لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

رییس جمهوری ایران با مقامات حزب اله و حماس ملاقات می کند


محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران برای گفت و گو با رهبران سوریه و نیز مقامات ارشد گروه های حزب اله و حماس به دمشق رفته است.

احمدی نژاد روز پنجشنبه با بشار اسد رییس جمهوری سوریه ملاقات کرد. اسد قول داد از برنامه اتمی ایران حمایت کند. دو رهبر همچنین موافقت کردند به تقویت مناسبات بین کشورهایشان ادامه دهند و نگرانی های امریکا از چنین رابطه ای را نادرست دانستند.

این دیدار یک روز پس از آن صورت می گیرد که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا از سوریه خواست از ایران فاصله بگیرد.

امریکا در جستجوی بهبود مناسبات با سوریه بوده و برای نخستین بار از سال ۲۰۰۷ سفیر جدیدی به دمشق فرستاده است، در همین حال بر فشار بر ایران می افزاید.

احمدی نژاد گفت امریکا باید از کوشش های خود در منطقه دست بردارد، و اظهار داشت او خاورمیانه ای بدون نفوذ امریکا و بدون اسراییل را تصور می کند.

تنش بین اسراییل و همسایگان عربش رو به افزایش گذاشته است. اسراییل از حمایت ایران و سوریه از حزب اله شکایت کرده است، در حالی که گروه ستیزه گر حزب اله لبنان به اسراییل هشدار داده است اگر به لبنان حمله کند دست بتلافی خواهد زد.

رییس جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته گفت ایران در صورت بروز مناقشه در کنار حزب اله خواهد ایستاد، و گفت اگر جنگی در گیرد، حزب اله باید یکبار و برای همیشه « از شر اسراییل آسوده شود.»

اسراییل گفته است در اندیشه مناقشه نظامی دیگری با لبنان نیست.

XS
SM
MD
LG