لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

مرگ دست کم ۳۳ نفر در ایران در اثر ابتلا به آنفلوآنزای خوکی


مقام های محلی در کرمان از عدم اطلاع رسانی درباره بیماری آنفولانزای خوکی انتقاد کرده اند.
مقام های محلی در کرمان از عدم اطلاع رسانی درباره بیماری آنفولانزای خوکی انتقاد کرده اند.

آمار قربانیان آنفلوآنزای خوکی در ایران در حال افزایش است. مقام های بهداشتی ایران تاکنون مرگ دست کم ۳۳ را در دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان به دلیل ابتلا به آنفلوآنزای خوکی تایید کرده اند.

علی اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت ایران روز دوشنبه به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت که ۲۸ نفر در استان کرمان تاکنون جان خود را به دلیل آنفلوآنزای از دست داده اند. به گفته او، ۵ نفر هم در استان سیستان و بلوچستان جان باخته اند.

این در حالی است که اطلاع رسانی گسترده ای درباره آنفلوآنزای خوکی در ایران صورت نمی گیرد. روز یکشنبه وزیر بهداشت ایران گفته بود تاکنون ۲۲ نفر در موج جدید آنفلوآنزای جان سپرده‌اند، که البته دلیل فوت آنها تنها آنفولانزا نبوده است.

معاون وزارت بهداشت، امروز از احتمال گسترش این ویروس خبر داد و گفت که استان‌های تهران، آذربایجان شرقی و غربی و "بیشتر از بقیه در خطر هستند."

تعطیلی مدارس

در روزهای اخیر، استاندار کرمان از عدم آگاهی رسانی برای بیماری گسترده آنفلوآنزا انتقاد کرده بود. روز دوشنبه، مدارس کرمان به دلیل شیوع آنفلوانزای خوکی دو روز تعطیل شد.

به گزارش ایرنا، حدود ۶۰۰ نفر از مبتلایان به آنفلوآنزا خوکی، در بیمارستان ها بستری شده اند و به گفته علی اکبر حق دوست رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، تاکنون ۱۵ هزار دز واکسن آنفلوآنزا وارد استان شده و به زودی ۱۵هزار دز دیگر نیز وارد می شود.

آقای حق دوست گفته است تزریق واکسن برای همه ضروری نیست، اما برای گروه های پر خطر و خاص مانند زنان باردار، تزریق واکسن توصیه می شود.

به گفته او شاید این بیماری از طریق مهاجران بیگانه وارد کشور شده باشد.

پیشتر استاندار کرمان هشدار داده بود که بیش از ۳۰ هزار نفر از این استان برای مراسم اربعین به عراق رفته اند و از بازگشت آنها و حمل بیماری ابراز نگرانی کرده بود.

آنفلوآنزای خوکی بیماری حاد تنفسی‌ است که در خوک‌ها شایع است و در انسان می تواند به مرگ منجر شود. علایم اولیه بیماری کمی شدید‌تر از سرماخوردگی معمولی‌ است.

XS
SM
MD
LG