لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

پمپئو: روسیه، رژیم ایران، حزب الله و رژیم اسد از برقراری آتش‌بس در شمال سوریه جلوگیری می‌کنند


وزیر خارجه آمریکا «اقدامات بی ثبات کننده» روسیه، رژیم ایران، رژیم اسد و حزب الله لبنان را عامل مستقیم عدم برقراری آتش بس در شمال سوریه دانست، که در قطعنامه شورای امنیت خواسته شده است.

مایک پمپئو دوشنبه شب ۷ بهمن به وقت واشنگتن با انتشار بیانیه ای گفت که آمریکا با نگرانی عمیق شرایط را در شمال غرب سوریه دنبال می‌کند؛ جایی که ترکیبی از نیروهای رژیم ایران، سوریه و نیروهای روسیه و حزب الله لبنان حملات وسیعی را علیه مردم ادلیب و غرب استان حلب انجام می‌دهند.

در این بیانیه آمده است که طبق گزارشها، این نیروهای بمباران هوایی و حملات زمینی گسترده‌ای را علیه انجام می‌دهند که هزاران نفر از غیرنظامیان را در معره النعمان به دام انداخته و راه فراری برای آنها نگذاشته است. بر اساس گزارشها، در منطقه ای دیگر دهها هزار نفر از خانه های خود فرار کرده اند.

به گفته آقای پمپئو حملات بی ثبات کننده نیروهای روسیه، رژیم اسد، رژیم ایران و حزب الله لبنان به این مناطق شمال سوریه از برقراری آتش بس و بازگشت آوارگان که خواسته قطعنامه شورای امنیت بوده است، جلوگیری می‌کند.

آقای پمپئو گفت که ایالات متحده این حملات غیرقابل توجیه به مردم شمال غرب سوریه را محکوم می‌کند.

او اضافه کرد: ایالات متحده خواستار برقراری یک آتش بس فوری و دسترسی کامل سازمان‌های انسان‌دوستانه به مناطق تحت حمله به منظور کاهش رنج صدها هزار نفری است که از بمباران پی در پی فرار کرده‌اند.

در پایان بیانیه مایک پمپئو آمده است که ایالات متحده برای انجام اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی قوی علیه رژیم اسد و هر فرد یا دولتی که به برنامه های بی رحمانه او کمک می کند، آماده شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif
XS
SM
MD
LG