لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۳۹

سوریه و ایران مناسبات خود را تقویت می کنند


بشار اسد رییس جمهوری سوریه، علیرغم درخواست امریکا از دمشق برای دور شدن از ایران، روز پنجشنبه در جریان دیداری با محمود احمدی نژاد، بر وحدت خود با او تاکید گذاشت. آنها توافقنامه ای امضا کردند که به نیاز به ویزا برای سفر بین دو کشور پایان می دهد.

اسد همچنین قول داد از برنامه اتمی ایران حمایت کند و گفت نگرانی های امریکا با پیشنهادهای دولت اوباما برای صلح و ثبات در خاورمیانه مغایرت دارد.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز پنجشنبه در واشنگتن گفت اسد نیاز دارد به اطراف منطقه نگاه کند و تشخیص دهد که روز بروز محدود تر می شود.

کراولی از سوریه خواست نقش سازنده تری در منطقه بازی کند، از جمله آنچه را ایران نیاز دارد انجام دهد روشن سازد.

احمدی نژاد گفت امریکا باید از کوشش های خود در منطقه دست بردارد، و اظهار داشت او خاورمیانه ای بدون نفوذ امریکا و بدون اسراییل را تصور می کند.

دیدار احمدی نژاد از دمشق یک روز پس از آن صورت می گیرد که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا از سوریه خواست از ایران فاصله بگیرد.

امریکا در جستجوی بهبود مناسبات با سوریه بوده و برای نخستین بار از سال ۲۰۰۷ سفیر جدیدی به دمشق فرستاده است، در همین حال بر فشار بر ایران می افزاید.

تنش بین اسراییل و همسایگان عربش رو به افزایش گذاشته است.

اسراییل از حمایت ایران و سوریه از حزب اله شکایت کرده است، در حالی که گروه ستیزه گر حزب اله لبنان به اسراییل هشدار داده است اگر به لبنان حمله کند دست بتلافی خواهد زد.

رییس جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته گفت ایران در صورت بروز مناقشه در کنار حزب اله خواهد ایستاد، و گفت اگر جنگی در گیرد، حزب اله باید یکبار و برای همیشه " از شر اسراییل آسوده شود."

اسراییل گفته است در اندیشه مناقشه نظامی دیگری با لبنان نیست.

XS
SM
MD
LG