لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

پایگاهی که مثل «سراب» در کویر سوریه ظاهر شد؛ پایگاه «امام علی»، بخشی از شبکه نفوذ ایران در سوریه و عراق


منطقه مرزی ابوکمال میان عراق و سوریه - آرشیو
منطقه مرزی ابوکمال میان عراق و سوریه - آرشیو

نشریه جروزالم پست، می گوید ایران در نزدیکی ابوکمال، نزدیک مرز سوریه و عراق، مشغول ساخت یک پایگاه جدید نظامی است که ظرف چند ماه مثل یک «سراب» وسط کویر ظاهر شد.

به گزارش این نشریه اسرائیلی در روز پنجشنبه ۲۱ آذر، تصاویر ماهواره ای طی چند ماه گذشته نشان می دهد که این پایگاه توسعه یافته و حالا به روشنی، بخشی از شبکه بزرگتر نفوذ ایران در عراق و سوریه است.

جروزالم پست نام این پایگاه را «امام علی» خوانده و گفته است که مساحت آن حدود ۲۰ کیلومتر مربع است و در نزدیکی یک گذرگاه مرزی مهم میان عراق و سوریه در نزدیکی رود فرات است، منطقه ای که بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ در کنترل داعش بود.

این گزارش می گوید که بررسی منطقه نشان می دهد که پایگاه جدید شامل ۳۰ کیلومتر جاده داخلی است و از طریق جاده های کویری، به پایگاه استراتژیک تیاس، مشهور به تی-۴، در ۲۹۰ کیلومتری غرب آن متصل است.

به نوشته جروزالم پست، ساخت این پایگاه که به جای پادگان مشتی انبار دارد، مانند پایگاه های عادی نبوده است و حالا، فاکس نیوز از ساخت تونل های جدید در آن خبر داده است.

ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر حمله‌های متعددی را نیز علیه نیروهای ایرانی مستقر در سوریه و متحدانش انجام داده است. یک مقام ارشد اسرائیل آبان ماه سال گذشته به رویترز گفته بود که اسرائیل در دو سال اخیر بیش از دویست حمله را علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

دولت ایالات متحده همواره هرگونه تهدید علیه اسرائیل را به شدت محکوم، و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای پیش رو حمایت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG