لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۵

رهبر جمهوری اسلامی: دوچرخه سواری زنان در اماکن عمومی حرام است


آیت الله علی خامنه ای در پاسخ به پرسشی درباره دوچرخه سواری بانوان، آن را در اماکن عمومی و در معرض دید نامحرم، حرام دانسته است.

سایت پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر جمهوری اسلامی، پرسشی را روز یکشنبه ۲۸ شهریور در بخش احکام شرعی منتشر کرده که در آن نظر آیت الله خامنه‌ای درباره دوچرخه سواری زنان پرسیده شده است.

در این پرسش به انتشار خبری در فضای مجازی منسوب به دفتر رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر مجاز بودن دوچرخه سواری زنان با رعایت نکات شرعی اشاره شده و پرسیده شده که آیا دوچرخه سواری بانوان در خیابان جایز هست؟

به نوشته این سایت آیت الله خامنه‌ای در پاسخ به این پرسش اعلام کرده است: "دوچرخه‌سواری بانوان در مجامع عمومی و نیز در جایی که در معرض دید نامحرم باشد، حرام است."

چندی پیش، شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ایران در توئیتر نوشته بود که طبق اعلام دفتر رهبر جمهوری انقلاب، دوچرخه سواری بانوان با رعایت موازین شرعی بلامانع است.

در پی انتشار این پیام در توئیتر، خبرگزاری فارس نیز جداگانه پرسشی شرعی درباره شرایط دوچرخه سواری زنان مطرح کرد و پاسخ دفتر آیت الله خامنه ای را به این ترتیب منتشر کرد: "دوچرخه‌سواری بانوان در مجامع عمومی و در منظر نامحرم، غالبا موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و منافی با عفت بانوان است و لازم است ترک شود و در صورتی که در منظر نامحرم نباشد اشکال ندارد."

با وجود این که قانونی مبنی بر ممنوعیت دوچرخه سواری زنان در ایران وجود ندارد، پلیس هر از چند گاهی با این موضوع در خیابان برخورد می‌کند. این در حالیست که برخی از مسئولان دولتی دوچرخه سواری در شهرهای بزرگ را یکی از راههای کاهش آلودگی هوا و ترافیک می‌دانند.

XS
SM
MD
LG