لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۵

کمک مالی و نفتی تهران به دمشق درگير با اعتراض های مردمی


کمک مالی و نفتی تهران به دمشق درگير با اعتراض های مردمی
کمک مالی و نفتی تهران به دمشق درگير با اعتراض های مردمی

العربيه زيرعنوان "تهران آماده است به سوريه ۵ ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار برای توسعه اقتصادی کمک کند" می نويسد آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد در ايران [ولی فقيه]، به گزارش روز جمعه يک روزنامه فرانسوی، مستند به گزارش يک انديشکده مرتبط با کادر رهبری ايران در تهران، از پيشنهاد يک کمک ۵ ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلاری به سوريه جانبداری می کند.

دمشق يک متحد اصلی ديرين تهران در ميان دولت های اغلب متخاصم عرب است.

اقتصاد سوريه پس از چهارماه ناآرامی های عمومی، با عواقب وخيم ناشی از اعتصاب ها، کاهش صادرات نفت، تنزل تجارت و تحريم های بين المللی روبروست.

Les Echos روزنامه اقتصادی فرانسه، که در ايران به لزکو شهرت دارد، می نويسد گرفتاری های سوريه موجب شده است کادر رهبری ايران پيشنهاد يک کمک ۵ ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلاری به سوريه را مورد توجه قرار دهد، که يک وام فوری يک ميليارد و پانصد ميليون دلاری بخشی از آن است.

اين روز نامه می افزايد آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد ايران از اين ايده کمک، که در گزارش سرّی يک انديشکده مرتبط با کادر رهبری ايران موسوم به مرکز مطالعات استراتژيک مطرح شده بود، جانبداری کرده است.

لزکو می گويد ايران همچنين طی يک ماه آينده می تواند روزانه ۲۹۰ هزار بشکه نفت در اختيار سوريه بگذارد، ضمن آنکه به سوريه در تشديد کنترل های مرزی برای جلوگيری از فرار سوری هائی که با نقد کردن دارائی هايشان به لبنان می گريزند نيز کمک می کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG