لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

اتفاق نظر در رژيم ايران برای حمايت از سوريه به رغم درگيری در اختلافات ديگر


اتفاق نظر در رژيم ايران برای حمايت از سوريه به رغم درگيری در اختلافات ديگر
اتفاق نظر در رژيم ايران برای حمايت از سوريه به رغم درگيری در اختلافات ديگر

فارن افرز(Foreign Affairs) زير عنوان «چگونه ايران اسد را در سوريه در قدرت نگه می دارد» می نويسد رژيم ايران يکی از معدود متحدان باقيمانده برای بشار اسد رئيس جمهوری درگير در بحران ناشی از قيام مردم درسوريه است. آمريکا سال ها سعی کرده است ارتباطات اين دو کشور را قطع کند اما بحران جاری آنها را به هم نزديک تر ساخته است.

آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد در ايران،قيام مردم در سوريه را به وضوح يک توطئه آمريکایی توصيف کرده است.

به نظرمی رسد تمامی رژيم ايران، به رغم اختلاف در زمينه هایی ديگر، در مورد سوريه با خامنه ای اتفاق نظر دارند. سپاه پاسداران انقلاب قيام مردم سوريه را توطئه خارجی قلمداد می کند و مجلس نيز که در سال های اخيربرای کسب قدرت با پاسداران، رئيس جمهورمحمود احمدی نژاد و رهبر ارشد در رقابت بوده است، پا به پای آنها پيش می رود.

برای ايران، سوريه اسد، خط مقدم جبهه عليه آمريکا و اسرایيل است. بدون ضمانت و وفاداری او، جبهه دوم، شامل حزب الله و حماس، از هم پاشيده می شود. بنا به محاسبات آمريکا، حزب الله و حماس سالانه از ايران تدارکات و تسليحاتی به ارزش ۱۰۰ ميليون دلار دريافت می کنند که نقل و انتقال آنها از طريق سوريه انجام می گيرد.

به علاوه، رژيم ايران بخصوص با سوريه همدرد است زيرا قيام مردم سوريه را مشابه موج اعتراض هایی می بيند که در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ ايران را فراگرفته بود. مقام ها ايران مدعی اند اعتراض ها، يک تلاش مورد حمايت آمريکا برای تغيير رژيم بود. بنا براين نبايد تعجب آور باشد که ايران برای نگه داشتن اسد در قدرت اقداماتی عمده انجام داده باشد.

تا کنون فقط يک نفر جرات به خرج داده است که حمايت رژيم را از اسد به سئوال بگيرد. آيت الله العظمی دستغيب، عضو مجلس خبرگان و يک مرجع راهنمای شيعه ، روز ۲۳ ژوئن (دوم تير) در جريان جلسه هفتگی اش برای تفسير قرآن در مسجد قبا در شيراز استراتژی تهران را زير سئوال برد. او تاکيد کرد که منابع ايران بايد برای مردم ايران حفظ شود و پرسيد «اين همه ثروت های عمومی که می تواند کشور را تبديل به بهترين کشورها کند کجا بايد هزينه شود؟ آيا بايد به سوريه برود تا بر سر مردم آنجا بزنند؟.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG