لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۷

کمک مالی تهران به دمشق پول سوريه را قوی نگاه داشته است


کمک مالی تهران به دمشق پول سوريه را قوی نگاه داشته است
کمک مالی تهران به دمشق پول سوريه را قوی نگاه داشته است

لس آنجلس تايمز زير عنوان «ثبات پولی سوريه در بحبوبحه بحران آن کشور حدس و گمان ها را تقويت می کند» می نويسد تناقض و ناهمخوانی های فاحش میان سير نزولی اقتصاد سوريه و ثبات نسبی پولی در آن کشور موجب تقويت حدس و گمان هائی در ميان ناظران شده است که يا کشوری ديگر- احتمالا ايران ثروتمند نفتی و متحد استراتژيک سوريه - مبالغ هنگفتی پول وارد اقتصاد سوريه کرده است و يا دمشق به سرعت ذخائر ارزی خود را خالی می کند.

اقتصاددانان و تحليلگران از سقوط بازار سهام، بخش حياتی توريسم و سرمايه گذاری خارجی در اقتصاد سوريه خبر می دهند. اما پاوند - پول سوريه - کماکان قوی و در سطحی معادل پيش از شروع شورش های پنج ماه پيش عليه حکومت بشارالاسد رئيس جمهوری آن کشور باقی مانده است.

برخی خبرها به نقل از حدس و گمان ها حاکی از آن بوده است که ايران ممکن است نزدیک به شش ميليارد دلار به سوريه کمک کرده باشد. اما بعضی ديگر می گويند ايران نيز خود با مشکلات اقتصادی روبروست و احتمالا بيشتر از يک ميليارد دلار کمک نکرده است.

راندا سليم، يک پژوهشگر انستيتوی خاورميانه در واشنگتن می گويد «مبالغی کلان وارد اقتصاد سوريه شده است و من به جز ايران منبع ديگری را سراغ ندارم.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG