لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

بعد از بازداشت سه معلم گیلانی، یک فعال حقوق معلمان در کردستان هم دستگیر شد


از راست امید شاه‌محمدی در کردستان و محمود صدیقی‌پور، عزیز قاسم‌زاده و انوش عادلی در گیلان
از راست امید شاه‌محمدی در کردستان و محمود صدیقی‌پور، عزیز قاسم‌زاده و انوش عادلی در گیلان

بعد از بازداشت دست‌کم سه معلم در شهرهای رشت، بندرانزلى و آستارا در گیلان، روز یکشنبه امید شاه‌محمدی عضو انجمن صنفی معلمان استان کردستان هم بازداشت شد. برخی فعالان حقوق معلمان این بازداشت‌ها را در آستانه روز معلم، «سیاسی» عنوان کرده‌اند.

روز یکشنبه، جمعی از معلمان در شهرهای رشت، بندرانزلى و آستارا در استان گیلان خواستار آزادی انوش عادلى، محمود صديقى‌پور و عزيز قاسم‌زاده شدند.

روز یکشنبه در کردستان نیز امید شاه‌محمدی از معلمان شهر دیواندره و عضو انجمن صنفی معلمان استان کردستان نیز برای اجرای حکم یک سال حبس تعزیری به زندان بیجار منتقل شد.

برخی فعالان حقوق حقوق معلمان می‌گویند این فشارها بر معلمان در آستانه روز معلم در اردیبهشت است. چه امید شاه‌محمدی و چه سه معلم گیلانی، همه آنها کسانی هستند که در ماههای گذشته محاکمه احکامی علیه آنها صادر شده بود اما قوه قضاییه در آستانه روز معلم، اقدام به احضار و بازداشت این معلمان کرده است. بازداشت و زندانی امید شاه‌محمدی در حالی است که او یکسال پیش به همراه پرویز احسنی، کاوه محمدزاده و هیوا قریشی مدتی بازداشت بود و بعد از آزادی، گروهی از مردم در دیواندره در تابستان سال گذشته از آنها استقبال کرده بودند.

بعد از برکناری یوسف نوری توسط ابراهیم رئیسی، او رضا مرادصحرایی رئیس پیشین حراست دانشگاه علامه طباطبایی را به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش منصوب کرد.

پیش از این، نگاه امنیتی به مشکلات فرهنگیان از جمله انتقادهای معلمان درباره یوسف نوری، وزیر برکنار شده آموزش و پرورش، به شمار می‌رفت.

حکم نهایی امید شاه‌محمدی یک سال زندان و چهار سال زندان تعلیقی است.
مشابه این وضعیت، برای سه معلم گیلانی روی داد.

به نوشته شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، انوش عادلی، محمود صدیقی‌پور و عزیز قاسم‌زاده به عنوان «سه عضو هيئت مديره کانون صنفی فرهنگیان گیلان» به اتهام تبلیغ علیه نظام از سوی دادگاه انقلاب رشت هرکدام به یک سال زندان محکوم شدند. این حکم مدتها مسکوت مانده بود اما پس از اینکه اسفند ماه برای اعتراض به مسمومیت سریالی دانش آموزان دختردر رشت در تجمعی شرکت کردند، برای اجرای حکم فراخوانده شدند.

XS
SM
MD
LG