لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

در اعتراض به وضعیت صنفی: معلمان در ایران بار دیگر تحصن کردند


معلمان در ایران سومین دور از تحصن سراسری خود را از امروز یکشنبه ۱۲ اسفند آغاز کردند
معلمان در ایران سومین دور از تحصن سراسری خود را از امروز یکشنبه ۱۲ اسفند آغاز کردند

در ادامه اعتراضات و تجمعات ماه‌های اخیر در ایران، این بار معلمان سومین دور از تحصن سراسری خود را در شهرهای مختلف آغاز کردند.

براساس تصاویر منتشر شده روز یکشنبه ۱۲ اسفند،‌ جمعی از معلمان در شهرهای مختلف ایران از جمله قزوین، کردستان،کرج، جلفا [در استان آذربایجان شرقی]، کرمانشاه، مریوان، نجف آباد، سنندج، اصفهان، بابل، تهران، همدان، یزد، تاکستان در استان قزوین دست به تحصن زدند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در ششم اسفند طی فراخوانی از معلمان سراسر کشور خواسته بود در روزهای ۱۲، ۱۳، و ۱۴ اسفند، با حضور در دفتر مدارس، از رفتن به کلاس درس خودداری و تحصن کنند.

از جمله اهداف این دور از تحصن معلمان در ایران، آزادی فعالان صنفی زندانی، فعالیت رسمی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، اختصاص بودجه موردنیاز به آموزش و پرورش، رفع معوقات و حقوق فرهنگیان و بازنشستگان، توقف سیاست پولی سازی مدارس و اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی، و همچنین لغو بیمه ناکارآمد درمانی اعلام شده است.

پیشتر در ماه‌های آبان و مهر معلمان دست به تحصن سراسری زده بودند که با برخوردهای امنیتی همراه شد، به طوری که تحصن‌کنندگان به مراجع قضایی فراخوانده شدند و برخی از فعالان صنفی فرهنگیان نیز بازداشت شدند.

در حال حاضر محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی، و اسماعیل عبدی، از جمله فعالان صنفی معلمان هستند که در زندان به سر می‌برند.

برخورد با معلمان معترض و بازداشت آن‌ها از سوی نیروهای امنیتی، پیشتر با اعتراض نهادهای حقوق‌بشری و صنفی مواجه شده بود و آن‌ها از ایران خواسته بودند این معلمان را از زندان آزاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG