لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۷

یک فعال مدافع حقوق معلمان در مهاباد به ۱۵ ماه زندان محکوم شد


یاسر امینی‌آذر، معلم و فعال صنفی اهل مهاباد
یاسر امینی‌آذر، معلم و فعال صنفی اهل مهاباد

«یاسر امینی‌آذر» معلم و فعال صنفی اهل مهاباد از سوی دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد به ۱۵ ماه زندان محکوم شد.

شبکه حقوق بشر کردستان روز چهارشنبه ۶ شهریور گزارش داد که یاسر امینی آذر، معلم و فعال صنفی از سوی دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد، بابت اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به ۱۵ ماه زندان محکوم شده است. در دادنامه ابلاغ شده آمده است که «بزهکاری متهم و رای محکومیت صادره مدلل به دلایل اثباتی و قوانین و امارات قضایی موجود در پرونده بوده» است.

در بخش دیگری از این دادنامه با رد تجدیدنظرخواهی، آورده شده است که رای صادره قطعی است.

اواخر اردیبهشت ماه سال جاری نیز گروهی از معلمان شهر مریوان در حمایت از معلمان زندانی و در اعتراض به دستگیری این فعال صنفی اهل مهاباد با در دست گرفتن تعدادی پلاکارد و دست نوشته‌هایی از مطالبات خود، در مسیر دریاچه زریوار تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یاسر امینی‌آذر، روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه هنگام خروج از مدرسه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد.

این فعال صنفی، در تاریخ ۳۰ اردیبهشت با سپردن وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این اولین بار نیست که برای معلمان در ایران احکام زندان صادر می‌شود. اواخر مرداد ماه سال جاری نیز محمدتقی فلاحی، دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران، از سوی دادگاه به هشت ماه زندان و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شد.

همچنین اواسط تیر ماه، «حمید رحمتی» از اعضای کانون صنفی معلمان اصفهان نیز از سوی شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو شهرضا به سه سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

در اردیبهشت ماه امسال، زمانی که معلمان در اعتراض به پولی‌‌‌سازی و خصوصی‌‌سازی آموزشی در بیش از سی شهر کشور تجمع اعتراضی برگزار کردند، تجمع آنها به شدت سرکوب شد و بسیاری از آنها بازداشت شدند. برخی از آنان به «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «اختلال در نظم عمومی» با احکام سنگین روبرو و روانه زندان شدند.

چندی پیش وزارت خارجه آمریکا در تازه ترین گزارش حقوق بشر خود از وضعیت معلمان ایرانی نوشت و به دست کم سه تن از رهبران تشکلات صنفی معلمان در ایران که با احکام ناعادلانه در زندان هستند، اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG