لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۹

مرتضی تمدن: در ماههای گذشته اجازه ورود نیروهای امنیتی را به دانشگاه ها نداده است


پایان ۸ ماه انکار ماهیت مهاجمان به کوی دانشگاه تهران پس از انتخابات ریاست جمهوری، با انتشار فیلمی همراه شد که به افکار عمومی درباره وجود نیروی انتظامی به عنوان مجری آن، اطمینان می دهد. در واقع آنچه دانشجویان ۸ ماه می گفتند و با انکار مواجه می شد، ناگهان فاش شد.

کم نبودند ایرانیانی که از تماشای آن صحنه ها بر خود لرزیدند که هم توأم با خشونت بود و هم نشان می داد که خشونت سازمان یافته تا چه حد می تواند خطرناک باشد.

اگر نیروی انتظامی که باید حافظ امنیت باشد مجری سازماندهی حمله نیمه شب به خوابگاه دانشجویان است پس چه نهادی مسئولیت برقراری امنیت را بر عهده دارد؟ شاید به همین دلیل است که هنوز سکوت پرسش برانگیز در مورد این فیلم ادامه دارد و جز چند نماینده مجلس شورای اسلامی و فرمانده نیروی انتظامی که در باره صحت فیلم ابراز تردید کرده اند هنوز هیچ مقام رسمی در باره آن اظهار نظر نکرده است.

اما روز دوشنبه مرتضی تمدن استاندار تهران هم به این جمع پیوست. او در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت که گزارش او به عنوان نماینده وزیر کشور در باره کوی دانشگاه در آبان ماه به شورای امنیت کشور ارسال شده است. استاندار تهران بدون اشاره به محتوی این گزارش تنها گفته است که در آن به علل درگیری، عوامل موثر پرداخته شده و در نهایت راههای پیشگیری را ارائه دادیم.
وی تأکید کرده است که رهبر جمهوری اسلامی و رئیس جمهوری به پیگیری این حادثه تا آخر تأکید داشتند و ما هم در این راستا حرکت کردیم. استاندار تهران همچنین گفته است: «در ماههای گذشته با وجود ناآرامی های دانشجویی ما به هیچ دستگاه امنیتی اجازه ندادیم وارد دانشگاهها شوند. زیرا ما در مورد امنیت آن سوی درهای دانشگاه مسئولیت داشتیم».

استاندار تهران اما به حادثه کوی دانشگاه اشاره ای نکرده است. در حالی که به نظر می رسد آن چه در روزهای اخیر در این مورد منتشر شده ناشی از فشار افکار عمومی است که با وجود محدویت اطلاع رسانی پرسش های بسیاری در این مورد از مقامات رسمی دارند.

XS
SM
MD
LG