لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۵

واکنش کاربران به سخنرانی خامنه‌ای در نماز جمعه: سخنان کلیشه‌‌ای همیشگی را تکرار کرد


سخنرانی آیت الله خامنه‌ای در نماز جمعه تهران واکنش های متفاوتی برانگیخت و برخی از کاربران شبکه های اجتماعی سخنان او را تکرار سخنان کلیشه ای گذشته دانستند.

رهبر جمهوری اسلامی در حالی در پی حوادث اخیر و سقوط هواپیمای مسافربری پس از هشت سال نماز جمعه تهران را برگزار کرد که انتظار می رفت در شرایط دشوار جمهوری اسلامی از موضعی متفاوت سخن بگوید، اما کاربران شبکه های اجتماعی معتقدند که سخنان او فرقی با گذشته نداشت.

در هفته های گذشته علاوه بر حمله موشکی سپاه به پایگاه هوایی در عراق، سرنگون شدن هواپیمای مسافربری با شلیک موشک سپاه و کشته شدن ده‌ها نفر در مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی در کرمان، کشورهای اروپایی عضو برجام اعلام کردند که مکانیسم ماشه را در مقابله با نقض برجام توسط ایران به اجرا خواهند گذاشت. علاوه بر این، کمتر از دو ماه پس از سرکوب اعتراضات آبان، اعتراف سپاه بر سرنگون کردن هواپیمای مسافربری باعث بالا گرفتن اعتراضات به حکومت در شهرهای مختلف ایران شد.

شراگیم زند در پی سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی در خطبه‌های نماز جمعه ۲۷ دی در توئیتر نوشت: «برخی گمان کردند شاید با توجه به شرایط و تحولات اخیر و فضای خشم عمومی در جامعه، خامنه ای بخواهد حرف جدید و مهمی بزند. اما خطبه‌ها همان شعارها، کلی گویی‌ها، و رجزخوانی‌های کلیشه‌ای همیشگی بود.»

برخی از روزنامه نگاران و کاربران توئیتر به این نکته پرداختند که سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی به منظور حفظ یکپارچگی مقامات و ارکان حکومت ایراد شد و مخاطبان او مقام‌های جمهوری اسلامی و طرفدارانش بودند.

فرج سرکوهی در توئیتر خود نوشت: «خامنه‌ای شاعری بد و خطیب خوبی بود؛ اما نمی‌داند که حدود سی سال تکرار حرف‌های مکرر و تکرار ساختاری واحد با زبانی تکراری خطبه‌های او را بی اثر کرده اند آمده بود چون می‌دانست در صف هواداران نظام نیز شکاف رخ داده‌است.»

مهدی مهدوی آزاد، روزنامه نگار، هم به حوادث تلخ دو ماه گذشته در ایران و این که رهبر جمهوری اسلامی هیچ توضیحی درباره این حوادث نداد و در مقابل تلویحا به تعریف از خود پرداخت، اشاره کرد.

این روزنامه نگار نوشت: «تیتر آن روزنامه بنیادگرا بعد از مرگ شصت نفر در تشییع جنازه قاسم سلیمانی در کرمان یادتان هست؟: کرمان به قربانت! پیام خطبه های نمازجمعه امروز آیت الله خامنه ای هم این بود: ایران به قربانم!»

به عقیده یکی دیگر از کاربران توئیتر، مشکلات مردم ایران در سخنرانی آیت الله خامنه ای جایی نداشت.

رضا حقیقت نژاد نیز در توئیتر نوشت که حضور خامنه ای در نماز جمعه بیشتر برای قوت قلب به خود او بود تا پس از شنیدن شعار علیه خود با دیدن جمعیت روحیه بگیرد.

کاربر دیگری با عنوان شلدون نوشت: «رهبر ج.ا میگه دوام آوردن ما فقط بخاطر "حمایت دست خداست". حالا از اینکه با سرکوب وکشتار دوام آوردن، بگذریم. موضوع اینجاست که این حکومت خودش هم میدونه پایگاه و لیاقتی برای حکومت بر این کشور نداره. بخاطر همینه که دوام آوردنش برای خودش هم عجیبه و اون رو "معجزه" میدونه. همینقدر بدبخت!»

کاربر دیگری هم در توئیتر خود نوشت که رهبر جمهوری اسلامی در واقع در سخنرانی خود اعلام کرد که کشته شدن مردم در حوادث اخیر ایران به اندازه پاره کردن عکس قاسم سلیمانی اهمیت ندارد و مردم نیز جز اعتراض خیابانی برای تغییر حکومت راه دیگری ندارند.

کاربر دیگری به نام نارسیس به عربی سخن گفتن خامنه ای در بخشی از سخنرانی اشاره کرد و نوشت: «ترامپ فارسی توییت می‌کنه بعد عاقا عربی خطبه می‌خونه.»

ساسان نیز در توئیتر خود از کسانی که انتظار شنیدن سخنرانی متفاوت از آیت الله خامنه‌ای را داشتند انتقاد کرد و نوشت: «برای آنها كه انتظار داشتند، دیكتاتور خبر استعفا، مذاكره‌ یا سازش را اعلام كند:آنها بر سر مواضع غیر انسانی خود ایستاده‌اند؛ این شمایید كه هر بار به بهانه‌ایی به مواضع انسانی تان پشت می كنید.»

سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی در حالی بیان شد که هنوز تعداد کشته های اعتراضات آبان به طور رسمی از سوی حکومت اعلام نشده است. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در ایران تعداد کشته ها را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG