لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۳

اسرایيل: درگيری ايران در سوريه محدود به سرکوبی ها نيست


اسرایيل: درگيری ايران در سوريه محدود به سرکوبی ها نيست
اسرایيل: درگيری ايران در سوريه محدود به سرکوبی ها نيست

روزنامه هاآرتض با عنوان «کمک فعالانه ايران به سوريه در سرکوبی تظاهرات» می نويسد يک منبع ارشد اسرایيلی می گويد ايران در سرکوب تظاهرات ضد رژيم در سوريه درگير است. به گفته اين منبع، فرماندهی عمليات نيروی قدس پاسداران در نقاط مختلف سوريه، با ژنرال قاسم سليمانی است.

اين منبع به هاآرتض گفته است در مورد درگيری ايران و نيز مشارکت حزب الله، در سرکوبی اعتراض ها، اطلاعات روشنی وجود دارد و نقش آنها تنها به تيراندازی محدود نمی شود. ايران برای ارتش سوريه تجهيزاتی نظیر تفنگ های مخصوص تک تيراندازان و سيستم های مخابراتی برای اخلال و قطع اينترنت نیز ارسال می کند. به گزارش شاهدان سوری، و رسانه ها، نظامیان مکالماتی را شنيده اند که به زبان ناقص عربی و يا فارسی انجام می گرفته است. اين منبع تاکید می کند نظامیان سوریه نباید ریش داشته باشند. به همين دلیل وقتی افراد نظامی را با ريش می بينيم می توانيم فرض کنيم که آنان جزو ارتش سوريه نيستند.

به گفته اين منبع، دخالت ايران هنگامی به اوج خود رسيد که سپاه پاسداران تظاهرات عليه اسرایيل را در بلندی های جولان در چارچوب برنامه های موسوم به نکبه و نکسه در روزهای پانزدهم مه و پنجم ژوئن ترتيب دادند.

واشنگتن پست در مقاله ای با عنوان «وزير امور خارجه سوريه دخالت ايران و يا حزب الله را در سرکوب نا آرامی ها رد می کند» می نويسد وزيرخارجه سوريه روز چهارشنبه ادعا کرد که دولت دمشق به زودی «نمونه ای بی سابقه از دمکراسی» را در خاورميانه عرضه خواهد کرد.

وليد معلم که در يک کنفرانس خبری شرکت کرده بود با انتقاد از تحریم های دولت های اروپایی گفت «ما فراموش می کنيم اروپایی روی نقشه وجود دارد.» وی افزود «ما سراغ شرق، جنوب و هر جای ديگری می رويم که دست دوستی به سوی ما دراز کند. جهان تنها اروپا نیست.»

آمريکا ايران را به ارسال نیروی کمکی و تجهيزات نظامی به سوريه متهم کرده است.

وی گفت «ایران و حزب الله برای عبور سوریه از این بحران از اصلاحات پرزيدنت اسد حمایت سیاسی می کنند. اما به هيچ وجه حمايتی نظامی در کار نيست.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG