لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

صدور مجوز ساخت مرکز بزرگ اسلامی اهل سنت در هرمزگان


جاسم جادری، استاندار هرمزگان از صدور مجوز ساخت یک مرکز بزرگ اسلامی برای اهل سنت در این استان خبر داد و گفت این مرکز قرار است از سراسر کشور دانشجو و طلبه بپذیرد.

خبرگزاری مهر به نقل از آقای جادری نوشت که با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، مشارکت مدنی اهل سنت افزایش یافته و از ظرفیت آنها در مدیریت استان هرمزگان استفاده شده که نمونه آن انتصاب معاون استاندار و دیگر مسئولان از اهل سنت در استان هرمزگان است.

در این بین، عبدالستار دوشوکی مدیر مرکز مطالعات بلوچستان در لندن با بیان این که اصولا ساخت چنین مرکزی به طور کلی مورد استقبال قرار خواهد گرفت، به صدای آمریکا گفت که در عین حال سوالاتی در مورد آن مطرح است.

آقای دوشوکی گفت، باید پرسید که چرا برای ساخت چنین مرکزی با علما و نخبگان اهل سنت مشورت نشده است؟ چرا این مرکز به جای این که در جایی مثل زاهدان یا کردستان ساخته شود در بندر عباس ساخته می شود؟ آیا قرار است این مرکز رقیبی برای مکان هایی چون مسجد مکی زاهدان باشد؟ آیا این یک پروژه دولتی است یا پروژه اهل سنت است؟

او معتقد است که پیش از اظهار نظر قطعی درباره ساخت چنین مرکزی باید به این ابهامات پاسخ داده شود.

حسن روحانی با آغاز کار خود به عنوان رئیس جمهوری ایران، علی یونسی را به عنوان دستیار عالی خود در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی برگزید. آقای یونسی که وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی بود بارها به مناطق سنی‌نشین ایران سفر کرده و با علمای اهل تسنن گفت و گو کرد.

در اواخر تابستان گذشته هم وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که صالح ادیبی عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان، به عنوان سفیر ایران در ویتنام و کامبوج انتخاب شد. او نخستین سفیر اهل سنت در تاریخ جمهوری اسلامی است.

XS
SM
MD
LG