لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۸

روزنامه تایمز: بهترین جنگجویان طالبان توسط ایران آموزش می بینند


گزارشی تحقیقی از آنتونی لوید در وبسایت روزنامه تایمز

نفوذ تهران در افغانستان، با وجود تنش فزاینده با واشنگتن، رو به گسترش است. مقام های طالبان و افغانستان می گویند صدها جنگجوی طالبان، در قالب بخشی از حمایت روزافزون ایران از شورش ها، در آکادمی نظامی نیروهای ویژه ایران آموزش های پیشرفته می بینند.

ابعاد، کیفیت و مدت زمان این آموزش های نظامی بی سابقه است و نشانه ای از یک تغییر در نبرد نیابتی میان آمریکا و ایران در افغانستان و همچنین یک تغییر بالقوه در توان ایران در اثر گذاری بر نتیجه جنگ در افغانستان محسوب می شود.

یک مشاور سیاسی طالبان در مقر شورای کوته در پاکستان می گوید: «پیشنهاد آموزشی ایران با دو درخواست همراه بود: این که ما توجه بیشتری را معطوف حمله به منافع آمریکا و ناتو در افغانستان کنیم و نیروهای بیشتری را به حمله به داعش اختصاص بدهیم.»

این مشاور ۳۸ ساله که پیشتر در استان هلمند به ساخت بمب مشغول بود، می گوید گفتگوها میان طالبان و ایران در باره اعزام شورشیان به آموزش های شش ماهه زیر نظر نیروهای ویژه ایران بهار امسال همزمان با آمادگی دولت ترامپ برای خروج از برجام آغاز شد. طالبان مستعدترین و جوان ترین جنگجویانش را در گروهی کوچک در ماه مه به ایران فرستاد.

گفته می شود یکی از مراکز آموزشی در کرمانشاه است. منابع آگاه در میان طالبان ادعا می کنند اوائل سالجاری ایران برای کادر طالبان در هر ۳۴ استان افغانستان ۳۰۰ ویزای ورود صادر کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG