در دستور اولیه وزیر دفاع جابجایی نیروها تا ۳۰ ژوئن محدود شده بود.

لیسا هرشمن، رئیس دفتر مدیریت پنتاگون، می گوید «مرحله اول» بازگشایی پنتاگون می تواند زمانی آغاز شود که منطقه شمال ویرجینیا و شهر واشنگتن دی سی دست کم برای ۱۴ روز روندی نزولی از ابتلا به ویروس کرونا را نشان دهند؛ اتفاقی که هنوز رخ نداده است: «آن [روند نزولی] از ۱۴ ماه مه شروع شده و تا کنون داده ها برای هشت روز چنین روندی را نشان می‌دهد. ... اما هنوز با هدف تعیین شده فاصله داریم.»

اگر «کووید۱۹» روند صعودی پیدا کند، کارمندان پنتاگون باید طی مرحله سوم از یک برنامه چهار مرحله ای به محل کار خود برگردند. هر مرحله دست کم دو هفته طول می کشد.

مت داناون، معاون پرسنلی و آمادگی وزارت دفاع، می گوید دستور توقف جابجایی نیروها به صورت مرحله ای لغو خواهد شد. جزئیات بیشتر طی این هفته انتشار می یابد.

وزارت دفاع آمریکا تمام نیروها را تشویق کرده است که پیش از اعزام به پایگاه های خارج از ایالات متحده تحت یک قرنطینه اجباری ۱۴ روزه قرار بگیرند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نخستین آزمایش بالینی واکسن بالقوه کووید۱۹ در استرالیا شروع شده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - نخستین آزمایش بالینی بر روی انسان در نیمکره جنوبی برای دستیابی به یک واکسن بالقوه در مقابل ویروس کرونا در استرالیا آغاز شده است. در این برنامه ۱۳۱ نفر در سنین ۱۸ تا ۵۹ سال در ملبورن و بریسبین تحت آزمایش قرار دارند.

این واکسن بالقوه، «ان وی اکس- کووی ۲۳۷۳»، توسط شرکت زیست‌فناوری آمریکایی «نُواوکس» در دست ساخت است. این شرکت کار بر روی این دارو را در ماه ژانویه زمانی که «کووید۱۹» در چین گسترش پیدا کرده بود، آغاز کرد. هدف از این دارو تقویت واکنش ایمنی بدن و بالا بردن سطح پادتن‌های خنثی‌کننده است.

اگر این واکسن کارآیی داشته باشد، پژوهشگران امیدوارند ۱۰۰ میلیون واحد از آن تا پایان سال جاری و ۱.۵ میلیارد از آن سال آینده در دسترس باشد.

مقام‌های استرالیا می‌گویند که این آزمایش بالینی گام روبه‌جلوی چشمگیری در رقابت جهانی بر سر ساخت واکسن ویروس کرونا است.

انتظار می‌رود نتایج اولیه در ماه ژوئیه آماده باشد. دانشمندان در انتظار نتایج قطعی این آزمایش‌ها تا پایان سال میلادی هستند. در مرحله دوم این آزمایش های بالینی هزاران داوطلب در چند کشور شرکت خواهند داشت. تیم پژوهشی تاکید دارد که از هیچ ویروس زنده‌ای در این آزمایش‌ها بر روی انسان استفاده نکرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رویداد تاریخی اعزام فضانوردان از خاک آمریکا به فضا به دلیل شرایط نامساعد هوا به تاخیر افتاد

عملیات اعزام دو فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی از داخل ایالات متحده، که قرار بود عصر چهارشنبه از فلوریدا انجام شود، به دلیل شرایط نامناسب جوی به تاخیر افتاد. تلاش بعدی روز شنبه (۳۰ ماه مه) صورت خواهد گرفت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و ملانیا ترامپ بانوی اول برای حضور در مراسم پرتاب سفینه به فلوریدا رفته بودند. مایک پنس معاون رئیس جمهوری و همسرش نیز در این مراسم تاریخی حضور داشتند.

اهمیت این مراسم در آن بود که برای نخستین بار در نزدیک به ۱۰ سال گذشته که فضانوردان از خاک آمریکا به فضا می‌رفتند.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی از تلاش‌های ناسا و اسپیس‌اکس تقدیر کرد و گفت که مشتاق است تا روز شنبه دوباره در مراسم حاضر شود.


عملیات روز چهارشنبه از فیسبوک صدای آمریکا به صورت زنده پخش شد که می‌توانید آن را اینجا مرور کنید:

پرزیدنت ترامپ با وعده اولویت اول برای آمریکا در انتخابات پیروز شد و برای او بازگشت این عملیات به خاک آمریکا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

این عملیات با همکاری شرکت «اسپیس‌اکس»، که یک شرکت بخش خصوصی است، برگزار می‌شود. سازمان هوا فضای آمریکا، ناسا، پیش از این سفرهای باربری به فضا را به اسپیس‌اکس سپرده بود و حالا با انتقال فضانوردان، ناسا می‌تواند روی اهداف خود در اعماق فضا، متمرکز شود.

پرزیدنت ترامپ در سه سال گذشته و از زمان شروع دولت خود از حامیان جدی عملیات فضایی بوده و از پروژه سفر به مریخ حمایت کرده است. ناسا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۴ بار دیگر فضانوردانی را به ماه می‌فرستد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرماندار نوادا اعلام کرد قمارخانه‌های لاس‌وگاس ۱۰ روز دیگر باز خواهند شد

قمارخانه‌های خاموش در اطراف بولوار لاس‌وگاس، در آغاز قرنطینه، مارس ۲۰۲۰

بعد از ۱۰ هفته خاموشی در پی یک دستور بی‌سابقه فرماندار ایالت نوادا که از سرعت شیوع ویروس کرونا نگران شده بود، قمارخانه‌های لاس‌وگاس اجازه یافتند که از ۱۰ روز دیگر به فعالیت ادامه بدهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه فرماندار نوادا سه‌شنبه شب (۲۶ مه) اعلام کرد که قمارخانه‌های لاس‌وگاس می‌توانند از تاریخ ۶ ژوئن پذیرای گردشگران باشند.

استیو سیسولک گفت: «ما درست مثل گذشته به همه بازدیدکنندگان از سراسر کشور خوشامد می‌گوییم و می‌خواهیم که بیایند و خوش باشند، ولی محتاط خواهیم بود.» او هشدار داد که اگر مقررات فاصله‌گیری و بهداشت عمومی رعایت نشود، قمارخانه‌ها را مجددا تعطیل خواهد کرد.

فرماندار نوادا همچنین حضور حداکثر ۵۰ نفر در مراسم نماز و دعا در اماکن مذهبی ایالت را هم از روز جمعه (۲۹ مه) آزاد اعلام کرد.

فرماندار نوادا ده هفته پیش، در اقدامی بی‌سابقه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، قمارخانه‌های لاس‌وگاس را - که با میلیون‌ها مشتری موتور اقتصاد این ایالت هستند- تعطیل کرده بود.

کنفرانس مطبوعاتی سیسولک قرار بود هفته گذشته برگزار شود. اما به خاطر احتمال ابتلای خود او به کووید-۱۹، به تعویق افتاد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG