لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

تعداد قربانیان آنفلوآنزا به ۱۱۲ نفر رسید؛ وزارت بهداشت همچنان می‌گوید جای نگرانی نیست


به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از ابتدای مهر ماه امسال آنفلوآنزا جان ۱۱۲ نفر را در ایران گرفته و یک هزار و ۱۹۰ نفر را در بیمارستان‌ها بستری کرده است.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت روز دوشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که در مورد بیماری آنفلوآنزا "هیچ اتفاق غیرمعمولی" رخ نداده و جای نگرانی نیست.

به گفته این مقام وزارت بهداشت، در همه جای دنیا بیماری آنفلوآنزا با درصدی از بستری در بیمارستان‌ها و همچنین مرگ و میر همراه است.

او تاکید کرد که تزریق واکسن آنفلوآنزا تنها در "گروه‌های پرخطر" الزامی است و لازم نیست که همه مردم عادی واکسن دریافت کنند؛ ضمن این که واکسن نمی‌تواند به طور صد درصد اثربخش باشد.

آقای گویا پیش از این و در تاریخ ۲۴ آذر ماه با اعلام "تحت کنترل" بودن بیماری آنفلوآنزا در ایران گفته بود که مجموع قربانیان آنفلوآنزای H1N1 در ایران ۵۷ نفر بوده است. به این ترتیب تعداد جان باختگان در این مدت ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

آنفلوآنزای H1N1 نوعی آنفلوانزای فصلی است که در فصل‌های سرد سال شایع می‌شود. راه سرایت این بیماری از طریق تماس مستقیم و ترشحات تنفسی و عطسه است.

علائم این بیماری مشابه سرماخوردگی است و توصیه شده در زمان همه‌گیری بیمارانی که دچار تب، سردرد، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، درد عضلات و مفاصل هستند، حتما به پزشک مراجعه کنند.

درمان آنفلوانزا با بیماری‌های ضدویروسی امکان پذیر است و مؤثرترین راه پیشگیری از آن تزریق واکسن، حفظ فاصله از بیماران و شستشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون است.

XS
SM
MD
LG