لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

بالاترین مدال افتخار ایران به رییس جمهوری سوریه اهدا می شود


بالاترین مدال افتخار ایران به رییس جمهوری سوریه اهدا می شود
بالاترین مدال افتخار ایران به رییس جمهوری سوریه اهدا می شود

رییس جمهوری اسلامی ایران به پاس حمایت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، از حقوق فلسطینیان و ایستادگی در برابر آنچه او آن را «تجاوز اسراییل» می نامد، بالاترین مدال افتخار ایران را به وی اهدا کرده است.

محمود احمدی نژاد اهدای مدال را روز شنبه در پی دیدار با اسد در تهران و گفت و گو درباره مجموعه ای مسائل ، از جمله روند صلح اسرایل و فلسطینیان اعلام کرد.

رسانه های ایران به نقل از احمدی نژاد می گویند در نبود بشر دوستی سوریه، هیچ کشوری در منطقه از «شرارت های» اسراییل در امان نخواهد بود.

آنها همچنین درباره مذاکرات صلح بین اسراییل و فلسطینیان بحث کردند و گفتند اقدامات اسراییل در ادامه توسعه محله های مسکونی در کرانه غربی و محاصره غزه، دروغ بودن ادعایش را که خواهان رسیدن به صلح است نشان می دهد.

آقای احمدی نژاد مذاکرات را که با میانجیگری آمریکا انجام می گیرد، کوشش پرزیدنت اوباما برای کسب حمایت در داخل آمریکا نامید.

خبرگزاری رسمی سوریه می گوید آنها درباره ادامه همکاری بین دو کشور در سرمایه گذاری و تجارت و نیز توسعه همکاری اقتصادی منطقه ای بحث کردند.

خبرگزاری می گوید بشار اسد، پس از آن که احمدی نژاد او را از برنامه اتمی ایران آگاه ساخت، «حق تمام کشورها» را برای استفاده از انرژی اتمی صلحجویانه تکرار کرد.

گزارش خبرگزاری سوریه حاکی است که بشار اسد و احمدی نژاد حمایت خود را از عراق و کوشش های آن برای تشکیل دولت جدید ابراز داشتند.

پیشتر، ایاد علاوی نخست وزیر سابق عراق با اسد ملاقات کرد و درباره وضعیت سیاسی کشور با او به گفت و گو نشست.

رییس جمهوری سوریه قرار است با آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز ملاقات کند.

رسانه های دولتی ایران گزارش می دهند انتظار می رود میزان داد و ستد بین دو کشور که اینک سه میلیارد دلار است در آینده نزدیک به پنج میلیارد دلار برسد.

XS
SM
MD
LG