لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

آسوشیتدپرس: نفتکش «آدریان دریا۱» به ترکیه می‌ رود


نفتکش «آدریان دریا ۱» همان نفتکش ایرانی «گریس ۱» است که پس از حکم دادگاه جبل‌الطارق مبنی بر رفع توقیف، نام خود را تغییر داد.
نفتکش «آدریان دریا ۱» همان نفتکش ایرانی «گریس ۱» است که پس از حکم دادگاه جبل‌الطارق مبنی بر رفع توقیف، نام خود را تغییر داد.

گزارش‌ها حاکی است که نفتکش حامل دو میلیون نفت ایران،‌ در حال حرکت به سمت جنوب ترکیه است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ، نفتکش حامل نفت ایران به نام « آدریان دریا ۱» در حال حاضر در حال حرکت به سمت «بندر مرسین» در جنوب ترکیه است.

بنابر این گزارش با توجه به سرعت فعلی آدریان دریا حدود یک هفته طول می‌کشد که این نفتکش به ترکیه برسد.

بندر مرسین مقصدی است که سیستم مقصدیابی خودکار این کشتی آن را نشان و ممکن است مقصد اصلی این نفتکش مرسین نباشد و باز هم امکان تغییر در آن وجود دارد.

مرسین بندری در جنوب ترکیه است که یک ترمینال نفت نیز در آن وجود دارد.

در حال حاضر مقامات ترکیه هیچ واکنشی به این خبر نداده‌اند.

نفتکش «آدریان دریا ۱» همان نفتکش ایرانی «گریس ۱» است که پس از حکم دادگاه جبل‌الطارق مبنی بر رفع توقیف، نام خود را تغییر داد و براساس گزارش‌ها پیشتر به سمت یونان در حرکت بود اما مقامات یونان اعلام کردند این کشور به نفتکش «آدریان دریا ۱» برای رسیدن به سوریه کمک نخواهد کرد.

این نفتکش حدود یک ماه و نیم پیش از سوی ماموران نیروی دریایی بریتانیا و مقام‌های دولت محلی جبل‌الطارق به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود.

دادگاهی در جبل‌الطارق هفته گذشته حکم رفع توقیف این نفتکش را صادر کرد. جبل‌الطارق اعلام کرده است که مقام‌های جمهوری اسلامی تضمین داده‌اند این کشتی به سمت سوریه حرکت نخواهد کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی همواره گفته‌اند که مقصد این کشتی سوریه نبوده است. آن‌ها همچنین دادن تضمین درباره مقصد این کشتی را رد می‌کنند.

براساس گزارش‌ها این نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت ایران بود. مقام‌های جبل‌الطارق در زمان توقیف این نفتکش گفته بودند «شواهد محکمی» دارند که نشان می‌دهد این نفتکش عازم سوریه بود.

پس از رفع توقیف این نفتکش، دولت بریتانیا به ایران هشدار داد به تضمین‌هایی که در مورد نفتکش گریس۱ و محموله آن به دولت جبل‌الطارق داده و موجب آزادی آن شده است، پایبند بماند و هشدار داد که بریتانیا به جمهوری اسلامی ایران یا هیچکس دیگری اجازه نخواهند داد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه حکومت سوریه را زیر پا بگذارد.

وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور خدمه نفتکش ایرانی گریس-۱ را به دلیل آن‌که مشغول کمک به سپاه پاسداران و انتقال نفت به سوریه بودند، تحریم خواهد کرد.

ایالات متحده همچنین با استناد به تحریم‌های آمریکا و مبارزه با پولشویی و تروریسم، دستور توقیف این نفتکش ایرانی و محموله آن را صادر کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

.

XS
SM
MD
LG