لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

برگزاری مراسم روز قدس تعطیل شد؛ موج جهانی علیه اظهارات و اقدامات یهودستیزانه جمهوری اسلامی و خامنه‌ای


راهپیمایی موسوم به روز قدس در ایران که هر سال در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می‌شد، امسال با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا برگزار نشد. با این حال سخنان و اقدامات یهودستیزانه مقامات جمهوری اسلامی ادامه داشت و با واکنش گسترده جهانی رو‌به‌رو شد.

با وجود لغو راهپیمایی روز قدس، رهبر جمهوری اسلامی روز جمعه ۲ خرداد در یک سخنرانی تلویزیونی بار دیگر خواستار گسترش حملات به اسرائیل شد، این در حالی است که پیام توئیتری چند روز پیش او با محکومیت گسترده جهانی روبرو شده بود.

در توئیت‌ها و پوستری که در روزهای گذشته در حساب توئیتری و سایت علی خامنه‌ای منتشر شد، درباره مناقشه اسرائیل و فلسیطینی‌ها از عبارت «راه‌حل نهایی» (به انگلیسی: final solution) استفاده شده بود. این عبارتی است که در دوران هیتلر توسط نازی‌ها برای کشتار جمعی و سازمان‌یافته یهودیان استفاده شده بود.

واکنش آمریکا

این اقدام با واکنش تند نهادهای بین المللی و مقام های کشورها، از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، مواجه شد. آقای پمپئو روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت در توئیتر خود ضمن بازنشر توئیت خامنه‌ای نوشت: «ایالات متحده اظهارات یهودستیزانه نفرت‌انگیز و انزجارآور خامنه‌ای، رهبر [جمهوری اسلامی]، را محکوم می‌کند. آنها در توئیتر و یا هیچ‌یک از دیگر رسانه‌های اجتماعی، جایی ندارند. ما می‌دانیم که لفاظی‌های خبیثانه خامنه‌ای، نماینده سنت رواداری مردم ایران نیست.»

روز جمعه دوم خرداد نیز در پیامی در توئیتر گفت: «شگفت‌آور است که جواد ظریف و رهبر ایران فراخوان هیتلر برای پاکسازی نژادی را بازگو می‌کنند. این تباهی باید هر تصوری که خیال می‌کند این رژیم به جامعه کشورها تعلق دارد را باطل کند.»

شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز در پیامی این سخنان رهبر جمهوری اسلامی را محکوم کرد و گفت که آمریکا در کنار اسرائیل می‌ایستد.

همچنین مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز روز پنجشنبه در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که «نفرت یهود‌ستیزانه و اسرائیل‌ستیزانه» رژیم ایران هرچند «جای تعجب ندارد اما ناراحت کننده است.»

واکنش سایر کشورها

وزارت خارجه آلمان نیز روز جمعه به اظهارات رهبر جمهوری اسلامی واکنش نشان داد اقدامات و سخنان ضداسرائیلی جمهوری اسلامی را غیرقابل قبول دانست.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اظهارات ضداسرائیلی اخیر رهبر جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرد و آن را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین الملل دانست.

جوزپ بورل روز پنجشنبه اول خرداد در توئیتی نوشت: «من فراخوان خامنه‌ای، رهبر ایران، برای جنگ با اسرائیل را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می‌کنم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نیز در پیامی به فارسی در توئیتر خود نوشت که پیام خامنه‌ای برای به اجرا گذاشتن «راه‌حل نهایی» علیه اسرائیل، طرح نازی‌ها برای نابودی یهودیان را به یاد می‌آورد. او سپس اضافه کرد که رهبر جمهوری اسلامی باید بداند هر حکومتی که اسرائیل را تهدید به نابودی کند، خودش را در خطر نابودی خواهد یافت.

همچنین جاناتان گرینبلات رئیس «اتحادیه ضد افترا» با بازنشر پوستر توئیتر خامنه‌ای نوشت که او تعبیر نازی‌ها را بکار برده و با عبارت «راه‌حل نهایی»‌ خواستار نابودی کشور یهودی شده است.
جمهوری اسلامی بارها از محو کشور اسرائیل سخن گفته است. هفته پیش بخشی از مقبره «استر و مردخای» که از مکان‌های مقدس یهودیان است، در شهر همدان در ایران به آتش کشیده شد. مقامات ایران ابتدا این خبر را تکذیب کردند، اما بعد گفتند که یک نفر را در این رابطه دستگیر کرده‌اند.

این اقدام نیز با محکومیت گسترده نهادها و انجمن های یهودیان و وزارت خارجه آمریکا مواجه شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG