لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

آیت الله خامنه‌ای از سخنان کدام سناتور آمریکایی ابراز «نگرانی» کرد


آیت الله علی خامنه‌ای روز دوشنبه در سخنرانی عید فطر، به سخنان یک سناتور آمریکایی اشاره کرد و گفت که این سناتور از جامعه اهل سنت در مقابل جامعه شیعه حمایت کرده است. او سپس با بیان اینکه دشمنان با اصل اسلام مخالف هستند چنین اظهارنظرهایی را جای نگرانی شدید دانست. اما سناتور مورد نظر آیت الله خامنه‌ای کیست؟

تنها کسی که در روزهای اخیر درباره وضعیت اقلیت‌های دینی و دشواری‌های اهل سنت در ایران سخن گفته، سناتور تام کاتن، جمهوریخواه از ایالت آرکانزاس است.

او در آستانه عید فطر در گفت و گو با نشریه پولیتیکو ضمن اشاره به وجود گروه‌های متعدد اقلیت قومی در ایران به مشکلاتی که اهل سنت از جمله بلوچ‌ها، اعراب و ترکمن‌ها در جمهوری اسلامی با آن روبرو هستند اشاره کرد و گفت این گروهها علاقمند به «زندگی تحت یک استبداد شیعه فارسی» نیستند.

این سناتور جمهوریخواه گفت که آمریکا باید «از دگراندیشان در داخل ایران» حمایت کند تا نتیجه مورد نظر آنان رخ دهد.

او همچنین با تاکید بر اینکه سیاست آمریکا باید تغییر رژیم در ایران باشد گفت: «من نمی‌دانم چطور کسی می تواند بگويد مادامی که يک استبداد دينی در اريکه قدرت است، ايالات متحده مي‌تواند روی امنيت و آسايش به خود ببيند.»

یک روز پس از انتشار این سخنان در نشریه پولیتیکو، آیت الله علی خامنه‌ای در سخنرانی خود به آن اشاره کرد و نسبت به استفاده از اختلافات مذهبی ابراز نگرانی کرد.

نگرانی آیت الله خامنه ای از تفرقه افکنی بین شیعه و سنی در حالیست که جمهوری اسلامی ایران از گروه‌های شیعه در کشورهای منطقه نظیر لبنان، سوریه، عراق، یمن و بحرین حمایت می‌کند و در داخل کشور محدودیت‌هایی برای اقلیت سنی ایجاد می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG