لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

مشاور آیت الله خامنه ای: سرنوشت اسد «خط قرمز» تهران است


یکی از دیدارهای احمدی نژاد (چپ) و اسد
یکی از دیدارهای احمدی نژاد (چپ) و اسد
مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران علیه سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هشدار داده است. علی اکبر ولایتی در قوی ترین پیام حاوی حمایت تهران از دولت دمشق می گوید سرنوشت او "خط قرمز" ماست.

ایران قاطعانه از حکومت آقای اسد، از دو سال پیش که قیامی مردمی علیه او شروع شد، حمایت کرده است و وی را بخشی مهم از محور مخالفت با اسرائیل می داند.

به گزارش رویترز علی اکبر ولایتی، مشاور آیت الله خامنه ای و نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه آینده، امروز یکشنبه در مصاحبه ای گفته است: "اگر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه سرنگون شود، خط مقاومت در برابر اسرائیل شکسته خواهد شد".

وی به تلویزیون ماهواره ای المیادین لبنان گفت: "ما به ضرورت اصلاحات در سوریه براساس خواست های مردم سوریه و بدون مراجعه به خشونت و دستیابی به حمایت های آمریکا، اعتقاد داریم".

او در پاسخ به این سئوال که آیا اسد را یک خط قرمز می داند گفت: "بله همینطور است. اما این به معنای نادیده گرفتن و غفلت از حقوق مردم سوریه در انتخاب حاکمانشان نیست".

بیش از ۶۰ هزار نفر در قیام علیه آقای اسد کشته شده اند.

ایران، یک قدرت شیعه در منطقه است که از گروه حزب الله لبنان حمایت می کند و بسیاری از گروه های مخالف سوری را "تروریست هائی" می شناسد که از حمایت های غربی و پشتیبانی دولت های عربی برخوردارند. آقای اسد پیرو یکی شاخه های انشعابی از شیعه است .

آقای ولایتی آنچه را که دولت های "مرتجع" عرب نامید مسئول خشونت در سوریه دانست، و ضمن نام بردن از قطر، این کشور را متهم کرد که برای سرنگون ساختن آقای اسد افرادی مسلح را از سومالی و افغانستان استخدام کرده است.

آقای ولایتی گفت تمامی طرف های درگیر در بحران سوریه نیاز به گفتگو دارند. وی افزود: "هرکسی که وارد مذاکره می شود نمی تواند ضمن مذاکره در سر میز از عوامل مسلح حمایت کند، بلکه باید پس از ورود به مذاکره بر سر میز ،حمایت از عوامل مسلح را متوقف سازد.

جمهوری اسلامی خواستار حمایت بین المللی از طرح شش ماده ای خود برای پایان بخشیدن به درگیری های سوریه شده است. این طرح پایانی فوری به خشونت و مذاکره میان تمامی طرف ها برای شکل بخشیدن به یک دولت انتقالی را توصیه می کند، اما شامل کناره گیری اسد نیست.
XS
SM
MD
LG