لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۲

تهران واسطه فروش نفت سوریه می شود؟


تهران واسطه فروش نفت سوریه می شود؟

وال استریت جرنال زیر عنوان "حرکتی جدید برای متوقف ساختن کمک ایران به سوریه" می نویسد مقامات آمريکائی اقدامی از سوی ایران را برای کمک به سوریه در پنهان سازی صادرات نفت خود و دورزدن تحریم هائی آمريکائی و اروپائی کشف کرده اند، که قویا معرف تلاش تهران برای تقویت بشار الاسد رئیس جمهوری سوریه در جریان سرکوبی مخالفان توسط رژیم اوست.

مقاماتی که در باره عملیات ایران تحقیق می کنند می گویند هدف تهران انتقال بی و سرو صدای نفت خام سوریه به ایران است، که می تواند از آنجا در بازاری بین المللی به فروش برسد، و درآمد حاصل به دمشق بازگردانده شود.

مدارک موجود حاکی از انتقال محموله ای از این طریق به وزن بیش از ۹۱ هزار تن نفت خام در ماه گذشته است.

یک سخنگوی هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد می گوید علیه سوریه تحریمی بین المللی وجود ندارد که لازم باشد تهران به آن عمل کند.

آمريکا و اتحادیه اروپا ازماه مارس که نیروهای امنیتی سوریه سرکوبی فعالان سیاسی اپوزیسیون را با استفاده از قوای نظامی و با به جا گذاشتن هزاران کشته آغاز کردند، پائین آوردن درآمد نفتی آقای اسد را مدّ نظر داشته اند.

مقامات آمريکائی اواخر نوامبر گفتند اطلاعاتی جمع آوری کرده اند که نشان می دهد ایران برای کمک به سوریه از طريق معاملات نفتی وارد عمل شده است.

مقامات آمريکائی می گویند استراتژی آنها در مورد هدف گرفتن محموله های نفتی سوریه در چارچوب اقدامات گسترده تر مرتبط با تحریم های مالی علیه ایران انجام می گیرد. به گفته همین مقامات توانائی ایران در فراهم ساختن کمک های مالی برای سوریه با توجه به تحریم های رو به گسترش علیه تهران کم تر می شود. تحریم های مورد نظر اتحادیه اروپا در مورد نفت صادراتی ایران نیزمی تواند این توانائی را ضعیف تر کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG